Toezichthouder ACM staakt onderzoek naar 'monopolist' Funda
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is gestopt met het onderzoek naar huizenverkoopsite Funda. Een site die huizenverkopers helpt met het opstellen van advertenties had een klacht ingediend tegen het platform omdat het zich als monopolist zou gedragen door advertenties van concurrenten voor makelaars niet toe te laten. De ACM heeft daarvoor tijdens een vooronderzoek geen "overtuigende aanwijzingen" gevonden.
Daarop heeft gmak.nl het zogenoemde handhavingsverzoek ingetrokken. Deze site helpt huizenbezitters zonder tussenkomst van een makelaar de vraagprijs voor hun woning te bepalen en stelt automatisch advertenties op. Voorheen verschenen die ook op Funda, maar sinds eind 2020 worden deze advertenties door de huizensite geweerd omdat ze niet aan nieuwe voorwaarden voldeden.
Funda is blij met de beslissing van de ACM. "Funda stelt duidelijke eisen aan de voorwaarden waaronder makelaars gebruik kunnen maken van Funda", stelt het bedrijf in een toelichting. "Die zijn gelijk voor alle makelaars en huizenbemiddelaars, al dan niet lid van een vereniging."
Funda, dat voor het merendeel in handen is van makelaarsvereniging NVM, eist van tussenpartijen die een advertentie plaatsen onder andere dat ze zelf fysiek het huis hebben bekeken en beoordeeld. Ook moeten 'ongebonden intermediairs' actief betrokken zijn bij onderhandeling over de woningverkoop om op Funda te mogen.
Gmak klaagde dat deze criteria zijn eigen verdienmodel onmogelijk maken. Funda zou traditionele makelaars beschermen tegen concurrentie van nieuwkomers. En omdat Funda het overgrote deel van de Nederlandse markt voor huizenadvertenties in handen heeft, moest de site volgens gmak gedwongen worden om voor alle partijen te worden opengesteld.
Het bedrijf diende daarom een klacht in bij de toezichthouder. "Toen was de markt anders dan nu", zegt directeur Chris van der Voorn van gmak daarover. "Zelfs verkoopgeruchten zorgen nu al vaak voor een verkoop. De noodzaak om op Funda te staan is er op dit moment niet."
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
7 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
9 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
11 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 dag geleden