Top BRICS roept op tot meer invloed niet-westerse landen
KAZAN (ANP/AFP/RTR) - De topconferentie van de BRICS-landen, waar onder meer China, India en Rusland oprichters van zijn, heeft opgeroepen tot "een meer actieve en meer betekenisvolle deelname" van de landen met een opkomende economie op het wereldtoneel. Ze noemen de landen die relatief arm waren maar al jaren te maken hebben met een sterk groeiende economie "het Globale Zuiden".
De club die zich BRICS noemt staat met tien leden nu voor ongeveer 45 procent van de wereldbevolking en volgens de BRICS hebben zich al dertig kandidaat-leden aangemeld, inclusief Turkije.
Ze is ruim een kwart eeuw geleden opgericht door de leiders van Brazilië, China, India en Rusland tegen de achtergrond van een in hun ogen verwerpelijke dominantie van westerse mogendheden en hun financiële instellingen en tegen de rol van de dollar in de wereldeconomie. De BRICS heeft in de loop der jaren ook een geopolitieke lading gekregen, net als de westerse tegenhanger, de G7.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
37 minuten geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
2 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
6 uur geleden