Toespraak Rutte: hardere inspanning nodig om klimaatdoel te halen
DUBAI (ANP) - Om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad moet de wereld zich harder inspannen, zegt demissionair premier Mark Rutte vrijdag tijdens zijn toespraak op de klimaattop in Dubai. Hij vindt het tijd worden dat wereldleiders actie ondernemen om hun beloftes te halen.
Wereldleiders hebben in 2015 in Parijs met elkaar afgesproken dat de opwarming van de aarde onder de 2 graden moet blijven ten opzichte van het pre-industriële tijdperk en bij voorkeur onder de 1,5 graad. Dat doel van 1,5 graad wordt ook bij COP28 telkens weer herhaald. "We moeten op koers raken om het doel van 1,5 graad te halen", stelt ook Rutte.
De wereld ligt echter nog lang niet op koers. VN-milieubureau UNEP publiceerde vlak voor de klimaattop een rapport waarin staat dat de aarde met het huidige klimaatbeleid aan het eind van de eeuw zo'n 3 graden warmer is dan voor de industrialisatie.
Om het doel te halen wil Nederland een uitfasering van fossiele brandstoffen, benadrukt Rutte in zijn toespraak. "Phase out", in het Engels, is precies de term die het eindakkoord van voorgaande klimaattoppen nog niet gehaald heeft. Ook verwijst hij in zijn speech naar het rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Daarin kwam naar voren dat in Nederland met al het voorgenomen klimaatbeleid het doel voor 2030 binnen bereik kan zijn. Wel moet dan alles meezitten, ook de energiemarkt en het weer, bijvoorbeeld omdat mensen hun thermostaat hoger zetten als het koud is buiten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is klaar om het Europese migratiepact uit te voeren, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag tijdens een Kamerdebat. Daarover waren twijfels gerezen nadat dagblad Trouw vorige week publiceerde over een rapport dat toen nog vertrouwelijk was en inmiddels is gepubliceerd. Daarin voorzag de IND juist grote problemen als het pact op 12 juni aanstaande in werking treedt.
1 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de verdeling van asielzoekers over Europa moet rekening worden gehouden met de bevolkingsdichtheid van landen, vinden rechtse partijen als SGP, BBB, JA21 en de VVD. Die oproep deden zij maandag tijdens het debat over de Nederlandse invoering van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tweede Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) gaat aan de slag als informateur in Nijmegen. In Zwolle starten MKB-Nederland-voorzitter Jacco Vonhof en burgemeester van Raalte Rob Zuidema als verkenners. Dat melden de gemeenten maandag.
3 uur geleden