Toespraken koning en Merkel tijdens herdenking en 5 mei-viering
AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander houdt een toespraak tijdens de dodenherdenking op maandagavond 4 mei op de Dam in Amsterdam. Ook koningin Máxima en premier Mark Rutte zijn dan aanwezig. De 5 mei-lezing in Den Haag wordt dit jaar uitgesproken door de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Het thema van de viering is 75 jaar vrijheid.
Het is voor het eerst dat de koning spreekt bij de nationale herdenking, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Koningin Beatrix hield 25 jaar geleden een toespraak, maar dat was op 5 mei.
Het koningspaar en Rutte zijn ook bij de herdenkingsbijeenkomst in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar spreekt schrijver Arnon Grunberg de 4 mei-voordracht uit.
5 mei-concert
De premier is dinsdag 5 mei ook aanwezig bij de 5 mei-lezing. Op het bevrijdingsfestival op het Malieveld in Den Haag ontsteekt Rutte het bevrijdingsvuur als startsein voor de veertien bevrijdingsfestivals en alle andere activiteiten in het land.
In de avond zijn het koningspaar en Rutte bij het 5 mei-concert in Amsterdam. Het concert is traditiegetrouw op en rond de Amstel voor Koninklijk Theater Carré.
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De verdediging heeft donderdag de rechtbank in Breda gewraakt in een ontnemingsprocedure tegen Klaas Otto (58). Otto meent dat de rechtbank vooringenomen is en wil daarom andere rechters. De wraking volgde nadat de rechtbank het horen van een getuige had afgewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie in hoger beroep vrijgesproken van opruiing. Eerder legde de rechtbank de politicus een werkstraf op van tweehonderd uur, zoals door het Openbaar Ministerie was geëist.
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De politie heeft zo'n tweehonderd tips binnengekregen na het tonen van een hologram van een verdachte in een verkrachtingszaak in Bilthoven uit 2009. "Voor wie nog twijfelt: we hebben DNA van de verkrachter, dus zo kunnen we vaststellen of het om de dader gaat", roept de politie mogelijke andere tipgevers andermaal op.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrouwen die rechter wilden worden, zijn in het verleden gediscrimineerd, oordeelt het College voor de Rechten van de Mens. Toen de vrouwen werden benoemd tot rechter in opleiding kregen ze een lager salaris dan mannen in dezelfde functie. Volgens het college is dat verschil niet gerechtvaardigd. De uitspraak is niet bindend.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het heropenen van het Groningenveld voor gaswinning is geen optie vanwege de grote veiligheidsrisico's. Zo reageert de Groninger Bodem Beweging (GBB) op het plan van JA21 om wettelijk vast te leggen dat de gasvoorraad uit het Groningenveld achter de hand wordt gehouden als "strategische reserve".
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opvangregeling voor daklozen bij winterse temperaturen kent grote verschillen en gemeenten voeren deze ook niet altijd goed uit, ondanks een bestaande handreiking van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Dat stelt belangencoalitie Dakloosheid Voorbij! in een onderzoek onder tientallen centrumgemeenten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrijdag vliegen er opnieuw repatriëringsvluchten vanuit het Midden-Oosten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat het om een vlucht gaat vanuit de Omaanse hoofdstad Muscat, die wordt verzorgd door KLM, en een vlucht van TUI vanuit het Egyptische Sharm-el-Sheikh. Reizigers betalen een eigen bijdrage van 600 euro per persoon.
5 uur geleden