Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toetsingscommissie vindt euthanasie van drie mensen onzorgvuldig

Toetsingscommissie vindt euthanasie van drie mensen onzorgvuldig

DEN HAAG (ANP) - Artsen zijn bij de euthanasie van drie mensen in de fout gegaan. De manier waarop de mensen zijn overleden, verliep niet zorgvuldig. Het gebeurt niet vaak dat de toetsingscommissies voor euthanasie tot zo'n oordeel komen.

De oordelen van de toetsingscommissies gaan naar het Openbaar Ministerie. Dat kan beslissen om een arts te vervolgen.

In een geval ging het om een vrouw van in de 70 die vrijwel haar hele leven een psychische stoornis had. Ze dacht dat ze overal poep zag en wilde daarom obsessief alles schoonmaken. Door een gebroken wervel kon ze dat echter niet meer. Ze vond dat ondraaglijk. Een maand na de breuk vroeg ze om euthanasie. De arts had toen een psychiater moeten inschakelen, die kon beoordelen of de vrouw echt wilde sterven, maar deed dat niet. Daardoor was het volgens de toetsingscommissie niet duidelijk dat het verzoek om te sterven vrijwillig en weloverwogen was en dat haar lijden echt uitzichtloos was.

Een vrouw van tussen de 60 en 70 jaar kreeg euthanasie om uitgezaaide longkanker. Maar toen de arts de middelen toediende waarmee de vrouw zou sterven, overleed ze niet. De arts wilde haar nog een dosis geven, maar die lag in de koelkast van de huisartsenpraktijk. De arts liet de vrouw en haar familie toen vijf minuten alleen om de dosis op te halen. Dat mag niet, omdat er complicaties hadden kunnen ontstaan. Bovendien had de patiënte na de eerste inenting kunnen bijkomen, het is niet uitgesloten dat zij "de negatieve gevolgen van de spierverslapper heeft kunnen ervaren". Na de tweede inenting stierf de patiënte.

Een andere arts reageerde verkeerd bij de euthanasie van een man van in de 80 met uitgezaaide kanker. Het lukte niet om hem in coma te brengen, de eerste stap van de euthanasie. De arts had toen een stap terug moeten doen en opnieuw moeten beginnen, maar deed dat niet, hij gaf een nieuwe dosis. Ook daar bestaat de kans dat de patiënt wat meer bij bewustzijn kwam en meekreeg wat er gebeurde.

Meer uit Gezond

Oeganda ontslaat laatst bekende ebolapatiënt uit ziekenhuis

KAMPALA (ANP/RTR) - In Oeganda is de laatst bekende ebolapatiënt ontslagen uit het ziekenhuis. De persoon is hersteld na het oplopen van de ziekte die dodelijk kan aflopen. In het Oost-Afrikaanse land zijn sinds 22 juni geen nieuwe besmettingen meer gemeld.

2 dagen geleden
Relatief veel kinderen met krentenbaard naar de huisarts

DEN HAAG (ANP) - Vorige week gingen meer kinderen met krentenbaard naar de huisarts dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat meldt kenniscentrum Nivel op basis van het aantal meldingen van impetigo, ook wel krentenbaard genoemd, bij Nederlandse huisartsen. Per 100.000 kinderen van 0 tot 14 jaar gingen er 74 met klachten naar de huisarts. Een jaar eerder waren dat in dezelfde week nog 60 kinderen, in 2024 waren dat er 45.

3 dagen geleden
RIVM: ook in week na hittegolf meer sterfgevallen dan verwacht

BILTHOVEN (ANP) - In de week van 29 juni tot 5 juli, vlak nadat er een hittegolf was geweest in Nederland, overleden naar schatting 325 meer mensen dan verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spreekt van een "na-ijleffect" dat kan optreden na een periode van hitte. "Ook in de week na de recente hittegolf zien we dus een sterke verhoging van de sterfte", aldus het instituut woensdag.

3 dagen geleden
RIVM: record tekenbeten tijdens extreem hete dagen in juni

UTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.

3 dagen geleden
Meer vapende jongeren met gezondheidsklachten

UTRECHT (ANP) - Steeds meer jongeren hebben gezondheidsklachten door vapen. Artsen deden dit jaar al 24 meldingen bij de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigde maandag berichtgeving hierover door RTL. In 2024 en 2025 maakten artsen in totaal 34 meldingen.

5 dagen geleden
IGJ: kwaliteit kleine en middelgrote verslavingszorg ondermaats

UTRECHT (ANP) - De verslavingszorg in kleine en middelgrote instellingen in Nederland is onder de maat, oordeelt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). "De meeste voldoen op belangrijke punten niet aan de normen. Zij volgen niet of maar beperkt de algemeen erkende behandelrichtlijnen, maar varen hun eigen koers."

1 week geleden
Huisartsgegevens bevestigen verhoogde risico's inwoners IJmond

UTRECHT (ANP) - Inwoners van de IJmond lijden vaker aan luchtwegaandoeningen, hart- en vaatziekten en problemen met het maagdarmstelsel dan inwoners van andere gebieden. Gezondheidsinstituut Nivel leidt dat af uit patiëntendossiers van huisartsen. Het onderzoek bevestigt dat bepaalde gezondheidsproblemen vaker voorkomen, al leggen de onderzoekers geen oorzakelijke verbanden.

1 week geleden