Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman AF-KLM: kijken naar vervanging meer oudere toestellen

Topman AF-KLM: kijken naar vervanging meer oudere toestellen

ISTANBUL (ANP) - Air France-KLM wil nog meer verouderde toestellen voor de langere afstand gaan vervangen door brandstofzuinigere vliegtuigen nu de luchtvaart sterk herstel laat zien van de coronacrisis en er weer veel meer vraag is naar reizen. Dat heeft topman Ben Smith van de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie gezegd tegen persbureau Bloomberg op de jaarlijkse vergadering van brancheorganisatie IATA in de Turkse stad Istanbul.

Volgens Smith wordt gekeken naar vervanging van zogeheten widebody-jets, toestellen met meerdere gangpaden. Het gaat om Airbus A330-vliegtuigen met een gemiddelde leeftijd van twintig jaar en een aantal toestellen van het type Boeing 777 die ook twee decennia oud zijn. Air France-KLM heeft eerder al zijn vloot van Boeing 747's en Airbus A380's met pensioen gestuurd en de modernere 787 Dreamliner en A350 in dienst genomen.

Smith stelt dat bij de keuze voor nieuwe toestellen onder meer wordt gekeken naar het feit dat vliegtuigen niet meer via het Russische luchtruim vliegen door de oorlog in Oekraïne. Een omweg kan meerdere uren optellen voor een vlucht van bijvoorbeeld Europa naar Azië. Dat zorgt volgens Smith voor andere eisen aan vliegtuigen.

Nieuwe prognose

Naar verwachting zullen vervangingen in 2025 of daarna gaan plaatsvinden, aldus Smith. Hij stelt dat de wachttijden voor nieuwe widebody-jets langer zijn geworden omdat ook veel andere maatschappijen vliegtuigen bestellen om hun vloot te moderniseren.

IATA, dat staat voor International Air Transport Association, kwam zelf met een nieuwe prognose voor de winstgevendheid van de luchtvaart in 2023. Daar wordt nu gerekend op een winst van 9,8 miljard dollar, omgerekend 9,2 miljard euro. Dat is meer dan een verdubbeling vergeleken met de prognose uit december, geholpen door de sterk gestegen ticketprijzen.

Het aantal passagiers zal dit jaar wereldwijd naar verwachting toenemen tot 4,35 miljard. Dat is bijna het niveau van 2019, voordat de coronacrisis toesloeg. "We denken dat dit een goed jaar zal worden voor de luchtvaart", aldus IATA-directeur Willie Walsh. Bij de organisatie zijn ongeveer driehonderd maatschappijen aangesloten.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

6 uur geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

8 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

10 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

10 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

11 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

12 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

13 uur geleden