Topeconoom Piketty vraagt G20 om register belastingontduikers
LONDEN (ANP/AFP) - De Franse topeconoom Thomas Piketty vraagt samen met andere prominente economen aan de G20 om een wereldwijd register op te tuigen voor het opsporen van belastingontduikers. Woensdag komen de ministers van Financiën en voorzitters van centrale banken uit de G20-landen bij elkaar in Washington.
Met de invoering van een dergelijk register zou extra druk uitgeoefend kunnen worden op Rusland om het verborgen vermogen van oligarchen te openbaren. Piketty roept samen met onder anderen de Amerikaanse topeconoom Joseph Stiglitz hiertoe op in een open brief die is gepubliceerd in de Britse krant The Guardian.
Volgens de economen borduurt zo'n vermogenssysteem voort op de vooruitgang die er al is geboekt in het delen van financiële informatie. Ook leden van de Independent Commission for the Reform of International Corporate Taxation ondertekenden de brief. Dat is een onafhankelijke denktank die zich bezighoudt met het hervormen van internationale vennootschapsbelasting.
Offshore-bedrijven
Volgens de briefschrijvers hebben Russische oligarchen naar schatting "minstens 1 biljoen dollar aan vermogen gestald in het buitenland, vaak verborgen in offshore-bedrijven van wie het lastig te zeggen is wie de eigenaar is". Landen die de oligarchen nu willen straffen door middel van sancties lopen nu tegen deze "muur van ondoorzichtigheid" aan, valt verder te lezen.
De G20 bestaat uit negentien belangrijke industriële landen, waaronder China, Rusland en de VS, en de Europese Unie. Hun economieën zijn samen goed voor zo'n 80 procent van de wereldeconomie. De Russische minister van Financiën, Anton Siloeanov, zal digitaal aanwezig zijn. Door de Russische inval in Oekraïne is de deelname van Rusland aan G20-bijeenkomsten omstreden. De Amerikaanse president Joe Biden pleitte er vorige maand bijvoorbeeld voor om het land uit de G20 te zetten.
Piketty pleitte overigens vorige maand al voor het register in een ander opiniestuk in de krant. Toen schreef hij dat het er nog niet is omdat "westerse rijke mensen vrezen dat zulke openheid hen uiteindelijk zal schaden".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersbewegingen geopend. Beleggers op Wall Street zijn in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Naar verwachting verlaagt de Federal Reserve de rente dan voor de derde keer op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Fed-voorzitter Jerome Powell geeft dan ook een toelichting op het rentebesluit.
8 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart grijpt harder in bij de geplaagde luchtvaartmaatschappij IndiGo, die onder leiding staat van de Nederlandse topman Pieter Elbers. De luchtvaartautoriteit heeft eigen personeel ingezet op het hoofdkantoor van IndiGo om de dagelijkse operatie en het herstel van de maatschappij na de massale vluchtuitval te volgen.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De door de rechter aangestelde beheerders van de Nijmeegse chipfabrikant Nexperia zijn uitgenodigd in Beijing voor een gesprek met het Chinese moederbedrijf Wingtech. Dat meldt een bron aan persbureau Reuters.
3 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Nederlanders hebben tot en met oktober van dit jaar 5 procent minder vakanties naar de Verenigde Staten geboekt, meldt reisbranchevereniging ANVR. In september en oktober is echter een omslag te zien, de boekingen liggen in deze maanden juist "substantieel hoger" dan vorig jaar.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Meer bedrijven in Europa kunnen volgend jaar een gang naar de aandelenbeurs maken na de daling van het aantal Europese beursgangen dit jaar. Dat verwacht advies- en accountancybureau EY. Mede door de verminderde handelsspanningen zouden bedrijven meer vertrouwen hebben om de sprong naar de aandelenmarkt te wagen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat elektriciteitsnetwerken van lidstaten beter op elkaar aansluiten. Vergunningen voor elektriciteitsprojecten moeten makkelijker worden verleend, staat in een plan van de Europese Commissie. Daarmee hoopt de Commissie op meer ruimte op elektriciteitsnetwerken en lagere energieprijzen.
4 uur geledenHANNOVER (ANP) - Reisconcern TUI heeft het afgelopen boekjaar dankzij een groei van het aantal vakantiegangers meer winst gemaakt. Ook verwelkomde het Duitse bedrijf meer gasten in de hotels en op de cruises van de eigen merken, wat door hogere prijzen ook meer geld opleverde. TUI verwacht dat de groei de komende maanden aanhoudt, ook de eerste voortekenen voor komende zomer zijn positief.
4 uur geleden