Tolken en vertalers werken week lang niet voor overheid
DEN HAAG (ANP) - Tolken en vertalers die zijn aangesloten bij de Orde van Registertolken en -vertalers (ORT&V) werken van maandag 14 februari tot maandag 21 februari niet voor overheidsinstanties uit onvrede over het aanbestedingsbeleid. De actieweek begint maandag met een mars door Den Haag, waar een petitie en eisen worden aangeboden aan meerdere ministers.
De orde is het niet eens met de marktwerking bij de aanbestedingen voor tolken en vertalers. Volgens de regering moet dat leiden tot hogere kwaliteit, maar volgens de organisatie worden hierdoor alleen nog lager gekwalificeerde tolken en vertalers aangenomen, omdat die een lager tarief vragen. ORT&V schrijft dat steeds vaker mensen met taalniveau B2 worden ingezet in plaats van het hogere C1.
In het eisenpakket dat de orde aan onder anderen minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid aanbiedt, staat dat het huidige bemiddelingsstelsel moet worden teruggedraaid en de tarieven moeten worden gelijkgesteld aan die in Duitsland. Onder meer de politie, de integratiedienst IND en rechtbanken maken vaak gebruik van tolken en vertalers.
Goedkopere opties
Het nieuwe systeem betekent volgens ORT&V dat hoogopgeleide tolken en vertalers voor lage tarieven moeten werken die zijn vastgesteld in 1963 (voor vertalers) en 1981 (voor tolken) en de betaling gaat per minuut "In het slechtste geval mag een C1-registertolk, in het nieuwe stelsel, voor een zitting welgeteld 0,73 euro in rekening brengen." Tolken en vertalers die hun eigen tarieven hebben vastgesteld worden niet meer ingehuurd door de bemiddelingsbureaus die door overheidsinstanties worden gebruikt, omdat wordt gekozen voor goedkopere opties.
Advocaten en rechters steunen het protest, meldt de ORT&V. Doordat steeds vaker van minder goed opgeleide mensen gebruik wordt gemaakt, merken advocaten en rechters dat er fouten worden gemaakt in de vertalingen en gesprekken daardoor niet goed verlopen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de identiteit van de vier inzittenden van het fatale ongeluk na een korte politieachtervolging donderdag in Den Haag bekendgemaakt. Allen komen uit Den Haag. De bestuurder was een 24-jarige man, hij overleed. Ook overleden twee vrouwen van 21 en 20 jaar. Een 21-jarige vrouw raakte gewond.
30 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
3 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
18 uur geleden