
Topbestuurders Trafigura weg na nieuw omkoopschandaal
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Twee bestuurders van grondstoffenhandelaar Trafigura hebben tegelijk aangekondigd op te stappen. Hun vertrek komt vlak nadat bekend was geworden dat het concern opnieuw een schikking heeft getroffen in een grote omkopingszaak. Ook dit schandaal speelde zich af toen het hoofdkantoor van Trafigura in Amsterdam gevestigd was.
Trafigura-directeur Jose Larocca gaat in september met pensioen, financieel topman Christophe Salmon vertrekt al in juni. Larocca was een van Trafigura's langst zittende bestuurders. Salmon was bijna tien jaar financieel topman. De Nederlander Stephan Jansma, een voormalig Rabo- en Fortisbankier, vervangt hem.
Trafigura is een van de grootste handelshuizen ter wereld. Vorige week werd bekend dat het concern een schikking heeft getroffen voor een Braziliaans omkoopschandaal dat zich tussen 2003 en 2015 afspeelde. Vorige maand moest het bedrijf nog voor de Nederlandse rechter verschijnen voor een omkopingszaak in Jamaica. Ook in andere landen lopen nog rechtszaken tegen Trafigura wegens corruptie.
Steekpenningen
De grondstoffenhandelaar gaf deze week tijdens een rechtszaak in Miami toe dat oprichter Claude Dauphin toestemming gaf om bij olietransacties in Brazilië steekpenningen te betalen. Dauphin gaf van 1993 tot 2015 leiding aan Trafigura. De huidige topman nam in een verklaring deze week afstand van zijn voorganger. "Deze incidenten die zich in het verleden afspeelden zijn geen weerspiegeling van onze huidige waarden, noch van het gedrag dat wij van onze werknemers verwachten."
Trafigura is onder meer eigenaar van zinksmelter Nyrstar in Budel, die zonder overheidssteun uit Nederland dreigt te vertrekken om de hoge energiekosten. Nyrstar, naar eigen zeggen internationaal marktleider op het gebied van zink- en loodverwerking, legde in januari alle werkzaamheden in Budel stil na het uitblijven van hulp uit Den Haag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een tv-interview met de zender Fox News gezegd dat hij een koper voor TikTok heeft gevonden, Het zou om een "groep zeer rijke mensen" gaan, wier identiteit hij over ongeveer twee weken bekendmaakt.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Franse minister van Financiën Eric Lombard vindt dat er uitstel moet komen van de deadline van 9 juli bij de handelsgesprekken tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Volgens hem zal extra tijd nodig zijn om tot een goede handelsdeal te komen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat na die deadline hoge importheffingen op Europese goederen kunnen komen.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische export van aardgas naar Egypte is weer volledig hervat nadat die eerder voor een groot deel stil kwam te liggen door de luchtoorlog tussen Israël en Iran. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Doordat er een wapenstilstand is gesloten is die gasexport weer terug op het oude niveau van ongeveer 1 miljard kubieke meter per dag.
12 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - De Vietnamese producent van elektrische auto's (EV's) VinFast is zondag begonnen met de productie in een nieuwe fabriek in eigen land. Het is de tweede productiefaciliteit van VinFast in Vietnam die moet bijdragen aan de groeiplannen van het bedrijf.
14 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft naar eigen zeggen de afgelopen dagen in een nieuwe overlegronde constructieve handelsgesprekken gevoerd met de Verenigde Staten over de importheffingen van president Donald Trump. Die gesprekken vonden plaats in Washington, aldus een verklaring van de Taiwanese overheid op zondag.
15 uur geledenHETHEL (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Lotus heeft geen plannen om zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen. Daarmee reageert de onderneming op mediaberichten van onder meer de BBC dat het bedrijf zou overwegen zijn Britse productie te staken om een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten.
1 dag geledenMIDDENMEER (ANP) - Bij tomatenbedrijf Agro Care in het Noord-Hollandse Middenmeer is vrijdagmiddag een grote kas ingestort. Op beelden van een beveiligingscamera, die verschillende media tonen, is te zien hoe de enorme kas van 9 hectare om 16.38 uur van het ene op het andere moment tegen de vlakte gaat. Volgens de onderneming zelf waren er rond dat tijdstip geen mensen meer in de kas aanwezig. De schade lijkt in de miljoenen euro's te lopen.
1 dag geleden