Topman BAM: inflatie zorgt voor uitstel nieuwe bouwopdrachten
AMSTERDAM (ANP) - Door de hoge inflatie zijn bedrijven momenteel voorzichtiger bij het uitzetten van nieuwe grote bouwprojecten. Dat merkt topman Ruud Joosten van BAM, het grootste bouwconcern van Nederland. Er zijn bijvoorbeeld ondernemingen die nu even wachten met het laten bouwen van een nieuw kantoor omdat de kosten daarvan extra hoog kunnen oplopen. Of de bouw van een stadion wordt tijdelijk uitgesteld.
"Van staal, hout en cement liggen de prijzen heel hoog", geeft Joosten aan. Als daar vervolgens afspraken over het doorberekenen van inflatie bovenop komen, dan kan je volgens de BAM-topman soms schrikken hoe duur het wordt.
BAM tekent zelf ook niet meer in op grote meerjarige klussen waarvan vooraf niet helemaal duidelijk is hoe de kosten zullen uitpakken. Onder leiding van Joosten is BAM juist bezig om minder risico's te lopen, om plotse kostenoverschrijdingen op klussen te voorkomen. In vrijwel alle contracten zijn de materiaalkosten afgedekt, waardoor prijsstijgingen doorberekend kunnen worden.
Veel vraag
Toch is Joosten niet bang dat het orderboek door de hoge inflatie opdroogt. Er is juist veel vraag naar bouwwerkzaamheden, geeft hij aan. BAM profiteert van de grote woningnood in Nederland en veel projecten om de infrastructuur te verbeteren. Volgens Joosten was de omzet van BAM afgelopen jaar zelfs hoger dan verwacht en het was het vaak lastig om voldoende personeel te vinden.
Met 13,2 miljard euro ligt er wel wat minder werk op de plank dan een jaar geleden. Maar dat komt ook omdat er onderdelen van het concern zijn verkocht. BAM trekt zich via dat soort deals tevens terug uit grote, risicovolle projecten die dateren uit de tijd dat het bedrijf wel wat meer risico durfde te nemen.
Grote lopende projecten
Joosten heeft de indruk op de goede weg te zijn met het bedrijf. Er zijn wel nog steeds grote lopende projecten, waarvan de contracten in het verleden 'lumpsum' zijn afgesloten. Zo is BAM ook betrokken bij de aanleg van een tunnel tussen Duitsland en Denemarken. "Zo'n project zouden we nu niet meer met die contractvorm aangaan", zegt de topman. Maar volgens hem is van kostenoverschrijdingen vooralsnog geen sprake.
Een bekend project waar BAM eerder veel geld op verloor is de aanleg van de zeesluis in IJmuiden. Dat hoofdstuk is inmiddels bijna afgesloten. Alle verliezen zijn volgens BAM geleden. Mogelijk komt er nog wat geld terug. Een zogeheten commissie van wijzen is namelijk aan het kijken of Rijkswaterstaat ook deels verantwoordelijk is voor de opgelopen kosten. Daarover wordt binnenkort duidelijkheid verwacht.
Meer uit Financieel
HANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.
2 uur geledenKOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
23 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
1 dag geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
1 dag geleden