
Toezichthouders willen af van zweem van anonimiteit rond crypto's
WASHINGTON (ANP) - Cryptomunten zouden wereldwijd uit een zweem van anonimiteit moeten worden gehaald. Wie handelt in bijvoorbeeld bitcoin, ethereum of binance USD zou nergens meer onder de radar van toezichthouders moeten kunnen blijven. Daarvoor pleit de Financial Stability Board (FSB), een samenwerkingsverband van autoriteiten uit ruim twintig landen dat wordt voorgezeten door president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB).
"Het recht op anonimiteit kan niet zover gaan dat er geen witwastoezicht meer mogelijk is", zegt Knot in een toelichting. De FSB-voorzitter stelt dat het ook erg belangrijk is dat iedereen die in crypto’s stapt, ook echt snapt waarin hij of zij geld steekt. Daarbij hoort natuurlijk ook dat cryptopartijen niemand mogen misleiden. "Als een zogeheten stablecoin claimt 100 procent gedekt te zijn door de dollar, dan moet dat niet bijvoorbeeld maar 98 procent zijn."
Cryptomunten hebben al jaren een enigszins louche imago. Omdat ze anonieme betalingen mogelijk maken, zijn ze ook een geliefd instrument voor witwasacties door criminelen en andere malafide personen. Daarnaast waarschuwen toezichthouders herhaaldelijk dat ze geen onderliggende waarde hebben en beleggers in digitale munten dus hun inleg volledig kunnen verliezen.
Rapporten
De FSB heeft deze week, gelijktijdig met de kleine G20-top in Washington, twee rapporten uitgebracht met een reeks aanbevelingen voor de regulering van cryptomunten. Een belangrijk uitgangspunt in de studies is het toezicht op crypto’s net zo streng moet zijn als de controle op andere financiële diensten. Ook zou dit toezicht alleen maar echt zin hebben als het overal geldt.
Nu bestaat er in Nederland bijvoorbeeld al een registratieplicht voor cryptoplatformen, geeft Knot aan. En in ons land wordt streng gecontroleerd op witwaspraktijken. Maar er zijn ook cryptopartijen die hun diensten online aanbieden uit bijvoorbeeld de Kaaimaneilanden, waardoor ze kunnen ontglippen aan de autoriteiten.
Zoiets zou op den duur niet meer mogelijk moeten zijn. De FSB heeft zijn aanbevelingen voorgelegd aan de groep van grote economieën die verenigd zijn in de G20. Als de landen besluiten de adviezen over te nemen dan verbinden ze zich eraan om het toezicht op crypto’s ook echt vorm te gaan geven. Knot denkt dat andere landen, die geen lid zijn van de G20, dan ook zullen volgen gezien de grote invloed van de landengroep.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nestlé behoorde dinsdag tot de dalers op de Zwitserse beurs met een koersverlies van ruim 3 procent. Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern, bekend van merken als Nespresso, Maggi, Perrier en KitKat, heeft topman Laurent Freixe ontslagen vanwege een relatie met een ondergeschikte.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet de "enorme stroom" van koper richting China indammen om zo kopersmelterijen binnen het landenblok te ondersteunen. Daarvoor heeft de Duitse minister van Economische Zaken Katherina Reiche gepleit. Eventuele Europese maatregelen kunnen de handelsrelatie tussen Brussel en Beijing verder onder druk zetten.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het edelmetaal wordt aangejaagd door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank deze maand begint met het verlagen van de rente. Lagere rentetarieven maken goud, en ook zilver, aantrekkelijker voor beleggers.
1 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft een overeenkomst getekend voor de bouw van een nieuwe gaspijpleiding naar China. Dat zei topman Aleksej Miller tegen het Russische persbureau Interfax.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De ING en Rabobank stellen elk 100 miljoen euro beschikbaar aan het Nationaal Warmtefonds. Het fonds verwacht dat de bijdrage 12.500 huishoudens helpt bij het energiezuiniger maken van hun woning. Met een lening kunnen ze bijvoorbeeld een warmtepomp aanschaffen of hun vloeren isoleren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in augustus gemiddeld 2,8 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee iets lager dan de 2,9 procent in juli.
3 uur geledenVEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé heeft topman Laurent Freixe ontslagen vanwege een niet-openbaar gemaakte romantische relatie met een directe ondergeschikte. Dat maakte het bedrijf bekend na een intern onderzoek. Philipp Navratil is benoemd tot zijn opvolger.
13 uur geleden