Toezichthouder: versterking huizen Groningen moet sneller
DEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.
Als de huidige planning uit de lokale plannen wordt gehaald, zullen de woningen in de meeste gemeenten pas in 2029 zijn hersteld, zegt het SodM. In de gemeente Eemsdelta, waartoe onder meer Loppersum, Appingedam en Delfzijl behoren, is dat pas in 2031 het geval.
De toezichthouder benadrukt dat niet alleen de Nationaal Coördinator Groningen (NCG), maar ook gemeenten medeverantwoordelijk zijn voor het tempo van de versterkingsoperatie. Ook moeten gemeenten kritisch blijven op het toevoegen van nieuwe adressen aan het programma, vindt het SodM. Als er woningen bijkomen, kan dat namelijk leiden tot vertraging voor bewoners die al langer wachten op herstel.
Urgentie
Vorig jaar zijn volgens het SodM ongeveer 120 adressen toegevoegd aan de versterkingsopgave, terwijl van niet alle woningen duidelijk is waarom. De toezichthouder zegt de manier waarop de NCG nieuwe adressen toevoegt nader te gaan bekijken.
In totaal moeten nog zeker 8500 woningen en andere gebouwen worden aangepakt. Volgens het SodM laat de recente aardbeving bij Zeerijp zien hoe belangrijk het is dat de versterkingsoperatie snel wordt afgerond. Bij dat dorp in de gemeente Eemsdelta vond in november een beving plaats met een kracht van 3,4, een van de zwaarste aardbevingen in Groningen ooit.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
5 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
1 dag geleden