Toespraken koning en Merkel tijdens herdenking en 5 mei-viering
AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander houdt een toespraak tijdens de dodenherdenking op maandagavond 4 mei op de Dam in Amsterdam. Ook koningin Máxima en premier Mark Rutte zijn dan aanwezig. De 5 mei-lezing in Den Haag wordt dit jaar uitgesproken door de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Het thema van de viering is 75 jaar vrijheid.
Het is voor het eerst dat de koning spreekt bij de nationale herdenking, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Koningin Beatrix hield 25 jaar geleden een toespraak, maar dat was op 5 mei.
Het koningspaar en Rutte zijn ook bij de herdenkingsbijeenkomst in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar spreekt schrijver Arnon Grunberg de 4 mei-voordracht uit.
5 mei-concert
De premier is dinsdag 5 mei ook aanwezig bij de 5 mei-lezing. Op het bevrijdingsfestival op het Malieveld in Den Haag ontsteekt Rutte het bevrijdingsvuur als startsein voor de veertien bevrijdingsfestivals en alle andere activiteiten in het land.
In de avond zijn het koningspaar en Rutte bij het 5 mei-concert in Amsterdam. Het concert is traditiegetrouw op en rond de Amstel voor Koninklijk Theater Carré.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) en de Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) doen onderzoek naar een incident waarbij twee KLM-vliegtuigen elkaar op zaterdagochtend raakten op Schiphol. Dat bevestigen beide organisaties.
45 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De Stichting Gilles de la Tourette, die zich in Nederland inzet om de aandoening meer bekendheid te geven, lanceert eind maart een campagne rond de Nederlandse release van de Britse tragikomedie I Swear. De film, een van de winnaars bij de BAFTA's, gaat over het leven van Tourette-activist John Davidson. Davidson was zondag aanwezig bij de BAFTA-ceremonie en veroorzaakte opschudding toen hij door zijn vocale tics het n-woord riep.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna 70 gemeenten in alle 25 veiligheidsregio's is een proef met noodsteunpunten begonnen. Dat maakte de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) dinsdagavond bekend.
6 uur geledenBLESKENSGRAAF (ANP) - De ME heeft in de Zuid-Hollandse plaats Bleskensgraaf ingegrepen bij een demonstratie tegen een asielzoekerscentrum. Het protest liep uit de hand. Demonstranten gooiden glas en stenen naar agenten en staken zwaar vuurwerk af. Een politiewoordvoerder meldt dat niemand is aangehouden en niemand gewond raakte.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 61-jarige man uit Hillegom is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen van 302.000 euro aan de Nederlandse staat. Pieter K. heeft mensen opgelicht en het geld dat hij inzamelde aan privé-uitgaven besteed.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
15 uur geledenLONDEN (ANP) - Het boek De herinnerde soldaat van de Nederlandse schrijfster Anjet Daanje staat op de longlist van de International Booker Prize. Dat maakte de organisatie achter de prestigieuze prijs voor het beste naar het Engels vertaalde fictiewerk dinsdag bekend.
18 uur geleden