Topdiplomaat China: we staan op tweesprong in onze relatie met VS
PEKING (ANP) - China en de Verenigde Staten staan op een tweesprong in hun relatie. Dat zegt de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, die in een interview met staatsmedia de hoop uitsprak dat de grootmachten weer toenadering kunnen zoeken. "We hopen dat de volgende Amerikaanse regering weer kiest voor een verstandige aanpak, de dialoog met China hervat, onze bilaterale relatie normaliseert en weer gaat samenwerken."
Minister Wang Yi erkende dat zijn land en de VS een periode van "ongekende problemen" in hun onderlinge relatie achter de rug hebben. Zo begon president Donald Trump een handelsoorlog tegen China en klaagde zijn regering dat Peking niet transparant is geweest over de uitbraak van het coronavirus, dat voor het eerst is vastgesteld in de metropool Wuhan.
Wang stelde in het interview dat zijn land snel ingreep toen het coronavirus opdook. Hij zei dat in onderzoeken steeds vaker naar voren komt dat "de pandemie waarschijnlijk is veroorzaakt door afzonderlijke uitbraken op meerdere plaatsen in de wereld". China zorgde er volgens de bewindsman voor dat wereldwijd "alarmbellen klonken".
Wang zei dat Washington en Peking hun onderlinge problemen kunnen oplossen als de VS "leren van het verleden" en kiezen voor samenwerking. "We weten dat sommige mensen in de VS zich ongemakkelijk voelen bij de snelle ontwikkeling van China", aldus de topdiplomaat. "Maar de beste manier om aan kop te blijven, is door constante zelfverbetering, niet door de ontwikkeling van anderen tegen te houden."
Meer uit Buitenland
ODESA (ANP/DPA) - Bij een reeks Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa zijn zeker twee mensen gewond geraakt. Op meerdere plaatsen braken branden uit en dikke rookwolken hingen boven de stad.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran houdt vol dat alleen diplomatie een einde kan maken aan het conflict met de Verenigde Staten en Israël. De Amerikaanse president Donald Trump zei zaterdag een Iraans voorstel voor heropening van de Straat van Hormuz en beëindiging van de gevechten te hebben afgewezen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanjaarden hebben in Madrid opnieuw massaal gedemonstreerd tegen de uithuiszetting van een 87-jarige vrouw. De gebeurtenis heeft tot veel woede en verontwaardiging geleid in Spanje.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.
11 uur geleden