Toetreding Zweden tot NAVO weer stap dichterbij
ANKARA (ANP/DPA) - De toetreding van Zweden tot het NAVO-bondgenootschap komt dichterbij. NAVO-lidstaat Turkije, dat lange tijd dwars lag, heeft een belangrijke stap gezet.
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft het toetredingsprotocol voor Zweden ondertekend en voorgelegd aan het parlement. Goedkeuring wordt waarschijnlijk geacht, omdat de alliantie met Erdogans islamitisch-conservatieve AKP een meerderheid heeft in het parlement.
Turkije heeft het NAVO-lidmaatschap van Zweden maandenlang geblokkeerd omdat de regering in Ankara "onvoldoende" Zweedse inspanningen zag tegen "terroristische organisaties". Het gaat dan vooral om in de Turkije verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK en de Syrische Koerdische militie YPG. Ook uitte Turkije zijn boosheid over koranverbrandingen in Zweden. Enkele maanden geleden kondigde Erdogan aan zijn verzet te laten varen.
Oekraïne
Met Turkije moet alleen nog Hongarije instemmen met Zweden. Boedapest verwijt Stockholm een te kritische houding tegen Hongarije.
Met het oog op de Russische agressie tegen Oekraïne vroeg Zweden in mei vorig jaar samen met Finland het NAVO-lidmaatschap aan. Finland werd begin april verwelkomd als 31e lid van de alliantie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.
1 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
10 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
10 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
10 uur geleden