
Toezichthouder ACM vindt dat economische weerbaarheid omhoog moet
DEN HAAG (ANP) - De economische weerbaarheid van Nederland moet omhoog, vindt voorzitter Martijn Snoep van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Hij wijst naar de vele grote marktverstoringen van de laatste tijd, die telkens plots opkomen. Denk aan de coronapandemie en de oorlog in Oekraïne. "Markten moeten ook blijven werken in tijden van crisis", aldus de toezichthouder.
In een toelichting op het jaarverslag van de ACM worden ook de effecten van klimaatverandering aangehaald en de blokkade van het Suezkanaal door een gestrand vrachtschip. Net als de virusuitbraak en de Oekraïne-oorlog zijn dat ontwikkelingen die tot wereldwijde marktverstoringen hebben geleid. En instabiele markten vragen om meer economische weerbaarheid, is de gedachte.
Snoep oppert onder meer dat de afhankelijkheid van fossiele energiebronnen omlaag moet. Ook pleit hij voor het aanhouden van strategische voorraden, zodat bedrijven niet direct in de problemen komen als bepaalde leveringen tijdelijk stokken.
Toezicht
Woensdag werd eveneens bekend dat energiebedrijven die gas en elektriciteit leveren aan Nederlandse consumenten te maken gaan krijgen met extra eisen. De ACM wil onder meer dat de bedrijven aantonen dat ze beschikken over adequaat risicomanagement. Vorig jaar ging een aantal energiebedrijven failliet doordat de energieprijzen enorm waren gestegen.
Volgens Snoep vragen de snel veranderende omstandigheden ook om wendbaarder toezicht. Afgelopen jaar maakte de marktwaakhond hier naar eigen zeggen al werk van. Bijvoorbeeld door de effecten van de coronacrisis mee te wegen in de beoordeling van de te late postbezorging in 2020 en toezicht te houden op de inzet van reisvouchers.
Meer uit Financieel
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea "zal niet terugvechten" tegen de Amerikaanse importheffingen. Dat zegt premier en waarnemend president Han Duck-soo in een interview met de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens Han heeft het land namelijk veel te danken aan de Verenigde Staten. "De rol van de VS was enorm in het maken van Korea tot wat het nu is."
18 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan overweegt de veiligheidscriteria voor auto's te herzien om zo tot een handelsakkoord met de Verenigde Staten te komen. Dat heeft de Japanse zakenkrant Nikkei zondag gemeld. Amerikaanse autofabrikanten klagen al langer dat de strenge veiligheidsnormen de toegang tot de Japanse markt bemoeilijken.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Vrachtwagenfabrikant Volvo Group schrapt in de Verenigde Staten tot 800 banen door de onzekerheid die importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump hebben veroorzaakt. Wegvervoerders bestellen minder trucks omdat ze niet precies weten hoe het Amerikaanse handelsbeleid voor hen uitpakt, zegt een woordvoerder van de Noord-Amerikaanse tak van Volvo.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse zusterpartijen CDU en CSU willen zo snel mogelijk ingrijpen bij Deutsche Bahn. De Duitse spoorwegmaatschappij kampt de laatste jaren met veel vertragingen. Volgens de twee conservatieve partijen, die binnenkort in de regering stappen, zijn onder andere veranderingen aan de top van het staatsspoorbedrijf nodig.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische oud-zakenman en kunstverzamelaar Guy Ullens is op 90-jarige leeftijd overleden, meldt de krant La Libre. Ullens werd eind jaren tachtig rijk met de verkoop van suikerbedrijf Tiense Suiker. Hij richtte zich na zijn pensioen in 2000 op liefdadigheid en het verzamelen van hedendaagse kunst. Ullens kwam twee jaar geleden ook in het nieuws toen zijn zoon zijn vrouw voor zijn ogen doodschoot.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Chinese scheepvaartbedrijven zeggen dat de heffing die de Verenigde Staten in rekening willen brengen bij Chinese schepen in Amerikaanse havens gebaseerd is op "onwaarheden en vooroordelen". De Chinese redersvereniging CSA klaagt op haar WeChat-kanaal bovendien dat de maatregel een oneerlijk onderscheid maakt.
1 dag geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering geeft de bank UniCredit toestemming om rivaal Banco BPM over te nemen, maar stelt daar wel voorwaarden aan. Het kabinet van premier Giorgia Meloni heeft volgens Italiaanse regels de mogelijkheid om overnames te blokkeren in sectoren die strategisch zijn, waaronder de bankensector.
1 dag geleden