Topfunctionarissen VS: ons land doet weer mee op klimaatgebied
GLASGOW (ANP/AFP) - De Verenigde Staten willen op de internationale klimaattop COP26 laten zien dat ze weer het voortouw nemen bij de aanpak van klimaatverandering. Klimaatgezant John Kerry zei dat het doel is "om bij het vertrek uit Glasgow het internationale ambitieniveau fors te hebben verhoogd", zodat de wereld beter in staat is om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden.
Kerry wees op de "zware" delegatie die zijn land naar het Verenigd Koninkrijk stuurt voor COP26. Die bestaat uit ministers, hoofden van overheidsdiensten en tientallen parlementsleden. President Joe Biden wordt er maandag verwacht en vliegt een dag later weer terug naar de VS. Anders dan zijn voorganger Donald Trump ziet hij de aanpak van klimaatverandering als een van zijn speerpunten.
Klimaatadviseur Gina McCarthy zei tegen de pers dat Biden en zijn topfunctionarissen tijdens COP26 een duidelijke boodschap gaan afgeven. "De VS doen weer mee. We zijn terug. En we hopen de wereld te mobiliseren om de klimaatcrisis aan te pakken."
Ondanks de grote internationale klimaatambities van Biden, komt zijn binnenlandse klimaatagenda maar moeilijk van de grond. Het lukte de Democraat in aanloop naar COP26 niet om ambitieuze klimaatplannen door het Amerikaanse Congres te loodsen. De plannen worden niet gesteund door de Republikeinen en ook sommige Democraten liggen dwars.
Klimaatbeleid ligt in de VS al tientallen jaren politiek gevoelig. President Bill Clinton steunde het Kyoto Protocol uit 1997. Zijn opvolger George W. Bush trok vervolgens de handen af van dat akkoord. De VS sloten zich onder president Barack Obama aan bij het klimaatverdrag van Parijs uit 2015. Zijn opvolger Donald Trump draaide dat later weer terug. Dat besluit is vervolgens weer ongedaan gemaakt door Biden.
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
5 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
5 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
5 uur geleden