Toezichthouder ACM vindt dat economische weerbaarheid omhoog moet
DEN HAAG (ANP) - De economische weerbaarheid van Nederland moet omhoog, vindt voorzitter Martijn Snoep van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Hij wijst naar de vele grote marktverstoringen van de laatste tijd, die telkens plots opkomen. Denk aan de coronapandemie en de oorlog in Oekraïne. "Markten moeten ook blijven werken in tijden van crisis", aldus de toezichthouder.
In een toelichting op het jaarverslag van de ACM worden ook de effecten van klimaatverandering aangehaald en de blokkade van het Suezkanaal door een gestrand vrachtschip. Net als de virusuitbraak en de Oekraïne-oorlog zijn dat ontwikkelingen die tot wereldwijde marktverstoringen hebben geleid. En instabiele markten vragen om meer economische weerbaarheid, is de gedachte.
Snoep oppert onder meer dat de afhankelijkheid van fossiele energiebronnen omlaag moet. Ook pleit hij voor het aanhouden van strategische voorraden, zodat bedrijven niet direct in de problemen komen als bepaalde leveringen tijdelijk stokken.
Toezicht
Woensdag werd eveneens bekend dat energiebedrijven die gas en elektriciteit leveren aan Nederlandse consumenten te maken gaan krijgen met extra eisen. De ACM wil onder meer dat de bedrijven aantonen dat ze beschikken over adequaat risicomanagement. Vorig jaar ging een aantal energiebedrijven failliet doordat de energieprijzen enorm waren gestegen.
Volgens Snoep vragen de snel veranderende omstandigheden ook om wendbaarder toezicht. Afgelopen jaar maakte de marktwaakhond hier naar eigen zeggen al werk van. Bijvoorbeeld door de effecten van de coronacrisis mee te wegen in de beoordeling van de te late postbezorging in 2020 en toezicht te houden op de inzet van reisvouchers.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Een grote energiefaciliteit van Shell in Qatar is beschadigd geraakt door een Iraanse aanval. Volgens Shell ontstond brand aan de fabriek voor vloeibaar petroleumgas (lpg). Die is inmiddels geblust. Essentieel personeel is volgens het bedrijf veilig en de omvang van de schade wordt in kaart gebracht.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De invoering van de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is een stap dichterbij gekomen. De commissie voor handel in het Europees Parlement stemde in met de ratificering van een deel van die handelsafspraken, werd donderdag duidelijk. Uit onvrede over Amerikaanse dreigementen rond Groenland en de invoering van nieuwe algehele importheffingen door president Trump stelden parlementariërs die stemming meermaals uit.
33 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Voor Nederland en de omliggende landen is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar, zegt een woordvoerster van gasnetbeheerder Gasunie. Nederland krijgt volgens haar geen gas uit Qatar, waar belangrijke gasinstallaties zijn aangevallen door Iran.
36 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en Europa, steeg donderdagochtend met meer dan 10 procent door de oorlog in het Midden-Oosten en de Iraanse aanvallen op energiefaciliteiten in de regio.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is "meer en betere publiek-private samenwerking" nodig om binnensteden en dorpskernen "leefbaar, veilig en vitaal te houden", vinden ondernemersorganisaties. VNO-NCW en MKB-Nederland hebben daarom een 11-puntenplan verstuurd naar nieuw verkozen gemeenteraden, waarmee ze hopen input te hebben in de coalitieakkoorden.
1 uur geledenROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.
2 uur geleden