Toezichthouder EMA komt met oordeel over derde coronavaccin
AMSTERDAM (ANP) - Nederland en de andere landen in de Europese Unie horen vrijdag of een nieuw coronavaccin op de markt kan worden gebracht. De toezichthouder, het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) in Amsterdam, komt dan met een oordeel over het vaccin AZD1222 van farmaceut AstraZeneca en de Universiteit van Oxford. Als het oordeel positief is, gaat het naar de Europese Commissie, die beslist over toelating.
Over het vaccin is de laatste tijd veel te doen. De Europese Unie heeft voor dit jaar 400 miljoen doses AZD1222 besteld, waarvan er 11,7 miljoen naar Nederland zouden gaan. Voor eind maart zou AstraZeneca de eerste 80 miljoen doses moeten leveren, waarvan 4,5 miljoen aan Nederland. Tot woede van Brussel zegt de farmaceut nu slechts 31 miljoen doses te kunnen leveren. Dat zou komen door een haperende productie bij een fabriek in Wallonië.
Ook over de effectiviteit van het middel zijn twijfels ontstaan. De Duitse vaccintoezichthouder zegt dat het niet duidelijk is of het middel werkt bij 65-plussers, terwijl dat juist de meest kwetsbare groep is. Duitsland raadt daarom aan om het middel alleen toe te dienen aan mensen die jonger dan 65 zijn.
In Nederland komt de Gezondheidsraad binnenkort met een advies over het gebruik van AZD1222. De overheid wil het middel gebruiken om onder andere mensen van onder de 60 met medische klachten te vaccineren, evenals ggz-medewerkers en -cliënten.
Als het vaccin van AstraZeneca wordt toegelaten, is dit het derde middel op de markt. De vaccins van Pfizer/BioNTech en van Moderna zijn al goedgekeurd.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - Corné H., veroordeeld wegens een urenlange gijzeling in een café in Ede, moet zo snel mogelijk naar een tbs-kliniek. Daar kan hij de hulp en behandeling krijgen die hij nodig heeft. Om dat te bereiken hebben zijn advocaten een kort geding aangespannen. Een van hen, Petra Breukink, bevestigt dat na berichtgeving van Omroep Brabant. De man is onberekenbaar en is een gevaar voor zichzelf en anderen, stelt Breukink.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima is hersteld van haar griep en hervat haar werkzaamheden. Dat laat de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) weten. De koningin zegde donderdag en vrijdag afspraken af, omdat ze ziek was.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden en noordoosten van het land kan het maandag plaatselijk glad zijn door ijzel. Die gladheid is in de middag op de meeste plaatsen weer voorbij. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor Groningen, Drenthe, Friesland en de Waddeneilanden.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Nederlandse producer Roshwita Bacha, beter bekend onder haar artiestennaam Roselilah, heeft een Grammy gewonnen voor haar samenwerking met de Amerikaanse rapper Kendrick Lamar. Het nummer luther, waarop ook zangeres SZA te horen is, kreeg een onderscheiding voor Record of the Year.
3 uur geledenROCKANJE (ANP) - De grote woningbrand in Rockanje (Zuid-Holland) is onder controle. De brandweer gaf rond 23.40 uur het sein brand meester, meldt de veiligheidsregio. Bij de brand raakte een persoon gewond. Het betrof de bewoner van het huis waar de brand uitbrak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht voor controle.
8 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
1 dag geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
1 dag geleden