
Toestand Japanse oud-premier Abe 'zeer ernstig' na schietpartij
NARA (ANP/RTR/AFP) - De Japanse oud-premier Shinzo Abe verkeert in "zeer ernstige toestand" sinds hij werd neergeschoten tijdens een campagnebijeenkomst in de westelijke Japanse stad Nara. Premier Fumio Kishida heeft dat bekendgemaakt, nadat Japanse media eerder berichtten dat Abe geen teken van leven vertoonde toen hij naar het ziekenhuis werd vervoerd.
Het schietincident vond vrijdagochtend (lokale tijd) plaats toen Abe namens de Liberaal-Democratische Partij kiezers toesprak over de Senaatsverkiezingen van aanstaande zondag. Hij is volgens lokale media door twee kogels geraakt. "Ik bid dat hij dit overleeft", zei Kishida. "Dit is een barbaarse daad tijdens het voeren van een verkiezingscampagne, de basis is van onze democratie, en het is absoluut onvergeeflijk".
Politieke partijen zijn gestopt met het voeren van campagne. Of de stembusgang dit weekend nog doorgaat, is niet duidelijk. Volgens Kishida is het te vroeg om daar nu al iets over te zeggen. De regering zal zich daar op een later moment over buigen.
Verdachte opgepakt
Voor het schietincident is een 41-jarige verdachte opgepakt. Japanse media melden dat het om een oud-militair gaat en dat hij schoten heeft gelost met een zelfgemaakt vuurwapen. De man heeft volgens persbureau Kyodo tegen de politie gezegd dat hij geen wrok koesterde tegen de politieke opvattingen van Abe. Kort daarvoor berichtte nieuwszender NHK dat de man had verklaard niet blij te zijn met Abe en dat hij van plan was om hem te doden.
Abe was de langstzittende premier van Japan. Hij leidde Japan in 2006 en 2007 en opnieuw tussen 2012 en 2020. Nadat hij vanwege gezondheidsproblemen aftrad, bleef hij actief binnen zijn partij. Geweld tegen politici komt zelden voor in Japan. Ook in het buitenland wordt geschokt gereageerd op de gebeurtenissen in Nara. Meerdere politieke leiders hebben de aanval veroordeeld en hun steun betuigd.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israëlische functionarissen hebben gezegd dat bij een aanval op een ziekenhuis maandag in de Gazastrook onder meer zes "terroristen" van de Palestijnse beweging Hamas zijn gedood. Bij de aanval werden zeker twintig mensen gedood, onder wie vijf journalisten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse minister Ricardo Lewandowski kan voorlopig niet meer afreizen naar de Verenigde Staten. Washington heeft zijn visum ingetrokken, verkondigde de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kan leven met de eerste handelsafspraken die zijn gemaakt tussen de EU en VS, maar dringt aan op "speciale aandacht" voor de Amerikaanse importheffing van 50 procent op staal bij vervolgafspraken. Dat schrijft demissionair minister Ruben Brekelmans (Buitenlandse Zaken, VVD) in een reactie op de vorige week naar buiten gebrachte afspraken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie noemt de aanval van Israël op het Nasser-ziekenhuis in Gaza "volstrekt onaanvaardbaar", zei een woordvoerder dinsdag. Door de aanval op het ziekenhuis op maandag kwamen twintig mensen om het leven, onder wie vijf journalisten en vier zorgmedewerkers.
5 uur geledenMADRID (ANP) - In op één na alle autonome gemeenschappen van Spanje zijn er noodsituaties als gevolg van grote natuurbranden geweest. De regering heeft in zestien van de zeventien gemeenschappen tussen 23 juni en 25 augustus gebieden aangemerkt als 'door nood getroffen zones'. Alleen Baskenland is gespaard gebleven.
5 uur geledenMELBOURNE (ANP) - De man naar wie de Australische politie op zoek is voor het neerschieten van drie agenten is volgens media Dezi Bird Freeman. The Herald Sun meldde de naam als eerste. Er circuleren oude foto's van hem.
5 uur geledenLAUSANNE (ANP/DPA) - In de Zwitserse stad Lausanne zijn voor de tweede nacht op rij rellen geweest. De onrust volgt op een politieachtervolging waarbij een 17-jarige jongen op een gestolen scooter om het leven kwam.
5 uur geleden