Topman ABN AMRO ziet meer kansen voor starters op de woningmarkt
AMSTERDAM (ANP) - De kansen van starters op de woningmarkt nemen toe, merkt vertrekkend topman Robert Swaak van ABN AMRO. Volgens hem zijn huizen voor hen betaalbaarder geworden. "Door een combinatie van hogere lonen en de lagere hypotheekrente, zien we nu een sterke opleving van de Nederlandse huizenmarkt", zegt hij bij de presentatie van de kwartaalcijfers van de bank.
Swaak spreekt van een "herstellende woningmarkt" en dat biedt voor ABN AMRO eveneens kansen. De bank kan daardoor meer hypotheken slijten. Afgelopen kwartaal was ABN AMRO goed voor 20 procent van alle nieuw aan de man gebrachte hypotheken in Nederland. Daarmee liep het marktaandeel op en was ABN AMRO naar eigen zeggen ook marktleider.
Volgens Swaak zette ABN AMRO over de gehele linie "aanhoudend sterke resultaten" neer. Zo gingen de rente-inkomsten maar heel licht omlaag vergeleken met een jaar eerder. Dit ondanks dat de Europese Centrale Bank (ECB) recent is begonnen met het verlagen van zijn rentetarieven. "We blijven profiteren van de gunstige economische omstandigheden in Nederland. De werkgelegenheid is nog altijd historisch laag en de arbeidsmarkt krap."
Minder winst
Onder de streep bleef met 642 miljoen euro wel ruim een kwart minder winst over dan een jaar terug. Dat verschil zit volgens Swaak onder meer in enkele eenmalige posten. In de vergelijkbare periode vorig jaar wist ABN AMRO zijn winst nog fors op te voeren dankzij de gestegen rente.
Swaak kondigde vorige week aan in de eerste helft van volgend jaar terug te treden als hoogste baas van de bank. ABN AMRO zoekt nog naar een opvolger. De aankondiging van Swaaks vertrek kwam onverwacht, omdat hij eerder dit jaar nog was herbenoemd voor een nieuwe termijn.
Opvolging
Zelf zegt hij dat het een "heel normaal gebruik" is als je als topman aan een tweede termijn begint met de commissarissen praat over je opvolging en de timing daarvan. Dat gesprek was des te relevanter omdat de 63-jarige Swaak zelf al een gevoel had dat hij zijn nieuwe termijn van vier jaar mogelijk niet wilde volmaken.
"Toen ging het om de vraag wanneer dan een goed moment is om terug te treden. De conclusie was dat het beter is om dat eerder in de periode te doen dan later." De eerste helft van volgend jaar noemt Swaak daarom een "logisch" moment om op te stappen. Wat hij hierna wil gaan doen, weet hij nog niet. "Geen idee." Swaak verzekert tot zijn laatste dag bij ABN AMRO "volledig gecommitteerd aan de bank" te zijn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Opnieuw drukten verliezen onder chipaandelen op de belangrijke graadmeters, ondanks recordresultaten die de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung meldde. Beleggers vragen zich af of koerswinsten voor de sector uit het voorgaande kwartaal nog houdbaar zijn. Na nieuwe aanvallen in de Straat van Hormuz stegen de olieprijzen weer.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren. Vorige maand schortte het Amerikaanse ministerie van Financiƫn sancties op Iraanse olie op tot en met 21 augustus. Maar na nieuwe beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz eindigt die vrijstelling nu, aldus het ministerie.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Airbus is van plan om met een vliegtuigmotorenfabrikant een bedrijf op te zetten voor de productie van waterstofmotoren. Die moeten op termijn een alternatief worden voor verbrandingsmotoren op fossiele brandstoffen, om zo de CO2-uitstoot van de luchtvaart te verminderen. De Europese vliegtuigbouwer verwacht dat de joint venture met MTU Aero Engines vanaf volgend jaar actief is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de glastuinbouw zullen door nieuwe klimaatmaatregelen verlies lijden als ze dezelfde opbrengsten behalen als in de afgelopen jaren. Dat is een van de conclusies van onderzoekers van Wageningen Social & Economic Research na een analyse van verschillende plannen. In al die beleidsvarianten gaan de energiekosten sterk omhoog door de beprijzing van CO2-uitstoot.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV noemt het een belangrijke stap dat de Eerste Kamer heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. De vakbond waarschuwt wel dat onzeker werk zich kan verplaatsen naar andere constructies als de politiek maar een deel van de maatregelen doorvoert. Ook is goede handhaving nodig om te voorkomen dat regels worden omzeild.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag onder druk door forse koersverliezen bij de grote chipbedrijven. ASMI, ASML en Besi verloren tot meer dan 7 procent, na zware koersverliezen in de Aziatische chipsector eerder op de dag. Die volgden op de resultaten van Samsung.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.
8 uur geleden