Tony's Chocolonely compenseert cacaoboeren voor lagere prijzen
AMSTERDAM (ANP) - Chocolademaker Tony's Chocolonely gaat de cacaoboeren waar het bedrijf mee samenwerkt in Ivoorkust extra compenseren voor een lagere cacaoprijs. Die is afgelopen week "dramatisch" gedaald, zegt Tony's. Dat komt volgens het bedrijf door harde onderhandelingen die gevoerd worden tussen grote chocoladebedrijven en regeringen van cacaoproducerende landen Ivoorkust en Ghana. Ook Albert Heijn gaat cacaoboeren extra compenseren, laat de supermarktketen weten.
De prijs die cacaoboeren krijgen in Ivoorkust, de grootste cacaoproducent ter wereld, daalt dit oogstseizoen met 18,5 procent ten opzichte van vorig jaar, zegt de chocoladefabrikant. Eigenlijk moeten boeren een basisprijs van 2200 dollar per ton cacao krijgen om een leefbaar inkomen te kunnen overhouden, maar afgelopen jaar zakte die prijs tot 1788 dollar per ton cacao. Dit jaar zet de daling door naar 1457 dollar per ton cacao.
Tony's vulde het resterende bedrag dat nodig is altijd al aan. Dit jaar komt er 793 dollar bovenop de basisprijs om de boeren op een leefbaar inkomen te houden. Daarmee komt het totale bedrag dat de boeren per ton cacao krijgen iets hoger uit, op 2250 dollar. De extra 50 dollar gaat naar programma's om onder meer slavernij tegen te gaan en mensen op te leiden.
Illegaal werken
Als chocoladebedrijven deze daling niet compenseren zullen meer mensen en kinderen illegaal gaan werken op cacaoplantages, denkt Tony's. Armoede is volgens het bedrijf een van de grootste misstanden in de cacaosector.
Naast Albert Heijn gaan ook de Duitse supermarktketen Aldi en het Duitse chocolademerk JOKOLADE hun boeren compenseren, zegt Tony's. De chocoladefabrikant heeft als doel 100 procent slaafvrije chocolade te produceren.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiƫn heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met een nieuwe verliesbeurt het weekend ingegaan. Vrijdagochtend herstelde de belangrijkste graadmeter in Amsterdam wat van het verlies van 2,2 procent een dag eerder, maar die plus veranderde gedurende de dag in een min van 1,6 procent tot 961,62 punten. De aanhoudende zorgen over de oorlog in Iran drukten op het sentiment van beleggers wereldwijd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De topman van Pinterest heeft wereldleiders opgeroepen om sociale media te verbieden voor kinderen onder de zestien jaar. "Als zowel bestuurder als ouder geloof ik dat we eerlijk moeten zijn: sociale media zoals ze nu bestaan, zijn niet veilig voor kinderen onder de zestien", schreef Bill Ready op LinkedIn.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.
5 uur geleden