Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toezichthouder sleept medewerkers Pels Rijcken voor tuchtrechter

Toezichthouder sleept medewerkers Pels Rijcken voor tuchtrechter

UTRECHT(ANP) - Medewerkers of oud-medewerkers van Pels Rijcken, het kantoor van de landsadvocaat en tevens notariskantoor, moeten voor de tuchtrechter verschijnen omdat ze nalatig optraden tijdens de grootschalige fraude door de in 2020 overleden bestuursvoorzitter Frank Oranje. Dat kondigde het Bureau Financieel Toezicht (BFT) aan na afronding van een onderzoek naar de kwestie. De toezichthouder voor het notariaat vond geen bewijs dat collega's van Oranje betrokken waren bij de miljoenenfraude, maar vindt wel dat normen zijn geschonden.

Personeel van Pels Rijcken schoot volgens het BFT ernstig tekort bij het toepassen van de eigen regels voor intern toezicht op het notarissenkantoor. Mede daardoor kon Oranje onopgemerkt 11 miljoen euro wegsluizen van derdenrekeningen. De "normschending" door Oranjes collega's bestond er volgens het BFT onder andere uit dat ze niet goed controleerden hoeveel geld er van derdenrekeningen werd gehaald of op gestort. Hoeveel medewerkers van Pels Rijcken zich voor de tuchtrechter moeten verantwoorden, wil het BFT niet prijsgeven.

Tuchtzaken in de branche komen voor een van de zogeheten kamers voor het notariaat. Als die een klacht gegrond heeft verklaard, kan de tuchtrechter een notaris in het uiterste geval verbieden om zijn beroep uit te oefenen. Maar er zijn ook minder verregaande maatregelen, zoals een berisping of waarschuwing.

Fraude

In maart maakte Pels Rijcken bekend dat Oranje, die toen al was overleden, grote geldbedragen frauduleus naar privérekeningen had geleid. Dat haalde hij van rekeningen waarop geld stond dat door notarissen van het kantoor werd bewaard, maar voor iemand anders bestemd was. Het BFT concludeert dat de fraude in ieder geval vanaf 2003 had plaatsgevonden. "Een dergelijke fraude is ongekend in de notariële wereld", schrijft de instantie.

De toezichthouder doet Pels Rijcken ook een reeks aanbevelingen. Zo moet er een opener kantoorcultuur ontstaan, waar collega's elkaar durven aan te spreken en onafhankelijk hun rol kunnen uitoefenen. Daar is een interne klachtenregeling onmisbaar voor, stelt het BFT. Pels Rijcken kondigde onlangs al een eigen afdeling risk & compliance aan. Het advocatenkantoor stopt bovendien volledig met notariële dienstverlening.

Voor het notariaat als geheel ziet de toezichthouder graag dat er betere afspraken worden gemaakt over de berekeningen waarmee het saldo op derdenrekeningen wordt vastgesteld. Daarnaast moet er meer nadruk komen op de naleving van de regels. Ook zouden notarissen akten waar ze zelf een belang bij hebben niet meer door collega's van hun eigen kantoor moeten laten behandelen.

Meer uit Financieel

Washington dreigt met nieuwe importheffingen, ook voor EU

WASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.

1 uur geleden
Thomas de Boer wordt nieuwe topman Shell Nederland

DEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.

2 uur geleden
Britse toezichthouder wil dat Google AI-samenvattingen aanpast

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.

3 uur geleden
EU-Hof: Facebook Marketplace is geen digitale poortwachter

LUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.

3 uur geleden
AkzoNobel daalt fors op beurs na afgeblazen overnamepoging

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.

4 uur geleden
Oud-Kamerlid wordt voorzitter brancheorganisatie openbaar vervoer

DEN HAAG (ANP) - Lisa van Ginneken is benoemd tot de nieuwe voorzitter van brancheorganisatie OV-NL. Ze was van maart 2021 tot december 2023 Tweede Kamerlid voor D66 en hield zich daar onder andere bezig met het openbaar vervoer in Nederland.

4 uur geleden
Nippon Paint en Sherwin-Williams zien af van overnamepoging Akzo

TOKIO/CLEVELAND (ANP) - Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om verfproducent AkzoNobel over te nemen. Vorige week werd nog bekend dat AkzoNobel begin mei een overnamebod van die bedrijven had afgewezen. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens verklaarde daarbij door te zullen gaan met de fusie met het Amerikaanse Axalta Coating Systems.

4 uur geleden