Topdiplomaat EU zegt sorry voor opmerking over 'Greta-syndroom'
BRUSSEL (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell heeft zijn excuses aangeboden voor een negatieve opmerking over jonge klimaatactivisten. De topdiplomaat van de Europese Unie (EU) had eerder deze week gezegd dat zij lijden aan "wat het Greta-syndroom kan worden genoemd". Europarlementariƫrs van onder meer de Groenen noemden dat "onacceptabel voor een vertegenwoordiger van de EU".
Borrell (72) doelde met zijn opmerking op de Zweedse tiener Greta Thunberg (17), die met haar schoolstakingen voor een beter klimaatbeleid uitgroeide tot boegbeeld van een internationale jongerenbeweging. De buitenlandcoƶrdinator stelde dat veel jongeren die nu actievoeren voor een toekomst zonder fossiele brandstoffen zich niet realiseren hoeveel geld dit ze zelf zal gaan kosten.
In een tweet bood Borrell zaterdag zijn excuses aan. Hij noemde zijn opmerking "ongepast" en had het nu over "de belangrijke jongerenbeweging die vecht tegen klimaatverandering".
De Europese Commissie heeft verduurzaming tot belangrijkste doel verheven en streeft naar een klimaatneutrale EU in 2050.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister van Sociale Zaken Hans Vijlbrief hoopt nog steeds op een "goed gesprek" met de vakbonden over het coalitieplan om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Bonden FNV, CNV en VCP hebben juist gezegd dat ze geen enkel overleg willen voeren zolang de AOW-plannen op tafel liggen.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.
18 uur geleden