Toespraak Fed-baas Powell dreunt ook na op Aziatische beurzen
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië lieten maandag overwegend flinke verliezen zien. Beleggers reageerden op de koersdreun op Wall Street die volgde op uitlatingen van Jerome Powell. De Amerikaanse centralebankpresident waarschuwde dat de rentes de komende tijd verder omhoog zullen gaan om de hoge inflatie te bestrijden. De hogere rentes zullen volgens Powell voor "pijn" zorgen in de grootste economie ter wereld.
Vooral de technologiebedrijven die gevoelig zijn voor hogere rentetarieven, gingen omlaag in navolging van de koersval van bijna 4 procent van techgraadmeter Nasdaq. De Nikkei in Tokio raakte kort voor sluiting van de beurs in Tokio 2,7 procent kwijt. De grote Japanse investeerder SoftBank, die veel belangen heeft in techbedrijven, leverde 3,6 procent in en elektronicaconcern Sony zakte meer dan 4 procent. Ook winkelbedrijf Fast Retailing, eigenaar van kledingketen Uniqlo, behoorde tot de grootste dalers met een min van 3 procent.
De Kospi in Seoul ging ruim 2 procent omlaag. De grote Zuid-Koreaanse chipbedrijven Samsung en SK Hynix verloren dik 2 en meer dan 3 procent. De All Ordinaries in Sydney daalde bijna 2 procent ondanks een sterker dan verwachte stijging van de Australische winkelverkopen in juli. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 0,7 procent in de min. De Chinese maaltijdbezorger Meituan klom dik 4 procent dankzij een sterker dan verwachte omzetgroei in het afgelopen kwartaal. Het bedrijf leed wel voor het zevende kwartaal op rij een verlies.
De beurs in Shanghai (min 0,1 procent) hield het verlies beperkt, ondanks dat de winsten van Chinese industriebedrijven in de eerste zeven maanden van dit jaar met 1,1 procent zijn gedaald. De sector kampt met de impact van coronabeperkingen en de vastgoedcrisis in China. Tevens werd bekendgemaakt dat de stroomproblemen vanwege de droogte in de zuidwestelijke Chinese regio Sichuan grotendeels voorbij zijn. Na twee weken van beperkingen is de stroomvoorziening naar de meeste fabrieken weer vrijwel helemaal hersteld.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters, de S&P 500 en de Nasdaq, hebben maandag hun recordstanden van afgelopen vrijdag iets verder aangescherpt. De stemming werd wel gedrukt door uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over het staakt-het-vuren met Iran. Volgens hem ligt het bestand "aan de beademing" nadat hij eerder het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
4 uur geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL moet kleinere, regionale postbedrijven tegen redelijke voorwaarden en tarieven toegang blijven verlenen tot zijn landelijke postnetwerk. Minister Heleen Herbert (Economische Zaken) wil die verplichting opnemen in de nieuwe postwet. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) moet daarop gaan toezien.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Tesla-topman Elon Musk, Apple-baas Tim Cook en Boeing-directeur Kelly Ortberg uitgenodigd om hem deze week te vergezellen tijdens zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Trump hoopt onder meer zakelijke deals te sluiten en heeft daarom ruim tien topbestuurders van grote bedrijven uitgenodigd. Chipbedrijf Nvidia, het waardevolste bedrijf ter wereld, ontbreekt op de lijst.
6 uur geleden