Toespraken koning en Merkel tijdens herdenking en 5 mei-viering
AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander houdt een toespraak tijdens de dodenherdenking op maandagavond 4 mei op de Dam in Amsterdam. Ook koningin Máxima en premier Mark Rutte zijn dan aanwezig. De 5 mei-lezing in Den Haag wordt dit jaar uitgesproken door de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Het thema van de viering is 75 jaar vrijheid.
Het is voor het eerst dat de koning spreekt bij de nationale herdenking, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Koningin Beatrix hield 25 jaar geleden een toespraak, maar dat was op 5 mei.
Het koningspaar en Rutte zijn ook bij de herdenkingsbijeenkomst in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar spreekt schrijver Arnon Grunberg de 4 mei-voordracht uit.
5 mei-concert
De premier is dinsdag 5 mei ook aanwezig bij de 5 mei-lezing. Op het bevrijdingsfestival op het Malieveld in Den Haag ontsteekt Rutte het bevrijdingsvuur als startsein voor de veertien bevrijdingsfestivals en alle andere activiteiten in het land.
In de avond zijn het koningspaar en Rutte bij het 5 mei-concert in Amsterdam. Het concert is traditiegetrouw op en rond de Amstel voor Koninklijk Theater Carré.
Meer uit Binnenland
GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
4 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.
8 uur geleden