Topbankier waarschuwt voor 'onbedoelde gevolgen' SWIFT-sancties
NEW YORK (ANP) - De uitsluiting van een aantal Russische banken van het interbancaire communicatiesysteem SWIFT kan "onbedoelde gevolgen" hebben, onder meer dat Rusland erin slaagt om met een manier te komen om de sanctie te omzeilen. Daarvoor waarschuwt Jamie Dimon, de topman van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en een grote naam in de financiële wereld.
In een interview met Bloomberg Television heeft Dimon aangegeven dat de sancties die tegen Rusland zijn afgekondigd wel "zeer gericht, zeer specifiek, zeer zuiver" zijn. Maar zijn bank was eind vorige week een van de grote Wall Street-firma's die de Amerikaanse overheid adviseerden om Rusland niet buiten te sluiten van SWIFT. Dit omdat zo'n maatregel de wereldeconomie flink zou kunnen schaden.
Door bepaalde Russische banken uit te sluiten, verliezen die volgens de Europese Unie en de Verenigde Staten de toegang tot het mondiale financiële systeem. Het doel is om ze zodanig af te knijpen dat de oorlogskas van Poetin wordt geblokkeerd. Eerder klonk de roep om alle Russische banken uit te sluiten. Maar dat brengt ook grotere schade voor westerse economieën met zich mee, al is het maar doordat exporteurs aan Rusland betalingen mislopen en het moeilijker wordt voor gas te betalen.
SWIFT verzorgt de beveiligde uitwisseling van berichten voor betaalopdrachten en andere soorten transacties tussen meer dan 11.000 banken wereldwijd. Dit maakt snel internationaal financieel verkeer mogelijk, met dagelijks miljoenen berichten tussen banken. Bekend is dat Rusland al enige tijd aan een alternatief werkt voor SWIFT. Ze hebben al een eigen systeem en willen dat graag koppelen met een Chinees systeem. Het Russische systeem zou door een uitsluiting aan belang kunnen winnen en daarmee de positie van SWIFT ondermijnen.
Inmiddels sluiten steeds meer landen zich aan bij het weren van bepaalde Russische banken uit SWIFT. Ook Taiwan heeft inmiddels laten weten mee te doen. Ook heeft de eilandstaat humanitaire hulp naar Oekraïne gestuurd, naar eigen zeggen om steun te betuigen aan het internationale "democratische kamp".
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.
14 uur geleden