Toezichthouder adviseert kabinet: sluit Groningenveld dit najaar
DEN HAAG (ANP) - Het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) adviseert het kabinet om dit najaar het Groningengasveld al helemaal te sluiten, in plaats van per 1 oktober 2024. De enorme vertraging van de versterkingsoperatie en de vergoeding van bevingsschade leiden tot gezondheidsschade bij inwoners van het bevingsgebied. Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) moet daarom de onzekerheid wegnemen, vindt de toezichthouder.
Het kabinet kondigde vorige week aan dat de gaswinning uit Groningen dit najaar stopt. Maar het gasveld wordt pas in het najaar van 2024 echt gesloten: bij een strenge winter én problemen met gasopslagen kan de gaswinning volgend jaar nog naar het 'waakvlamniveau' worden gebracht. Het SodM bevestigt dat Vijlbrief het advies heeft gekregen voordat dit besluit is genomen. Maar de staatssecretaris "moet verschillende belangen tegen elkaar afwegen", aldus een woordvoerster.
Vanwege de onzekere internationale situatie, als gevolg van de oorlog in Oekraïne, is het opstarten tot waakvlamniveau achter de hand gehouden, zei Vijlbrief eerder. Dat kan alleen in "bepaalde, zeer uitzonderlijke situaties".
Het SodM wijst er in zijn advies op dat "een deel van de bewoners stressgerelateerde gezondheidsklachten ontwikkelt, waaraan mensen vroegtijdig kunnen overlijden", zoals blijkt uit onderzoek.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De aanpak van mensen met verward en onbegrepen gedrag is te versnipperd, klagen partijen van links tot rechts in de Kamer. In een debat over dat onderwerp vragen ze donderdag om coördinatie, met name van de minister van Binnenlandse Zaken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van het aanmeldcentrum in Ter Apel is vorig jaar verbeterd, maar blijft een punt van zorg. Dat stelt de Inspectie Justitie en Veiligheid in een evaluatie. Die vindt het positief dat de noodvoorzieningen niet zijn gebruikt, mensen niet meer in de recreatieruimte, wachtruimte of tijdelijke huisjes (Portakabins) slapen en dat het veiligheidsplan verder is uitgewerkt. Maar door het hoge aantal bewoners is de situatie "nog steeds kwetsbaar".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste partijen in de Zuid-Hollandse politiek hebben twijfels over de plannen die in zestien deelgebieden zijn gemaakt voor de aanpak van het landelijk gebied. Ze vragen zich af of de (Europese) doelen voor natuur, water, landbouw, stikstof en het klimaat zo wel gehaald kunnen worden. Ook is nog onduidelijk hoeveel geld het Rijk hiervoor wil uittrekken.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Nu het aantal verkeersdoden verder is toegenomen, wijst Veilig Verkeer Nederland (VVN) op snelheid als "een van de grootste risicofactoren". Snelheid en snelheidsverschillen spelen "een doorslaggevende rol bij zowel het ontstaan als de ernst van ongevallen", benadrukt de organisatie. Die noemt het verlagen van snelheden "een van de belangrijkste maatregelen om levens te redden".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn in Nederland 759 mensen om het leven gekomen in het verkeer, 84 meer dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral het aantal mannelijke verkeersslachtoffers nam toe, terwijl het aantal vrouwelijke doden daalde. Fietsers vormden opnieuw de grootste groep slachtoffers, gevolgd door inzittenden van personenauto's.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als gemeenten scanauto's laten rondrijden om te controleren of autobezitters hebben betaald voor een parkeerplek leidt dat tot veel onterecht opgelegde parkeerboetes. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) schat na onderzoek dat meer dan 10 procent van de bekeuringen niet klopt. Dat zou neerkomen op ongeveer een half miljoen boetes per jaar, aldus de privacytoezichthouder.
6 uur geleden