Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman ASML: onze chipmachines zijn noodzakelijk voor AI-boom

Topman ASML: onze chipmachines zijn noodzakelijk voor AI-boom

VELDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De geavanceerde chipmachines van ASML zijn noodzakelijk voor de sterke groei op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft topman Peter Wennink gezegd in een toelichting op de kwartaal- en jaarcijfers van het bedrijf uit Veldhoven.

Wennink wijst erop dat AI enorme hoeveelheden rekenkracht en dataopslag nodig heeft. "Zonder de technologie van ASML zal dat niet gebeuren", aldus de topman. Hij verwacht dan ook dat AI een sterke aanjager zal zijn voor ASML en de klanten van de chipmachinefabrikant zoals TSMC, Intel en Samsung.

De topman verklaarde verder dat ook de energietransitie veel chips nodig zal hebben, bijvoorbeeld voor slimme energienetwerken. Ook daar zijn de chipmachines van ASML voor nodig, aldus Wennink.

ChatGPT

ASML maakt de zogeheten EUV-machines. Dat zijn de meest geavanceerde machines voor de productie van halfgeleiders ter wereld. In het vierde kwartaal kreeg het bedrijf voor 5,6 miljard euro aan orders voor EUV-machines, die zo groot zijn als een bus en honderden miljoenen kosten.

Onlangs werd gemeld dat topman Sam Altman van ChatGPT-moederconcern OpenAI plannen zou hebben om een eigen netwerk van AI-chipfabrieken op te zetten. Hij zou al investeerders in onder meer het Midden-Oosten hebben benaderd om die plannen met miljarden dollars te financieren. De fabrieken zullen dan ook waarschijnlijk de machines van ASML nodig hebben om geavanceerde chips te maken.

Meer uit Financieel

Mijnbouwer Rio Tinto wil meer investeren in koperproductie VS

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het grote internationale mijnbouwconcern Rio Tinto wil meer investeren in koperproductie in de Verenigde Staten nu president Donald Trump importheffingen van 50 procent op buitenlands koper heeft aangekondigd die per 1 augustus moeten ingaan. Volgens topvrouw Katie Jackson van de koperdivisie van Rio Tinto is er een "sterke wens" bij het bedrijf voor meer investeringen in Amerikaanse koperproductie.

1 uur geleden
Winstwaarschuwing Duits chemieconcern BASF door zwakkere vraag

LUDWIGSHAFEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het Duitse BASF, 's werelds grootste chemieconcern, verlaagt de winstverwachting voor dit jaar. Het bedrijf kampt met een zwakkere vraag naar chemicaliën door de economische onzekerheid vanwege de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Ook heeft BASF te maken met een zwakkere vraag naar chemicaliën in China.

2 uur geleden
Beleggers wachten op brief Trump met importheffingen voor EU

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag lager gesloten. Beleggers in Europa wachten vooral op een brief die de Amerikaanse president Donald Trump mogelijk vrijdag stuurt naar Brussel, over de importheffingen die hij wil opleggen op goederen uit de Europese Unie. Daarnaast kondigde Trump aan vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent in te voeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen.

3 uur geleden
Zorgen in Europese wijnindustrie over uitsluiting in handelsdeal

PARIJS (ANP/RTR) - Europese wijnen gaan mogelijk niet profiteren van een voorkeursbehandeling in een handelsovereenkomst tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Dat stelt de belangrijkste lobbygroep van de Europese wijnindustrie, die zich zorgen maakt en wil dat Brussel de belangen van wijnproducenten behartigt.

4 uur geleden
Wall Street lager na nieuwe tariefaanval Trump op Canada

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag omlaag, na een nieuwe tariefaanval van Donald Trump op Canada. De Amerikaanse president wil vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent invoeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen. De handelsstrijd tussen de twee buurlanden lijkt daarmee weer op te laaien.

5 uur geleden
Duizenden Citroën-rijders wachten nog op nieuwe airbag

HOOFDDORP (ANP) - Meer dan 16.000 Citroën-rijders in Nederland wachten nog steeds op een nieuwe airbag. Ze hebben van de fabrikant het advies gekregen niet meer de weg op te gaan om defecte airbags die bij een aanrijding kunnen ontploffen. De levering van nieuwe airbags gaat echter langzaam, waardoor het vervangen waarschijnlijk nog weken duurt.

6 uur geleden
UWV vordert te hoge uitkeringen door WIA-fouten niet terug

AMSTERDAM (ANP) - Het UWV gaat geen geld terugvorderen bij mensen die een te hoge arbeidsongeschiktheidsuitkering hebben ontvangen door fouten van de uitkeringsinstantie. Dat heeft demissionair minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) vrijdag bekendgemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. Afgelopen jaar kwam aan het licht dat het UWV bij de vaststelling van WIA-uitkeringen veel fouten heeft gemaakt.

6 uur geleden