Toespraak Rutte: hardere inspanning nodig om klimaatdoel te halen
DUBAI (ANP) - Om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad moet de wereld zich harder inspannen, zegt demissionair premier Mark Rutte vrijdag tijdens zijn toespraak op de klimaattop in Dubai. Hij vindt het tijd worden dat wereldleiders actie ondernemen om hun beloftes te halen.
Wereldleiders hebben in 2015 in Parijs met elkaar afgesproken dat de opwarming van de aarde onder de 2 graden moet blijven ten opzichte van het pre-industriële tijdperk en bij voorkeur onder de 1,5 graad. Dat doel van 1,5 graad wordt ook bij COP28 telkens weer herhaald. "We moeten op koers raken om het doel van 1,5 graad te halen", stelt ook Rutte.
De wereld ligt echter nog lang niet op koers. VN-milieubureau UNEP publiceerde vlak voor de klimaattop een rapport waarin staat dat de aarde met het huidige klimaatbeleid aan het eind van de eeuw zo'n 3 graden warmer is dan voor de industrialisatie.
Om het doel te halen wil Nederland een uitfasering van fossiele brandstoffen, benadrukt Rutte in zijn toespraak. "Phase out", in het Engels, is precies de term die het eindakkoord van voorgaande klimaattoppen nog niet gehaald heeft. Ook verwijst hij in zijn speech naar het rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Daarin kwam naar voren dat in Nederland met al het voorgenomen klimaatbeleid het doel voor 2030 binnen bereik kan zijn. Wel moet dan alles meezitten, ook de energiemarkt en het weer, bijvoorbeeld omdat mensen hun thermostaat hoger zetten als het koud is buiten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
21 uur geleden