Tolken en vertalers werken week lang niet voor overheid
DEN HAAG (ANP) - Tolken en vertalers die zijn aangesloten bij de Orde van Registertolken en -vertalers (ORT&V) werken van maandag 14 februari tot maandag 21 februari niet voor overheidsinstanties uit onvrede over het aanbestedingsbeleid. De actieweek begint maandag met een mars door Den Haag, waar een petitie en eisen worden aangeboden aan meerdere ministers.
De orde is het niet eens met de marktwerking bij de aanbestedingen voor tolken en vertalers. Volgens de regering moet dat leiden tot hogere kwaliteit, maar volgens de organisatie worden hierdoor alleen nog lager gekwalificeerde tolken en vertalers aangenomen, omdat die een lager tarief vragen. ORT&V schrijft dat steeds vaker mensen met taalniveau B2 worden ingezet in plaats van het hogere C1.
In het eisenpakket dat de orde aan onder anderen minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid aanbiedt, staat dat het huidige bemiddelingsstelsel moet worden teruggedraaid en de tarieven moeten worden gelijkgesteld aan die in Duitsland. Onder meer de politie, de integratiedienst IND en rechtbanken maken vaak gebruik van tolken en vertalers.
Goedkopere opties
Het nieuwe systeem betekent volgens ORT&V dat hoogopgeleide tolken en vertalers voor lage tarieven moeten werken die zijn vastgesteld in 1963 (voor vertalers) en 1981 (voor tolken) en de betaling gaat per minuut "In het slechtste geval mag een C1-registertolk, in het nieuwe stelsel, voor een zitting welgeteld 0,73 euro in rekening brengen." Tolken en vertalers die hun eigen tarieven hebben vastgesteld worden niet meer ingehuurd door de bemiddelingsbureaus die door overheidsinstanties worden gebruikt, omdat wordt gekozen voor goedkopere opties.
Advocaten en rechters steunen het protest, meldt de ORT&V. Doordat steeds vaker van minder goed opgeleide mensen gebruik wordt gemaakt, merken advocaten en rechters dat er fouten worden gemaakt in de vertalingen en gesprekken daardoor niet goed verlopen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
2 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een 35-jarige Somalische man moet veertien weken de cel in, omdat hij na zijn asielprocedures niet terug wil naar Somalië en iemand heeft mishandeld. Dat heeft de politierechter van de rechtbank Midden-Nederland besloten.
5 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Raadsleden in Gorinchem zitten met een dilemma, nu het Openbaar Ministerie onderzoekt of in de gemeente mogelijk stemmen zijn geronseld. De oude gemeenteraad kan de verkiezingsuitslag geldig verklaren en het onderzoek afwachten, maar ook besluiten dat er een herstemming moet komen, wat uniek zou zijn. De partij die met 7 zetels (van de 25) de grootste werd, Democraten Gorinchem, is daar vooralsnog niet voor.
5 uur geleden