Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toevoer Russisch gas via Nord Stream blijft onveranderd laag

Toevoer Russisch gas via Nord Stream blijft onveranderd laag

KASSEL (ANP/RTR) - Rusland levert via de pijpleiding Nord Stream 1 naar Duitsland nog altijd maar 20 procent van de maximale hoeveelheid, zo blijkt uit cijfers van netwerkbeheerders. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom verlaagde de toch al flink teruggeschroefde levering woensdag tot dit niveau en dat is onveranderd gebleven.

Door het afknijpen van de toevoer steeg de prijs voor aardgas in Europa naar een recordhoogte en bleef rond die piek hangen. Voor een megawattuur gas werd donderdagmiddag op de toonzettende beurs in Amsterdam 206 euro betaald. Dat is bijna negen keer zoveel als een jaar eerder.

Rusland wijt de lagere hoeveelheden die het via Nord Stream levert aan technische problemen. Door westerse sancties zou het onderhoud aan apparatuur lastig zijn. Maar onder andere de Duitse regering weerspreekt dit en noemt de teruggeschroefde levering van gas een machtsspel. Rusland zou minder leveren als drukmiddel tegen westerse sancties, die zijn ingesteld na de inval in Oekraïne.

Economische problemen

Duur of schaars gas kan voor grote economische problemen zorgen. Het Duitse energieconcern Uniper kwam al in financiële nood en moest worden gered door de overheid. De regering in Berlijn voert nu een extra heffing in op gasverbruik door huishoudens, die zo meebetalen aan de hogere kosten voor energiemaatschappijen.

Persbureau Bloomberg meldt op basis van een bron bij de Duitse regering dat die heffing tussen de 1,5 cent en 5 cent per verbruikt kilowattuur zal liggen. Dit zou in het ergste geval neerkomen op 1000 euro extra aan energielasten per jaar.

Verbruik verlagen

Eerdere stappen van de Duitse regering waren er juist op gericht om het effect van hogere energieprijzen te verzachten voor consumenten, zoals met de accijnsverlaging op benzine. Maar duurder gas kan voor huishoudens ook een prikkel zijn om het verbruik te verlagen. "De uitdagingen zijn enorm en kunnen aanzienlijke delen van de economie en maatschappij raken", zei de minister voor Economische Zaken Robert Habeck. "We kunnen ze alleen samen de baas worden."

Duitsland was voor de oorlog voor een groot deel van zijn energie afhankelijk van Russisch gas. Om de winter door te komen moeten de gasreserves in november voor 95 procent zijn gevuld. Op dit moment heeft Duitsland de opslagen voor net geen 67 procent gevuld.

Nederland, dat naar schatting voor 15 procent afhankelijk is van Russisch gas, heeft zijn opslagen gemiddeld tot 60,7 procent gevuld. Volgens cijfers van de Rijksoverheid wordt vergeleken met de afgelopen drie jaar 29 procent gas bespaard in Nederland.

Meer uit Financieel

Philips schittert op terughoudend Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist dinsdag in de laatste handelsuren het forse verlies van eerder op de dag grotendeels in te lopen. De sfeer bleef echter somber, onder meer door groeiende zorgen over de hoge waarderingen van de aandelen in de AI-sector.

56 minuten geleden
Rechter wijst bezwaren beveiligers over gunning Schiphol af

AMSTERDAM (ANP) - Schiphol heeft niet onrechtmatig of onzorgvuldig gehandeld in de aanbestedingsprocedure voor de beveiliging op de luchthaven. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald, nadat twee beveiligingsbedrijven afzonderlijk van elkaar een kort geding waren gestart om de gunning door Schiphol terug te draaien.

1 uur geleden
Winst bitcoin van afgelopen zomer volledig tenietgedaan

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is alle winst van afgelopen zomer weer kwijtgeraakt, vooral door een gedaalde vraag en terughoudendheid bij cryptohandelaren. De koers van de grootste cryptomunt ter wereld daalde dinsdag met ruim 3 procent tot 103.539 dollar, het laagste niveau sinds 23 juni.

1 uur geleden
Novo Nordisk verhoogt bod op obesitas-start-up Metsera

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De biedingsstrijd voor Metsera, een Amerikaanse start-up die experimentele medicijnen ontwikkelt voor gewichtsverlies en obesitasbehandelingen, lijkt te verhevigen. Het Deense farmacieconcern Novo Nordisk, bekend van de diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, heeft zijn bod op het bedrijf flink verhoogd.

2 uur geleden
Bosch wil werktijden inkorten bij Duitse fabrieken om chiptekort

STUTTGART (ANP/DPA) - Bosch is van plan tijdelijk arbeidstijdverkorting door te voeren in twee van zijn fabrieken in Duitsland door een tekort aan chips. Dat meldde een woordvoerder van de grootste toeleverancier van auto-onderdelen ter wereld dinsdag.

2 uur geleden
Softwarebedrijf Palantir bij dalers op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Palantir Technologies (min 8 procent) stond dinsdag bij de dalers op de beurzen in New York. Het techconcern, dat software levert aan inlichtingendiensten, het leger, overheden en bedrijven om data te analyseren, boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook gaf Palantir een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, mede dankzij de groei van de activiteiten op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers hadden echter gehoopt dat het bedrijf al een verwachting zou geven voor 2026.

2 uur geleden
Topman Rabo wil soepelere bankenregels voor duurzamer Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Banken in Nederland kunnen belangrijke ontwikkelingen zoals verduurzaming en de energietransitie beter financieren als de overheid regels voor banken versoepelt. Dit heeft topman Stefaan Decraene van Rabobank dinsdag tegen journalisten gezegd.

4 uur geleden