Tolken en vertalers werken week lang niet voor overheid
DEN HAAG (ANP) - Tolken en vertalers die zijn aangesloten bij de Orde van Registertolken en -vertalers (ORT&V) werken van maandag 14 februari tot maandag 21 februari niet voor overheidsinstanties uit onvrede over het aanbestedingsbeleid. De actieweek begint maandag met een mars door Den Haag, waar een petitie en eisen worden aangeboden aan meerdere ministers.
De orde is het niet eens met de marktwerking bij de aanbestedingen voor tolken en vertalers. Volgens de regering moet dat leiden tot hogere kwaliteit, maar volgens de organisatie worden hierdoor alleen nog lager gekwalificeerde tolken en vertalers aangenomen, omdat die een lager tarief vragen. ORT&V schrijft dat steeds vaker mensen met taalniveau B2 worden ingezet in plaats van het hogere C1.
In het eisenpakket dat de orde aan onder anderen minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid aanbiedt, staat dat het huidige bemiddelingsstelsel moet worden teruggedraaid en de tarieven moeten worden gelijkgesteld aan die in Duitsland. Onder meer de politie, de integratiedienst IND en rechtbanken maken vaak gebruik van tolken en vertalers.
Goedkopere opties
Het nieuwe systeem betekent volgens ORT&V dat hoogopgeleide tolken en vertalers voor lage tarieven moeten werken die zijn vastgesteld in 1963 (voor vertalers) en 1981 (voor tolken) en de betaling gaat per minuut "In het slechtste geval mag een C1-registertolk, in het nieuwe stelsel, voor een zitting welgeteld 0,73 euro in rekening brengen." Tolken en vertalers die hun eigen tarieven hebben vastgesteld worden niet meer ingehuurd door de bemiddelingsbureaus die door overheidsinstanties worden gebruikt, omdat wordt gekozen voor goedkopere opties.
Advocaten en rechters steunen het protest, meldt de ORT&V. Doordat steeds vaker van minder goed opgeleide mensen gebruik wordt gemaakt, merken advocaten en rechters dat er fouten worden gemaakt in de vertalingen en gesprekken daardoor niet goed verlopen.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
1 uur geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
1 uur geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
4 uur geleden