TomTom grote verliezer op Damrak na teleurstellend cijferbericht
AMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom was vrijdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. De beurswaarde kelderde flink nadat het bedrijf teleurstellende resultaten naar buiten had gebracht. TomTom heeft afgelopen jaar veel last gehad van het feit dat er minder auto's werden verkocht. Verder werd op de Europese aandelenmarkten onder meer gereageerd op nieuwe cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt.
TomTom leverde zo'n 16 procent in. De omzet van de onderneming viel lager uit dan in 2020 en TomTom was opnieuw verlieslijdend. Autofabrikanten die de systemen van het bedrijf gebruiken heronderhandelden de afgelopen tijd daarbij over de prijs van hun contracten. Ook bij de afdeling die software maakt voor vlootbeheer was de coronacrisis te merken. Er werden wel de nodige contracten verlengd, maar die gingen veelal uit van minder gebruik van de beheerde voertuigen. Dat gaat TomTom vanaf eind dit jaar nog merken in de omzet.
De nieuwe Amerikaanse banencijfers waren beter dan alom voorzien en maken het waarschijnlijker dat de Federal Reserve binnenkort de rente gaat opvoeren in de Verenigde Staten. Dat laatste kan de waardering van aandelen onder druk zetten. Vandaar dat het sentiment onder beleggers vrijdag niet al te best was. De AEX-index, de hoofdgraadmeter in Amsterdam, ging 0,2 procent lager de handel uit op 747,17 punten. De MidKap verloor 1 procent tot 1062,64 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt leverden tot zo'n 1,7 procent in.
Shell
Koploper bij de hoofdfondsen op Beursplein 5 was Shell, met een winst van 3,3 procent. Het olie- en gasconcern profiteerde net als branchegenoten elders in Europa van de verder stijgende olieprijzen en positieve beleggingsadviezen. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 2,6 procent tot 92,63 dollar en Brentolie werd eveneens 2,6 procent duurder, op 93,49 dollar per vat. Dat is het hoogste niveau in jaren.
Ook betalingsverwerker Adyen had na een gunstig advies van analisten een goede dag, met een plus van 2,8 procent na het verlies van bijna 9 procent op donderdag. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste verliezer in de AEX met een min van 4,9 procent. Dit aandeel is al langer erg beweeglijk. Verder trok Sanofi de aandacht. In Parijs ging de farmaceut dik 1 procent omlaag na cijfers. De Deense bierbrouwer Carlsberg won ongeveer 0,5 procent in Kopenhagen na een cijferbericht. De euro was 1,1448 dollar waard, tegen 1,1432 dollar bij het Europese slot op donderdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
18 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
19 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
21 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
1 dag geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
1 dag geleden