Topman bevestigt gesprekken over Franse straaljagers voor Saudi's
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië is in gesprek over de aankoop van Rafale-straaljagers uit Frankrijk. Dat bevestigt topman Éric Trappier van Dassault Aviation, dat de gevechtsvliegtuigen maakt, in een gesprek met journalisten. Geruchten over de onderhandelingen gingen in gespecialiseerde media al langer.
Volgens Trappier zijn de Rafales vooral aantrekkelijk voor de regering in Riyad omdat de kans op exportbeperkingen kleiner zou zijn dan bij andere gevechtsvliegtuigen. Zulke belemmeringen spelen waarschijnlijk wel bij Eurofighters, die Saudi-Arabië eerder kocht. Dat type gevechtsvliegtuig wordt namelijk gemaakt door een Europees consortium waar naast Dassault ook een Duitse divisie van Airbus deel van uitmaakt. De Duitse regering beëindigde de wapenexport naar Saudi-Arabië na de moord op journalist Jamal Khashoggi in het Saudische consulaat in Istanbul vijf jaar geleden.
De export van wapens naar Saudi-Arabië is ook omstreden door de betrokkenheid van het land bij de burgeroorlog in Jemen. In dat buurland maakten Saudische strijdkrachten zich vermoedelijk schuldig aan oorlogsmisdaden in de strijd tegen Houthi-rebellen, schreef de mensenrechtenraad van de Verenigde Naties in een rapport. Nederland scherpte de regels voor export van defensiematerieel naar Saudi-Arabië in 2018 aan om te voorkomen dat die wapens in Jemen zouden worden ingezet.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
5 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.
8 uur geledenHOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.
8 uur geleden