Topfunctionarissen VS: ons land doet weer mee op klimaatgebied
GLASGOW (ANP/AFP) - De Verenigde Staten willen op de internationale klimaattop COP26 laten zien dat ze weer het voortouw nemen bij de aanpak van klimaatverandering. Klimaatgezant John Kerry zei dat het doel is "om bij het vertrek uit Glasgow het internationale ambitieniveau fors te hebben verhoogd", zodat de wereld beter in staat is om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden.
Kerry wees op de "zware" delegatie die zijn land naar het Verenigd Koninkrijk stuurt voor COP26. Die bestaat uit ministers, hoofden van overheidsdiensten en tientallen parlementsleden. President Joe Biden wordt er maandag verwacht en vliegt een dag later weer terug naar de VS. Anders dan zijn voorganger Donald Trump ziet hij de aanpak van klimaatverandering als een van zijn speerpunten.
Klimaatadviseur Gina McCarthy zei tegen de pers dat Biden en zijn topfunctionarissen tijdens COP26 een duidelijke boodschap gaan afgeven. "De VS doen weer mee. We zijn terug. En we hopen de wereld te mobiliseren om de klimaatcrisis aan te pakken."
Ondanks de grote internationale klimaatambities van Biden, komt zijn binnenlandse klimaatagenda maar moeilijk van de grond. Het lukte de Democraat in aanloop naar COP26 niet om ambitieuze klimaatplannen door het Amerikaanse Congres te loodsen. De plannen worden niet gesteund door de Republikeinen en ook sommige Democraten liggen dwars.
Klimaatbeleid ligt in de VS al tientallen jaren politiek gevoelig. President Bill Clinton steunde het Kyoto Protocol uit 1997. Zijn opvolger George W. Bush trok vervolgens de handen af van dat akkoord. De VS sloten zich onder president Barack Obama aan bij het klimaatverdrag van Parijs uit 2015. Zijn opvolger Donald Trump draaide dat later weer terug. Dat besluit is vervolgens weer ongedaan gemaakt door Biden.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - De advocaten van de ter dood veroordeelde Christa Pike kregen maandagavond te horen dat ze hersendood was en dat de beademing zou worden stopgezet. Een dag later werd ze wakker en begon ze te praten. Dat vertelde een van haar advocaten woensdag in een persconferentie. "Ik heb er geen verklaring voor."
15 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk mag niet "onverschillig" blijven over de zorgen van scholieren, wier protesten het land op zijn kop hebben gezet. Dat heeft de Franse premier Sébastien Lecornu gezegd in een televisietoespraak. Volgens hem komt de "woede van jongeren" niet uit de lucht vallen.
30 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Rusland zou volgens een medewerkster van de Deense inlichtingendienst PET defensiebedrijven die producten voor Oekraïne maken, proberen te saboteren. Volgens Josefine Christensen van de PET is dit een belangrijke escalatie.
1 uur geledenNASHVILLE (ANP/RTR) - De advocaten van Christa Pike hebben toestemming gevraagd om onder meer de injectiespuiten te inspecteren die zijn gebruikt bij de mislukte executie van hun cliënt vorige week. Ze willen dat de gebruikte apparatuur bewaard wordt, zodat die kan worden gebruikt in een mogelijke nieuwe rechtszaak. De advocaten betogen namelijk dat de manier waarop de executie is voltrokken neerkomt op marteling.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Een Israëlische rechtbank heeft een man veroordeeld tot zeven jaar cel voor de diefstal van geluidsapparatuur na de aanval door Hamas op het muziekfestival Nova, drie jaar geleden. Dat schrijft de nieuwssite Times of Israel. Enkele dagen na de aanslag, waarbij honderden doden vielen, kwam hij apparatuur halen die was achtergebleven. Deze had een waarde van ongeveer een half miljoen dollar (447.000 euro).
2 uur geledenNICE (ANP) - De Franse politie heeft in verscheidene delen van het land zes arrestaties verricht in verband met de diefstal van vier werken van de beroemde schilder Pierre-Auguste Renoir. Die werden een maand geleden gestolen uit het Renoir Museum in Cagnes-sur-Mer, vlak bij Nice.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij de protesten en ongeregeldheden die sinds eind vorige maand vooral op en rond Franse scholen zijn geweest, zijn volgens binnenlandminister Laurent Nuñez 6629 aanhoudingen verricht. Bij uit de hand gelopen manifestaties zijn volgens de bewindsman 761 politiemensen gewond geraakt. Daarnaast raakten 215 scholieren en 89 medewerkers of leden van het onderwijzend personeel gewond.
3 uur geleden