Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Top kabinet en coalitie buigen zich over miljardengat begroting

Top kabinet en coalitie buigen zich over miljardengat begroting

DEN HAAG (ANP) - Donderdagavond zijn de fractievoorzitters van de coalitiepartijen aangeschoven bij de top van het kabinet op het ministerie van Financiën om te praten over de voorjaarsnota. "Het moge duidelijk zijn dat het geen punten en komma's zijn die op tafel liggen", zegt CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma bij binnenkomst. Want waar het kabinet-Rutte IV er bij het aantreden nog financieel goed voor stond, is het nu zoeken naar miljarden om de gaten in de begroting te dichten.

"Het is een ingewikkelde puzzel met vier partijen", zegt D66'er Jan Paternotte voor het overleg. "We moeten met elkaar een oplossing vinden voor de grote vraagstukken die in de wereld spelen en zeker in Nederland."

Grootste kopzorg is het repareren van de onrechtmatig verklaarde spaartaks en het zoeken naar een alternatieve heffing. Daarnaast wil de Tweede Kamer dat er geïnvesteerd wordt in defensie, en eist de Eerste Kamer (waar de coalitie geen meerderheid heeft) dat de AOW toch meegroeit met het minimumloon, wanneer het kabinet dit in stappen verhoogt. De dure wensen tellen bij elkaar op tot zeker 10 miljard euro en waarschijnlijk meer, zeggen bronnen. Het precieze bedrag is afhankelijk van wat het kabinet besluit nu al te doen. Het bedrag van 21 miljard dat ook in de media circuleerde, noemen betrokkenen "wel erg hoog gegrepen".

Dekking

De coalitiepartijen bespreken deze week vooral hun wensen met het kabinet. Dan moet minister van Financiën Sigrid Kaag kijken of die wensen uit te voeren zijn, en mogelijk op zoek naar extra potjes om geld uit te halen. Daarna gaat Kaag samen met premier Mark Rutte op de koffie bij oppositiepartijen: de coalitie heeft in de senaat steun van zeker één oppositiepartij nodig.

Eerst zal Kaag geld moeten vinden om het miljardengat te dichten. Ze voelt er niet voor om de staatsschuld op te laten lopen. "Ik denk dat we al heel erg aan de wind varen", zegt Kaag. Dat gebeurde al voor de coronacrisis en de oorlog in Oekraïne. Het kabinet wil "zoveel mogelijk kijken waar de dekking gevonden kan worden" van uitgaven. Dat is immers "zoals het hoort", zegt de bewindsvrouw.

Meer uit Binnenland

Gaswinning bij Ternaard gaat definitief niet door, deal met NAM

WIERUM (ANP) - De gaswinning onder de Waddenzee bij Ternaard in Friesland gaat definitief niet door. De Staat heeft een deal met gaswinningsbedrijf NAM gesloten, maakte energieminister Sophie Hermans (VVD) vrijdag bekend in het dorpshuis van het nabijgelegen Wierum.

5 minuten geleden
Simone Smit nieuwe baas van inlichtingendienst AIVD

DEN HAAG (ANP) - Simone Smit wordt de nieuwe directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Zij volgt Erik Akerboom op, die de functie ruim vijf jaar bekleedde.

9 minuten geleden
UMCG hervat operaties aan aangeboren hartafwijkingen

GRONINGEN (ANP) - Mensen met een aangeboren hartafwijking kunnen daar vanaf januari weer aan worden geopereerd in het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). De operaties waren in september stilgelegd na zorgen over sociale veiligheid. Een onderzoek daarnaar is afgerond.

1 uur geleden
Provincie Brabant schuift besluit over Moerdijk voor zich uit

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant stelt een besluit over het mogelijk verdwijnen van het dorp Moerdijk uit. De provincie wil de komende maanden diverse onderzoeken laten doen, onder meer om de maatschappelijke kosten en baten en de milieugevolgen te kunnen afwegen. Wat de gemeente Moerdijk betreft, maakt het dorp met ruim 1100 inwoners plaats voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.

1 uur geleden
Negen mensen aangehouden rond Europese wedstrijd Go Ahead Eagles

DEVENTER (ANP) - Negen mensen zijn donderdag aangehouden rond de Europa League-wedstrijd van Go Ahead Eagles tegen het Duitse VfB Stuttgart in Deventer. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan belediging, mishandeling, openlijk geweld en het niet voldoen aan een bevel van een agent.

1 uur geleden
Boeren en trekkers bij provinciehuis Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.

2 uur geleden
Autisme komt echt niet door vaccinaties, benadrukt Lareb

DEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.

3 uur geleden