Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topambtenaar: geld ging boven publiek belang bij gaswinning

Topambtenaar: geld ging boven publiek belang bij gaswinning

DEN HAAG (ANP) - De commerciële belangen van oliemaatschappijen voerden vaak de boventoon bij de gaswinning in Groningen. Dat zegt voormalig topambtenaar bij het ministerie van Financiën Wouter Raab tegenover de parlementaire enquêtecommissie. Hij was tussen 2007 en 2020 in verschillende functies betrokken bij het dossier, onder meer bij onderhandelingen met oliebedrijven Shell en Exxon.

In Groningen werkt de Staat samen met Shell en Exxon - samen eigenaar van de NAM - om gas te winnen en te verkopen. Raab vindt dat deze samenwerking ambtenaren van Economische Zaken en Klimaat die hiervoor verantwoordelijk waren in een moeilijke positie heeft gebracht. "Want je moet enerzijds fijn samenwerken met de mensen van Shell en Exxon en anderzijds de publieke belangen dienen", zegt de topambtenaar. "Je hebt dus eigenlijk twee petten op."

De oorzaak ligt volgens Raab in de jaren 60. Toen werden de afspraken gemaakt voor de samenwerking tussen oliebedrijven en de Staat. Met de kennis van nu zou de overheid veel meer oppassen "dat het publieke belang niet ondersneeuwt. Want wij zitten er niet om zo veel mogelijk geld te verdienen, maar om publieke belangen te dienen."

Ook na de zware aardbeving bij het dorp Westerwijtwerd in 2019 hielden Shell en Exxon volgens Raab vooral oog voor hun commerciële belangen. Ze wilden "vergoeding tot de laatste euro" toen het kabinet hierop besloot om de gaswinning nog sneller af te bouwen. De topambtenaar vond die wens onterecht en hoopte er aan de onderhandelingstafel uit te komen, ook omdat er dan snel duidelijkheid was. Maar de oliemaatschappijen leken daarin niet geïnteresseerd en lieten het volgens Raab aankomen op een arbitragezaak omdat ze verwachtten daar beter uit te komen.

In de loop van de tijd is het ministerie van Economische Zaken zich wel steeds meer bewust geworden van zijn moeilijke positie en is de manier van samenwerken ook veranderd, ziet Raab. Hij denkt ook dat op dit moment de publieke belangen wel vooropstaan bij dit ministerie, waar hij tegenwoordig werkt als strategisch adviseur.

Meer uit Binnenland

Hoofdverdachte Tarwekampzaak: meegesleept in plan brandstichting

DEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.

1 uur geleden
Driehoek Rotterdam overlegt met Feyenoord over vuurwerkincident

ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.

2 uur geleden
Van den Brink: tentenkampen geen reden verblijfsstatus Jezidi's

DEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.

2 uur geleden
Omwonenden dagvaarden Chemours om PFAS-uitstoot

DORDRECHT (ANP) - Chemieconcern Chemours in Dordrecht zou zo snel mogelijk moeten stoppen met het uitstoten van PFAS-stoffen en een schadevergoeding moeten betalen aan circa 550.000 mensen die woonachtig zijn in Dordrecht en omstreken. De stichting PFAS Vrij Green Claim wil dat afdwingen bij de civiele rechter en is officieel een collectieve rechtszaak gestart.

2 uur geleden
Extra geld Noord-Holland voor bevrijdingsfestival in Haarlem

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil in 2027 een extra sponsorbedrag van 79.500 euro toekennen aan het bevrijdingsfestival in Haarlem, dat elk jaar op 5 mei plaatsvindt in stadspark De Haarlemmerhout. Het bestuur van Bevrijdingspop had om een extra bijdrage gevraagd, omdat het anders niet lukt om het festival volgend jaar te organiseren. De stichting heeft ook de gemeente Haarlem om extra geld gevraagd.

2 uur geleden
Zaak explosie Tarwekamp begonnen, beladen dag voor nabestaanden

DEN HAAG (ANP) - In de rechtbank Den Haag is woensdagochtend het strafproces begonnen over de enorme explosie aan de Tarwekamp in de Haagse wijk Mariahoeve, waarbij op 7 december 2024 zes mensen om het leven kwamen. De voorzitter van de rechtbank sprak aan het begin van de eerste zittingsdag de nabestaanden en slachtoffers in de zaal toe en noemde het een beladen dag voor alle betrokkenen.

2 uur geleden
Marco Borsato wil 431.000 euro terugvorderen na vrijspraak

UTRECHT (ANP) - Marco Borsato probeert in totaal ruim 431.000 euro aan gemaakte kosten voor zijn strafzaak terug te vorderen van de staat. Dat werd woensdag in de rechtbank van Utrecht duidelijk bij aanvang van een zitting over het terugkrijgen van het geld.

4 uur geleden