Toezichthouder adviseert kabinet: sluit Groningenveld dit najaar
DEN HAAG (ANP) - Het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) adviseert het kabinet om dit najaar het Groningengasveld al helemaal te sluiten, in plaats van per 1 oktober 2024. De enorme vertraging van de versterkingsoperatie en de vergoeding van bevingsschade leiden tot gezondheidsschade bij inwoners van het bevingsgebied. Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) moet daarom de onzekerheid wegnemen, vindt de toezichthouder.
Het kabinet kondigde vorige week aan dat de gaswinning uit Groningen dit najaar stopt. Maar het gasveld wordt pas in het najaar van 2024 echt gesloten: bij een strenge winter én problemen met gasopslagen kan de gaswinning volgend jaar nog naar het 'waakvlamniveau' worden gebracht. Het SodM bevestigt dat Vijlbrief het advies heeft gekregen voordat dit besluit is genomen. Maar de staatssecretaris "moet verschillende belangen tegen elkaar afwegen", aldus een woordvoerster.
Vanwege de onzekere internationale situatie, als gevolg van de oorlog in Oekraïne, is het opstarten tot waakvlamniveau achter de hand gehouden, zei Vijlbrief eerder. Dat kan alleen in "bepaalde, zeer uitzonderlijke situaties".
Het SodM wijst er in zijn advies op dat "een deel van de bewoners stressgerelateerde gezondheidsklachten ontwikkelt, waaraan mensen vroegtijdig kunnen overlijden", zoals blijkt uit onderzoek.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
3 minuten geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
6 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
6 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
10 uur geleden