Toezichthouder: versterking huizen Groningen moet sneller
DEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.
Als de huidige planning uit de lokale plannen wordt gehaald, zullen de woningen in de meeste gemeenten pas in 2029 zijn hersteld, zegt het SodM. In de gemeente Eemsdelta, waartoe onder meer Loppersum, Appingedam en Delfzijl behoren, is dat pas in 2031 het geval.
De toezichthouder benadrukt dat niet alleen de Nationaal Coördinator Groningen (NCG), maar ook gemeenten medeverantwoordelijk zijn voor het tempo van de versterkingsoperatie. Ook moeten gemeenten kritisch blijven op het toevoegen van nieuwe adressen aan het programma, vindt het SodM. Als er woningen bijkomen, kan dat namelijk leiden tot vertraging voor bewoners die al langer wachten op herstel.
Urgentie
Vorig jaar zijn volgens het SodM ongeveer 120 adressen toegevoegd aan de versterkingsopgave, terwijl van niet alle woningen duidelijk is waarom. De toezichthouder zegt de manier waarop de NCG nieuwe adressen toevoegt nader te gaan bekijken.
In totaal moeten nog zeker 8500 woningen en andere gebouwen worden aangepakt. Volgens het SodM laat de recente aardbeving bij Zeerijp zien hoe belangrijk het is dat de versterkingsoperatie snel wordt afgerond. Bij dat dorp in de gemeente Eemsdelta vond in november een beving plaats met een kracht van 3,4, een van de zwaarste aardbevingen in Groningen ooit.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het duurt langer dan verwacht om de kapotte bovenleiding bij Utrecht te repareren, laat een woordvoerder van ProRail weten. Aanvankelijk hoopte de spoorbeheerder dat het herstelwerk om 15.30 uur klaar zou zijn en dat dan het treinverkeer weer volledig zou kunnen worden opgestart. Die prognose is nu bijgesteld naar ten minste 18.00 uur.
15 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer rond Utrecht heeft nog een groot deel van zaterdag te maken met verstoringen door de bovenleiding die vrijdag kapotging. Onder meer tussen Utrecht en Den Bosch en tussen Utrecht en Arnhem rijden veel minder treinen. Spoorbeheerder ProRail verwacht dat de hinder tot zeker 15.30 uur duurt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.
15 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
17 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
19 uur geleden