Top BRICS roept op tot meer invloed niet-westerse landen
KAZAN (ANP/AFP/RTR) - De topconferentie van de BRICS-landen, waar onder meer China, India en Rusland oprichters van zijn, heeft opgeroepen tot "een meer actieve en meer betekenisvolle deelname" van de landen met een opkomende economie op het wereldtoneel. Ze noemen de landen die relatief arm waren maar al jaren te maken hebben met een sterk groeiende economie "het Globale Zuiden".
De club die zich BRICS noemt staat met tien leden nu voor ongeveer 45 procent van de wereldbevolking en volgens de BRICS hebben zich al dertig kandidaat-leden aangemeld, inclusief Turkije.
Ze is ruim een kwart eeuw geleden opgericht door de leiders van Brazilië, China, India en Rusland tegen de achtergrond van een in hun ogen verwerpelijke dominantie van westerse mogendheden en hun financiële instellingen en tegen de rol van de dollar in de wereldeconomie. De BRICS heeft in de loop der jaren ook een geopolitieke lading gekregen, net als de westerse tegenhanger, de G7.
Meer uit Buitenland
SÃO PAULO (ANP) - Oud-president van Brazilië Jair Bolsonaro is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt zijn zoon Flávio Bolsonaro op X. De oud-leider werd van zijn cel overgebracht naar een medische instelling voor opname, naar verluidt omdat hij rillingen had en veel moest overgeven.
5 minuten geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat eigendom is van een Turkse onderneming is met toestemming van Iran de Straat van Hormuz gepasseerd. De Turkse minister van Transport Abdulkadir Uraloglu heeft dit bekendgemaakt. Volgens hem zijn nu nog veertien schepen die Turks eigendom zijn ingesloten in de Perzische Golf, ten noorden van de zeestraat.
21 minuten geledenBEIROET (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, is op bezoek in Libanon. "Ik ben zojuist geland in Beiroet, voor een solidariteitsbezoek aan de bevolking van Libanon", schrijft hij op X. "Zij hebben niet gekozen voor deze oorlog", benadrukt hij. "Ze zijn erin meegesleurd."
31 minuten geledenANDØYA (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse besluit om de sancties tegen Rusland te verlichten. Volgens Merz is dat een "verkeerde" beslissing, om welke reden die dan ook genomen is.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De NAVO-luchtverdediging heeft voor de derde keer een raket onderschept die vanuit Iran onderweg was naar Turkije, meldt het Turkse ministerie van Defensie op X. De ballistische raket is neergehaald in het oostelijke Middellandse Zeegebied.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Zeker vier van de zes bemanningsleden van een Amerikaans tankvliegtuig zijn overleden nadat het donderdag neerstortte in het westen van Irak, meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) op X. Het Islamitisch Verzet in Irak eiste het incident op als aanslag, maar de Amerikaanse krijgsmacht ontkent dat het toestel werd neergehaald door eigen of vijandig vuur.
1 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - De lichamen van 84 Iraniërs van het gezonken oorlogsschip IRIS Dena worden vrijdag vanuit Sri Lanka teruggebracht naar Iran. Dat land stuurt een vliegtuig om de overledenen op te halen, meldt het Sri Lankaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De opvarenden kwamen vorige week om het leven nadat het marineschip voor de kust van Sri Lanka door een Amerikaanse aanval tot zinken werd gebracht.
2 uur geleden