Top wereldleiders in Davos in teken oorlogen Gaza en Oekraïne
DAVOS (ANP/RTR/AFP) - De wereldwijde politieke en zakelijke elite komt aanstaande week weer bijeen in het Zwitserse Davos voor de jaarlijkse bijeenkomst van het World Economic Forum (WEF). De 54e editie van de bijeenkomst in het Zwitserse skigebied vindt volgens de Noorse WEF-president Børge Brende plaats tegen de "meest gecompliceerde geopolitieke en economische achtergrond in decennia". De oorlogen in de Gazastrook en Oekraïne staan dan ook hoog op de agenda. Ook andere mondiale bedreigingen zoals klimaatverandering, de crisis in de kosten van levensonderhoud en de kwakkelende economie komen aan bod tijdens het forum.
De bijna twee jaar durende oorlog in Oekraïne stond ook al centraal tijdens de eerdere edities van het WEF. Kyiv stuurde functionarissen en wetgevers om bij bondgenoten te lobbyen voor meer wapens en financiering in de strijd tegen de Russen. Zondag zal aan de vooravond van het forum al een bijeenkomst plaatsvinden van nationale veiligheidsadviseurs over de "Oekraïense vredesformule", waar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky voor het eerst persoonlijk aanwezig zal zijn. Volgens het WEF is het nog onduidelijk of er ook Russische functionarissen aanwezig zullen zijn.
Naast de voortslepende oorlog in Oekraïne wordt de bijeenkomst gedomineerd door de zorgen dat de oorlog van Israël met Hamas zou kunnen uitgroeien tot een breder conflict in het Midden-Oosten. Zo wordt de wereldhandel al ontwricht door aanvallen van Houthi-rebellen uit Jemen op schepen in de Rode Zee. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben daardoor onlangs luchtaanvallen uitgevoerd op doelen van de Houthi's in Jemen.
Blinken
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en nationaal veiligheidsadviseur Jake Sullivan zullen de prominentste leden van de Biden-regering in Davos zijn. Zij zullen gesprekken voeren met de leiders van Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten en de Israëlische president Isaac Herzog over de oorlog in Gaza. VN-secretaris-generaal António Guterres en meer dan veertig ministers van Buitenlandse Zaken zullen ook aanwezig zijn.
Naast de oorlogen dragen de diplomatieke spanningen tussen de VS en China ook bij aan de complexe geopolitieke situatie. Zo wordt het forum gehouden vlak na de verkiezingen in Taiwan, het democratische eiland dat China als een afvallige provincie beschouwt. De Amerikanen steunen juist een onafhankelijk Taiwan. De Chinese premier Li Qiang zal de hoogste Chinese functionaris zijn die Davos bezoekt.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar Google en mogelijke schendingen van concurrentieregels bij overviews die worden gemaakt met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). Dit zijn door AI gemaakte samenvattingen die bovenaan zoekresultaten verschijnen.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.
1 uur geledenTIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Ford en Renault hebben aangekondigd samen te werken aan betaalbaardere elektrische auto's voor de Europese markt. Het Amerikaanse autoconcern maakt voor de ontwikkeling van twee Ford-modellen gebruik van de kennis, technologie en een fabriek van zijn Franse branchegenoot. De auto's komen naar verwachting in 2028 op de Europese markt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Minder dan een jaar na het verbod van de Amerikaanse president Donald Trump op nieuwe windprojecten in de Verenigde Staten, heeft een federale rechter geoordeeld dat Trumps presidentiële bevel illegaal is. De Amerikaanse districtsrechter Patti Saris omschreef Trumps bevel als "willekeurig, grillig en in strijd met de wet". De rechter steunde daarmee meer dan een dozijn Amerikaanse staten en een milieugroep die het bevel hadden aangevochten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in oktober meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in oktober 2024. In september gaven consumenten ook 0,8 procent meer uit.
4 uur geleden