Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topambtenaar: geld ging boven publiek belang bij gaswinning

Topambtenaar: geld ging boven publiek belang bij gaswinning

DEN HAAG (ANP) - De commerciële belangen van oliemaatschappijen voerden vaak de boventoon bij de gaswinning in Groningen. Dat zegt voormalig topambtenaar bij het ministerie van Financiën Wouter Raab tegenover de parlementaire enquêtecommissie. Hij was tussen 2007 en 2020 in verschillende functies betrokken bij het dossier, onder meer bij onderhandelingen met oliebedrijven Shell en Exxon.

In Groningen werkt de Staat samen met Shell en Exxon - samen eigenaar van de NAM - om gas te winnen en te verkopen. Raab vindt dat deze samenwerking ambtenaren van Economische Zaken en Klimaat die hiervoor verantwoordelijk waren in een moeilijke positie heeft gebracht. "Want je moet enerzijds fijn samenwerken met de mensen van Shell en Exxon en anderzijds de publieke belangen dienen", zegt de topambtenaar. "Je hebt dus eigenlijk twee petten op."

De oorzaak ligt volgens Raab in de jaren 60. Toen werden de afspraken gemaakt voor de samenwerking tussen oliebedrijven en de Staat. Met de kennis van nu zou de overheid veel meer oppassen "dat het publieke belang niet ondersneeuwt. Want wij zitten er niet om zo veel mogelijk geld te verdienen, maar om publieke belangen te dienen."

Ook na de zware aardbeving bij het dorp Westerwijtwerd in 2019 hielden Shell en Exxon volgens Raab vooral oog voor hun commerciële belangen. Ze wilden "vergoeding tot de laatste euro" toen het kabinet hierop besloot om de gaswinning nog sneller af te bouwen. De topambtenaar vond die wens onterecht en hoopte er aan de onderhandelingstafel uit te komen, ook omdat er dan snel duidelijkheid was. Maar de oliemaatschappijen leken daarin niet geïnteresseerd en lieten het volgens Raab aankomen op een arbitragezaak omdat ze verwachtten daar beter uit te komen.

In de loop van de tijd is het ministerie van Economische Zaken zich wel steeds meer bewust geworden van zijn moeilijke positie en is de manier van samenwerken ook veranderd, ziet Raab. Hij denkt ook dat op dit moment de publieke belangen wel vooropstaan bij dit ministerie, waar hij tegenwoordig werkt als strategisch adviseur.

Meer uit Binnenland

Kamer wil nationaal coördinator femicide en meer samenhang beleid

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat een nationaal coördinator meer samenhang gaat brengen in het beleid tegen femicide. Er moet onder meer een "integraal actieplan" komen dat een einde maakt aan het versnipperde beleid, vinden de VVD, GroenLinks-PvdA, D66, NSC en de SP. Die partijen hebben met 82 zetels een meerderheid.

15 minuten geleden
Kabinet wil met Kamer in gesprek over 'aanjager' femicidebeleid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met de Tweede Kamer in overleg om te onderzoeken of het zin heeft een "aanjager" aan te stellen die de invoering van beleid tegen femicide kan versnellen. Volgens verantwoordelijk staatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (Volksgezondheid, BBB) kan het gaan om een nationaal coördinator, een regeringscommissaris of een speciaal gezant.

1 uur geleden
Inzamelingsactie voor jaarlijkse vuurwerkshow Erasmusbrug gestart

ROTTERDAM (ANP) - Maandagavond is een inzamelingsactie begonnen om 'het Nationale Vuurwerk' dit jaar door te laten gaan. Elk jaar luidt Rotterdam op de Erasmusbrug het nieuwe jaar in met een vuurwerkshow onder die naam. "Dit jaar dreigt die traditie te verdwijnen", aldus de gelijknamige stichting achter de vuurwerkshow. "Door gemeentelijke bezuinigingen is er geen bijdrage meer voor het Nationale Vuurwerk."

1 uur geleden
Commissariaat voor de Media legt Ongehoord Nederland boete op

HILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Media (CvdM) heeft omroep Ongehoord Nederland (ON!) een bestuurlijke boete opgelegd. Dat bevestigt een woordvoerder van het CvdM nadat de omroep maandag video's hierover had geplaatst op X.

1 uur geleden
ALDI roept kaiserbroodjes terug door mogelijk aanwezige bacterie

CULEMBORG (ANP) - Supermarktketen ALDI roept een verpakking met kaiserbroodjes terug omdat er mogelijk een bacterie in voorkomt.

3 uur geleden
Politie grijpt in bij pro-Palestijnse demonstratie bij EK honkbal

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft ingegrepen bij de blokkade van het Neptunus Familiestadion door een groep pro-Palestijnse betogers. Door de demonstratie moesten ongeveer tweehonderd mensen wachten om naar binnen te gaan.

3 uur geleden
Pro-Palestijnse betogers blokkeren ingang stadion EK honkbal

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam blokkeert een groep pro-Palestijnse betogers de ingang van het Neptunus Familiestadion, waar het EK honkbal wordt gespeeld. Enkele tientallen demonstranten zijn tegen de komst van het nationale honkbalteam van Israël dat deelneemt aan het EK.

4 uur geleden