TomTom voelt gevolgen chiptekort in autosector
AMSTERDAM (ANP) - Navigatiespecialist TomTom heeft afgelopen kwartaal fors meer navigatiesystemen aan automakers verkocht. Dat kwam onder meer door het nieuwe kaartensysteem dat het bedrijf introduceerde. Tegelijkertijd merkte het bedrijf de gevolgen van het chiptekort in de sector. Daardoor werden minder auto's dan verwacht gebouwd.
Het afgelopen jaar ontstond door de grote vraag naar producten als computers en mobiele telefoons voor thuiswerkers, servers voor datacenters en spelcomputers voor mensen die tijdens een lockdown op zoek waren naar vertier de vraag naar chips aanzienlijk. Dat leidde ertoe dat de makers van de chips de vraag niet aankonden en automakers waren daarvan dit jaar als eerste de dupe. Verscheidene fabrikanten moesten hun productie al gedeeltelijk stilleggen vanwege het chiptekort
TomTom verwacht nu het merendeel van de omzet pas in de tweede jaarhelft te behalen. Het bedrijf past zijn verwachtingen voor de omzet niet aan en rekent nog steeds op verkopen van tussen de 520 miljoen en 570 miljoen euro.
Zakelijke tak
De omzet in het eerste kwartaal was 131,2 miljoen euro, gelijk aan de eerste drie maanden van vorig jaar. De zakelijke tak, die navigatiediensten levert aan automakers en diensten aan vlootbeheerders, groeide daarbij. De consumententak werd minder groot en was nog maar goed voor zo'n vijfde van de omzet. Dat was een jaar eerder nog haast een derde. TomTom wijst daarvoor naar coronamaatregelen waardoor mensen minder mogen reizen, maar ook niet naar de winkel kunnen om de TomTom-systemen in het echt te zien.
De afname van het aandeel van de consumententak was niet alleen maar slecht nieuws. Op de zakelijke producten verdient TomTom meer. Daarnaast sneed het bedrijf in de kosten. Die waren echter nog altijd hoger dan de omzet, waardoor onder de streep een verlies van 11,5 miljoen euro resteerde. Vorig jaar was dat in het eerste kwartaal nog 62,8 miljoen euro.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Michael Dell en zijn echtgenote Susan Dell hebben aangekondigd 6,25 miljard dollar (5,4 miljard euro) te doneren aan een programma waarmee de regering-Trump kinderen van een beleggingsrekening wil voorzien. Met de gift hoopt de oprichter van computerconcern Dell meer kinderen te laten profiteren van het programma.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters in Amsterdam slaagden er dinsdag niet in te profiteren van hogere openingskoersen op Wall Street. Ook het scherpe herstel van de bitcoin en andere cryptomunten bood geen soelaas. Het vooruitzicht dat de Bank of Japan de rente mogelijk later deze maand gaat verhogen, zorgde opnieuw voor terughoudendheid.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hobbypluimveefokkers maken zich zorgen over de impact van maatregelen tegen de vogelgriep. Omdat zij vanwege afschermplichten de afgelopen vijf jaar nauwelijks nog iets met hun dieren mochten doen, stoppen steeds meer fokkers ermee. Dit meldt voorzitter Jan Dirk Nijkamp van Kleindier Liefhebbers Nederland (KLN), de landelijke vereniging van houders die kleine dieren als hobby houden.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina wil met een overname in de Verenigde Staten een sterkere positie innemen op de markt voor hoogwaardige eiwitten. Het Nederlandse zuivelconcern koopt Wisconsin Whey Protein, dat voor de Noord-Amerikaanse markt wei-eiwitten produceert. Die worden steeds populairder als bestanddeel voor sportvoeding of voedingssupplementen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Warner Bros. Discovery is dinsdag een van de stijgers op de beurzen in New York. Het bedrijf won 1,2 procent aan beurswaarde na een bericht van zakenkrant The Wall Street Journal. Hierin schreef de krant dat Netflix zijn bod op de entertainment- en streamingactiviteiten, waaronder de studio's en streamingdienst HBO Max van Warner Bros. Discovery, heeft verhoogd. De biedingsstrijd rond het mediaconcern gaat daarmee een nieuwe ronde in.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) mocht PostNL in 2019 een vergunning weigeren voor het overnemen van postbedrijf Sandd. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft dit dinsdag in hoger beroep beslist. Het CBb laat hiermee de uitspraak van de rechtbank Rotterdam in stand, waarbij het beroep van PostNL tegen de weigering ongegrond is verklaard.
6 uur geleden