Toetreding Zweden tot NAVO weer stap dichterbij
ANKARA (ANP/DPA) - De toetreding van Zweden tot het NAVO-bondgenootschap komt dichterbij. NAVO-lidstaat Turkije, dat lange tijd dwars lag, heeft een belangrijke stap gezet.
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft het toetredingsprotocol voor Zweden ondertekend en voorgelegd aan het parlement. Goedkeuring wordt waarschijnlijk geacht, omdat de alliantie met Erdogans islamitisch-conservatieve AKP een meerderheid heeft in het parlement.
Turkije heeft het NAVO-lidmaatschap van Zweden maandenlang geblokkeerd omdat de regering in Ankara "onvoldoende" Zweedse inspanningen zag tegen "terroristische organisaties". Het gaat dan vooral om in de Turkije verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK en de Syrische Koerdische militie YPG. Ook uitte Turkije zijn boosheid over koranverbrandingen in Zweden. Enkele maanden geleden kondigde Erdogan aan zijn verzet te laten varen.
Oekraïne
Met Turkije moet alleen nog Hongarije instemmen met Zweden. Boedapest verwijt Stockholm een te kritische houding tegen Hongarije.
Met het oog op de Russische agressie tegen Oekraïne vroeg Zweden in mei vorig jaar samen met Finland het NAVO-lidmaatschap aan. Finland werd begin april verwelkomd als 31e lid van de alliantie.
Meer uit Buitenland
KROKSTADELVA (ANP) - Bij een grote brand in de Noorse stad Krokstadelva zijn tientallen huizen verloren gegaan. De brandweer krijgt de brand volgens de Noorse krant Aftenposten moeilijk onder controle door een combinatie van een hellend terrein, droge begroeiing, dichte bebouwing en een harde, van richting veranderende wind.
1 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 5000 mensen zijn omgekomen bij de aardbevingen die Venezuela eind juni troffen. Dat heeft parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez vrijdag bekendgemaakt.
5 uur geledenCLACTON (ANP/AFP) - De Britse politicus Nigel Farage moet het tijdens de tussentijdse parlementsverkiezingen in Clacton volgende maand opnemen tegen 33 tegenstanders. Dat is volgens de lokale gemeenteraad, die de verkiezingen organiseert, waarschijnlijk een record. Farage trad expres af als parlementslid om zich opnieuw verkiesbaar te kunnen stellen, na groeiende kritiek rond zijn financiën.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos vanwege de grote bosbranden die op dit moment woeden in Canada. De rook hiervan is naar het noordoosten van de Verenigde Staten toe gewaaid, "waardoor de Verenigde Staten onnodig worden blootgesteld aan smerige, vervuilde en ongezonde lucht, waarvan de kwaliteit gevaarlijk en totaal onacceptabel is", aldus Trump.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft Israël opnieuw opgeroepen af te zien van de uitbreiding van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Dat meldt de diplomatieke dienst van de EU (EEAS).
8 uur geledenTAPACHULA/GUATEMALA-STAD (ANP/RTR) - Voor de zuidwestkust van Mexico heeft zich een zware aardbeving met een kracht van 7.3 voorgedaan, meldt de Amerikaanse geologische dienst USGS, die het eerder had over een beving met een kracht van 7.4. Het epicentrum lag op 10 kilometer diepte voor de kust van Puerto Madero, in de deelstaat Chiapas vlak bij de grens met Guatemala. President van Mexico Claudia Sheinbaum zei dat er nog geen berichten zijn over schade of slachtoffers.
11 uur geledenKEULEN (ANP/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland gaan nog meer samenwerken op het gebied van defensie. Dat is de conclusie na topoverleg tussen de twee landen bij Keulen. Zo kondigde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz aan dat zijn land later dit jaar mee zal doen aan een Franse nucleaire oefening.
12 uur geleden