Topfunctionarissen VS: ons land doet weer mee op klimaatgebied
GLASGOW (ANP/AFP) - De Verenigde Staten willen op de internationale klimaattop COP26 laten zien dat ze weer het voortouw nemen bij de aanpak van klimaatverandering. Klimaatgezant John Kerry zei dat het doel is "om bij het vertrek uit Glasgow het internationale ambitieniveau fors te hebben verhoogd", zodat de wereld beter in staat is om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden.
Kerry wees op de "zware" delegatie die zijn land naar het Verenigd Koninkrijk stuurt voor COP26. Die bestaat uit ministers, hoofden van overheidsdiensten en tientallen parlementsleden. President Joe Biden wordt er maandag verwacht en vliegt een dag later weer terug naar de VS. Anders dan zijn voorganger Donald Trump ziet hij de aanpak van klimaatverandering als een van zijn speerpunten.
Klimaatadviseur Gina McCarthy zei tegen de pers dat Biden en zijn topfunctionarissen tijdens COP26 een duidelijke boodschap gaan afgeven. "De VS doen weer mee. We zijn terug. En we hopen de wereld te mobiliseren om de klimaatcrisis aan te pakken."
Ondanks de grote internationale klimaatambities van Biden, komt zijn binnenlandse klimaatagenda maar moeilijk van de grond. Het lukte de Democraat in aanloop naar COP26 niet om ambitieuze klimaatplannen door het Amerikaanse Congres te loodsen. De plannen worden niet gesteund door de Republikeinen en ook sommige Democraten liggen dwars.
Klimaatbeleid ligt in de VS al tientallen jaren politiek gevoelig. President Bill Clinton steunde het Kyoto Protocol uit 1997. Zijn opvolger George W. Bush trok vervolgens de handen af van dat akkoord. De VS sloten zich onder president Barack Obama aan bij het klimaatverdrag van Parijs uit 2015. Zijn opvolger Donald Trump draaide dat later weer terug. Dat besluit is vervolgens weer ongedaan gemaakt door Biden.
Meer uit Buitenland
TIRANA (ANP/AFP) - De Albanese premier Edi Rama heeft zondag opnieuw de eis van demonstranten om af te treden van de hand gewezen. Zondag gingen in hoofdstad Tirana gewelddadige anti-regeringsprotesten hun zesde dag in.
1 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - Een krachtige mediterrane storm heeft zondag in Spanje straten onder water gezet en het verkeer ontwricht. Nabij Barcelona verdronk een vrouw en raakten inwoners ingesloten door het water.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In een toespraak tot het Franse volk heeft president Emmanuel Macron erop aangedrongen onderscheid te maken tussen demonstranten met "legitieme eisen" en "degenen die hebben geplunderd". Ook riep hij op tot debatten "tussen de partijen - en niet op straat door middel van geweld".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag zijn steun uitgesproken voor Benjamin Netanyahu in de Israëlische parlementsverkiezingen van volgende week. Netanyahu is de langstzittende premier uit de geschiedenis van het in 1948 gestichte land.
2 uur geledenOTTAWA (ANP) - Bij de brand op een militaire basis in Canada in de nacht van zaterdag op zondag zijn vier militairen omgekomen. Dat meldt premier Mark Carney tijdens een persmoment in Ottawa. Tientallen anderen raakten zwaargewond. Een aantal noemde hij niet.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een alliantie van Venezolaanse oppositiepartijen heeft zondag de in ballingschap levende Nobelprijswinnares voor de Vrede, Maria Corina Machado, bevestigd als haar leider.
4 uur geledenWAINWRIGHT (ANP) - Niets wijst erop dat de recente zware brand op een militaire basis in het westen van Canada het gevolg is van een terreuraanslag. Dat zei de Canadese minister van Defensie David McGuinty zondag tegen CBC News, nadat het ministerie van Defensie al een vergelijkbare verklaring had afgegeven.
6 uur geleden