Top kabinet en coalitie buigen zich over miljardengat begroting
DEN HAAG (ANP) - Donderdagavond zijn de fractievoorzitters van de coalitiepartijen aangeschoven bij de top van het kabinet op het ministerie van Financiën om te praten over de voorjaarsnota. "Het moge duidelijk zijn dat het geen punten en komma's zijn die op tafel liggen", zegt CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma bij binnenkomst. Want waar het kabinet-Rutte IV er bij het aantreden nog financieel goed voor stond, is het nu zoeken naar miljarden om de gaten in de begroting te dichten.
"Het is een ingewikkelde puzzel met vier partijen", zegt D66'er Jan Paternotte voor het overleg. "We moeten met elkaar een oplossing vinden voor de grote vraagstukken die in de wereld spelen en zeker in Nederland."
Grootste kopzorg is het repareren van de onrechtmatig verklaarde spaartaks en het zoeken naar een alternatieve heffing. Daarnaast wil de Tweede Kamer dat er geïnvesteerd wordt in defensie, en eist de Eerste Kamer (waar de coalitie geen meerderheid heeft) dat de AOW toch meegroeit met het minimumloon, wanneer het kabinet dit in stappen verhoogt. De dure wensen tellen bij elkaar op tot zeker 10 miljard euro en waarschijnlijk meer, zeggen bronnen. Het precieze bedrag is afhankelijk van wat het kabinet besluit nu al te doen. Het bedrag van 21 miljard dat ook in de media circuleerde, noemen betrokkenen "wel erg hoog gegrepen".
Dekking
De coalitiepartijen bespreken deze week vooral hun wensen met het kabinet. Dan moet minister van Financiën Sigrid Kaag kijken of die wensen uit te voeren zijn, en mogelijk op zoek naar extra potjes om geld uit te halen. Daarna gaat Kaag samen met premier Mark Rutte op de koffie bij oppositiepartijen: de coalitie heeft in de senaat steun van zeker één oppositiepartij nodig.
Eerst zal Kaag geld moeten vinden om het miljardengat te dichten. Ze voelt er niet voor om de staatsschuld op te laten lopen. "Ik denk dat we al heel erg aan de wind varen", zegt Kaag. Dat gebeurde al voor de coronacrisis en de oorlog in Oekraïne. Het kabinet wil "zoveel mogelijk kijken waar de dekking gevonden kan worden" van uitgaven. Dat is immers "zoals het hoort", zegt de bewindsvrouw.
Meer uit Binnenland
ZAANDAM (ANP) - Tata Steel heeft 8,5 miljoen euro moeten betalen, omdat de staalproducent te veel schadelijke stoffen zou hebben uitgestoten. Het is een van de hoogste straffen ooit voor Tata Steel, gevestigd in de Noord-Hollandse IJmond. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft die miljoenen ingevorderd op basis van metingen van het bedrijf zelf.
36 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De politie is bekend met bedreigingen aan het adres van de politieman die maandag betrokken was bij een geweldsincident onder het bollendak op het stationsplein in Utrecht. "Wij zien natuurlijk ook bepaalde berichten online jegens collega's en hebben daar uiteraard aandacht voor", reageert een politiewoordvoerder na berichtgeving door RTV Utrecht.
46 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Rotterdammers die gebruikmaken van de plaatselijke voedselbank kunnen sinds deze week een gratis noodpakket ophalen. De pakketten worden ingekocht door de gemeente en uitgedeeld in de vestigingen van de voedselbank.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Koningin Máxima heeft griep en is daarom donderdag niet bij een bezoek in Rotterdam. De koningin zou donderdagmiddag de afsluiting van de hackathon 'Schuldhulp voor iedereen' bijwonen. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) vindt Máxima het "erg jammer dat ze er niet zelf bij kan zijn." Het thema is een "belangrijk onderdeel van haar portefeuille".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als woningcorporaties er niet veel meer geld bij krijgen, kunnen ze niet de honderdduizenden woningen bijbouwen die ze hebben afgesproken. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit woningcorporaties (Aw) in een advies aan het kabinet. Naar schatting komen corporaties 19 miljard euro tekort. De autoriteit ziet drie opties: meer overheidsgeld, hogere huren of minder nieuwbouw en verduurzaming.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Een 61-jarige politiemedewerker van de eenheid Zeeland-West-Brabant is aangehouden. Het Openbaar Ministerie wil "in het belang van het onderzoek" niet meedelen waarom de man is aangehouden. In dezelfde zaak is ook een 23-jarige vrouw aangehouden. Het OM doet ook geen uitspraak over de verdenking tegen haar.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeenteraad van Utrecht heeft Sharon Dijksma aanbevolen voor herbenoeming als burgemeester van de stad. De raad heeft dat donderdagochtend besloten. Dijksma (PvdA) is sinds december 2020 burgemeester van Utrecht. De raad laat weten haar graag nog eens zes jaar in die functie te willen zien, meldt de gemeente Utrecht.
3 uur geleden