Toespraak Rutte: excuses slavernijverleden of toch (nog) niet
DEN HAAG (ANP) - Eindelijk wordt duidelijk of het 'betekenisvolle moment' van premier Mark Rutte een daadwerkelijk excuus zal zijn van de regering voor het slavernijverleden, of dat het niet veel meer wordt dan een 'startschot' voor het herdenkingsjaar 2023 waarin het einde van de slavernij wordt herdacht. Na weken van lekken, boosheid en onvrede, gesprekken in het Catshuis en een ingelast bezoek van vice-premier Sigrid Kaag aan Suriname om de plooien glad te strijken, geeft Rutte maandag een toespraak in het Nationaal Archief in Den Haag.
Tot nu toe weigert Rutte te zeggen of hij dan namens de regering excuses gaat maken. Al weken heeft de premier het alleen over een 'betekenisvol moment'. Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) praatte echter weken geleden zijn mond voorbij. Ook genodigden die zich bezighouden met het slavernijverleden in Suriname en Caribisch Nederland kregen in het Catshuis te horen dat het kabinet vasthoudt aan het maken van excuses op 19 december.
Juist die datum als ook de snelheid waarop het kabinet nu excuses lijkt te gaan maken, stuit veel mensen tegen de borst. Velen zien liever dat dit op Keti Koti (1 juli) gebeurt, de dag waarop de afschaffing van de slavernij jaarlijks wordt gevierd. Die dag is als de 5 mei voor Nederland, zei een van de Surinaamse genodigden recent na een gesprek in het Cathuis.
Veel mensen snappen ook niet waarom het kabinet nu opeens zo'n haast maakt. Naar verluidt heeft dat te maken met de verkiezingen voor de Provinciale Staten van maart, en de daarop volgende nieuwe samenstelling van de Eerste Kamer. De huidige coalitie vreest dat de politieke verhoudingen dan zodanig zijn veranderd dat er geen politiek draagvlak meer is voor excuses.
Naast de datum zit het veel vertegenwoordigers dwars dat ze niet betrokken zijn bij de inhoud van excuses en vooral de woorden die daarvoor worden gebruikt. Een van hen zei onlangs dat de regering op zijn minst moet erkennen (en zeggen) dat het slavernijverleden een misdaad tegen de menselijkheid is.
Als maandag excuses worden aangeboden, is het vervolgens de vraag of en door wie die worden geaccepteerd. Premier Silveria Jacobs van Sint-Maarten zou hebben gezegd die niet te accepteren.
In 2023 is het precies 150 jaar geleden dat er echt een einde kwam aan de slavernij binnen het Koninkrijk.
Meer uit Binnenland
ERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
17 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
19 minuten geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
16 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
17 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
18 uur geleden