Topeconoom Piketty vraagt G20 om register belastingontduikers
LONDEN (ANP/AFP) - De Franse topeconoom Thomas Piketty vraagt samen met andere prominente economen aan de G20 om een wereldwijd register op te tuigen voor het opsporen van belastingontduikers. Woensdag komen de ministers van Financiën en voorzitters van centrale banken uit de G20-landen bij elkaar in Washington.
Met de invoering van een dergelijk register zou extra druk uitgeoefend kunnen worden op Rusland om het verborgen vermogen van oligarchen te openbaren. Piketty roept samen met onder anderen de Amerikaanse topeconoom Joseph Stiglitz hiertoe op in een open brief die is gepubliceerd in de Britse krant The Guardian.
Volgens de economen borduurt zo'n vermogenssysteem voort op de vooruitgang die er al is geboekt in het delen van financiële informatie. Ook leden van de Independent Commission for the Reform of International Corporate Taxation ondertekenden de brief. Dat is een onafhankelijke denktank die zich bezighoudt met het hervormen van internationale vennootschapsbelasting.
Offshore-bedrijven
Volgens de briefschrijvers hebben Russische oligarchen naar schatting "minstens 1 biljoen dollar aan vermogen gestald in het buitenland, vaak verborgen in offshore-bedrijven van wie het lastig te zeggen is wie de eigenaar is". Landen die de oligarchen nu willen straffen door middel van sancties lopen nu tegen deze "muur van ondoorzichtigheid" aan, valt verder te lezen.
De G20 bestaat uit negentien belangrijke industriële landen, waaronder China, Rusland en de VS, en de Europese Unie. Hun economieën zijn samen goed voor zo'n 80 procent van de wereldeconomie. De Russische minister van Financiën, Anton Siloeanov, zal digitaal aanwezig zijn. Door de Russische inval in Oekraïne is de deelname van Rusland aan G20-bijeenkomsten omstreden. De Amerikaanse president Joe Biden pleitte er vorige maand bijvoorbeeld voor om het land uit de G20 te zetten.
Piketty pleitte overigens vorige maand al voor het register in een ander opiniestuk in de krant. Toen schreef hij dat het er nog niet is omdat "westerse rijke mensen vrezen dat zulke openheid hen uiteindelijk zal schaden".
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
46 minuten geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
4 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
4 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
22 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
1 dag geleden