Topman ABN AMRO: impact Trump op handel pas later zichtbaar
AMSTERDAM (ANP) - De mogelijke impact van het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump is op zijn vroegst in de tweede helft van dit jaar pas te zien in cijfers over de wereldhandel. Dat heeft topman Robert Swaak van ABN AMRO gezegd bij de presentatie van de jaarcijfers van de bank.
Volgens Swaak is er voor het ingaan van nieuwe importheffingen doorgaans nog een periode waarin er juist extra veel gehandeld wordt in de betreffende producten. Hij voorziet voordat de onlangs aangekondigde heffingen op staal en aluminium in maart ingaan ook nog een opleving in de productie en handel daarvan.
Vervolgens is het in de periode daarna, als de tarieven dus zijn ingegaan, nog maar te bezien hoe de vraag zich ontwikkelt, aldus Swaak. Veel andere importheffingen waarvoor wordt gevreesd zijn daarnaast nog niet concreet aangekondigd. "Het is nu dus nog te vroeg om hier iets over te zeggen", stelt de topman, die benadrukt dat ABN AMRO de situatie goed in de gaten houdt. "Met name de exportsectoren kunnen worden geraakt", vult hij aan. Voor de bank is het belangrijk daar rekening mee te houden bij het verlenen van kredieten. Voorlopig is Swaak nog positief over de economische vooruitzichten. De bank heeft in zijn modellen met verwachtingen wel scenario's opgenomen waarin het beeld voor de wereldhandel verslechtert.
Slim reageren
Ook andere partijen in de financiƫle wereld proberen de mogelijke gevolgen van het handelsbeleid van Trump in kaart te brengen. Kredietverzekeraar Allianz Trade laat weten dat als de Europese Unie te maken krijgt met een importheffing zoals Trump recent aan Canada wilde opleggen, de economische groei in de EU zou halveren. "Bij een heftige handelsoorlog zal Duitsland verder wegzakken in een recessie. Als dat gebeurt drukt dat ook de Nederlandse economie", aldus risicodirecteur voor de Benelux Johan Geeroms.
De EU heeft al maatregelen tegen Amerikaanse producten klaarliggen als mogelijke reactie op het besluit van Trump om een heffing van 25 procent op staal en aluminium in te stellen. Volgens Geeroms is het voor Brussel belangrijk om vooral slim te reageren. "Trump zet hoog in, maar hij kan ook snel inbinden. Dat zie je de afgelopen weken ook gebeuren. Het gaat erom dat hij resultaat wil bereiken. Hij verlangt concessies van Europa. Neem Amerikaanse auto's; daarvoor heeft de EU een heffing van 10 procent, terwijl het importtarief in de VS voor Europese auto's tot nu toe maar 2,5 procent is."
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV maakt zich, na de bekendmaking van de exitpoll, zorgen over sociale zekerheid en publieke sectoren. Dat zegt interim-voorzitter Dick Koerselman.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Microsoft verwacht voor 00.20 uur (Nederlandse tijd) de wijdverbreide storing bij zijn platform voor clouddiensten Azure te hebben verholpen. Problemen met toegang tot een aanzienlijk aantal Azure-diensten begonnen rond 17.00 uur Nederlandse tijd.
1 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Softwareconcern Microsoft heeft het afgelopen kwartaal een fors hogere omzet en winst geboekt. Net als het andere grote techconcern Google profiteerde het bedrijf van de groei van nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie. Die zorgden voor een grotere vraag naar de clouddiensten van het bedrijf achter Azure en Microsoft 365.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Socialemediabedrijf Meta waarschuwt dat de kosten bij het bedrijf volgend jaar fors zullen stijgen. Het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp strijdt fel om een plek vooraan in de ontwikkeling van steeds geavanceerdere kunstmatige intelligentie (AI). Daardoor is het techconcern meer geld kwijt aan investeringen in bijvoorbeeld datacenters en onlangs aangetrokken toponderzoekers op het vlak van AI.
2 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/RTR) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, heeft in het derde kwartaal een fors hogere winst geboekt. Het sterkst groeide de divisie die clouddiensten aanbiedt, geholpen door de snelle groei van nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI). Ook de advertentie-inkomsten die Google opstrijkt met zijn bekende zoekmachine en videoplatform YouTube vielen hoger uit dan een jaar eerder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld gesloten. Beleggers verwerkten de tweede renteverlaging op rij door de Federal Reserve en de toelichting van centralebankvoorzitter Jerome Powell. Die waarschuwde dat het nog verre van een uitgemaakte zaak is dat het rentetarief in december weer omlaag gaat.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse auto- en motorenproducent Honda pauzeert of verlaagt de productie in bepaalde Noord-Amerikaanse fabrieken. Dit doet het concern om tekorten aan bepaalde belangrijke chips, meldt het bedrijf. Eerder waarschuwde chipmaker Nexperia Japanse autofabrikanten dat het bedrijf de levering van halfgeleiders niet langer kon garanderen.
3 uur geleden