Topdiplomaat EU zegt sorry voor opmerking over 'Greta-syndroom'
BRUSSEL (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell heeft zijn excuses aangeboden voor een negatieve opmerking over jonge klimaatactivisten. De topdiplomaat van de Europese Unie (EU) had eerder deze week gezegd dat zij lijden aan "wat het Greta-syndroom kan worden genoemd". Europarlementariërs van onder meer de Groenen noemden dat "onacceptabel voor een vertegenwoordiger van de EU".
Borrell (72) doelde met zijn opmerking op de Zweedse tiener Greta Thunberg (17), die met haar schoolstakingen voor een beter klimaatbeleid uitgroeide tot boegbeeld van een internationale jongerenbeweging. De buitenlandcoördinator stelde dat veel jongeren die nu actievoeren voor een toekomst zonder fossiele brandstoffen zich niet realiseren hoeveel geld dit ze zelf zal gaan kosten.
In een tweet bood Borrell zaterdag zijn excuses aan. Hij noemde zijn opmerking "ongepast" en had het nu over "de belangrijke jongerenbeweging die vecht tegen klimaatverandering".
De Europese Commissie heeft verduurzaming tot belangrijkste doel verheven en streeft naar een klimaatneutrale EU in 2050.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
16 uur geleden