Toeslagen waarschuwt voor effect bezuinigingen op ambtenaren
DEN HAAG (ANP) - De Dienst Toeslagen is bezorgd over de bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren op het ambtenarenapparaat bij de rijksoverheid. De uitvoeringsorganisatie, onderdeel van het ministerie van Financiën, spreekt in haar jaarrapportage 2024 van "een grote budgettaire uitdaging" die haar de komende jaren te wachten staat.
Toeslagen is belast met het uitkeren van de kinderopvang-, huur- en zorgtoeslag en het kindgebonden budget. Daarnaast is de dienst verantwoordelijk voor de afhandeling van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag. De druk op de organisatie vanuit politiek en samenleving om deze taken goed uit te voeren is "onverminderd groot", maar de beschikbaarheid van voldoende middelen is onzeker geworden.
De dienst zegt zelf al het mogelijke te doen om het werk toch gedaan te krijgen. Maar: "Het risico bestaat dat de eigen mogelijkheden onvoldoende zijn om een meerjarig sluitend beeld tot stand te brengen."
Vertrek Achahbar
In het voorwoord van de jaarrapportage schrijft directeur-generaal Coen van der Louw dat zijn medewerkers "helaas niet altijd de stabiliteit en de zekerheid ervaren" die nodig is voor de "ingewikkelde taak" die zij uitvoeren. Hij wijst onder meer op het snelle vertrek van staatssecretaris Nora Achahbar (Toeslagen). De NSC-bewindsvrouw maakte slechts een paar maanden na haar aantreden alweer plaats voor partijgenoot Sandra Palmen.
"Een nieuw kabinet en drie staatssecretarissen in een jaar hebben invloed op de koers en de besluitvorming", aldus Van der Louw. "Dit vraagt continu om aanpassing en geduld."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil een kabinet met GroenLinks-PvdA ook niet gedogen. VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft verkenner Wouter Koolmees woensdag laten weten voor een "centrumrechts" kabinet te willen gaan, zonder meerderheid in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV wil deel uitmaken van de regering, herhaalde partijleider Geert Wilders woensdag na afloop van zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij sluit hij geen partijen uit. "We kijken of het mogelijk is om stevig asiel- en migratiebeleid te voeren, dat is ons criterium."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat) is kritisch op de aankoop van CO2-kredieten buiten de EU, wat is afgesproken in het klimaatdoel voor 2040. Lidstaten zijn akkoord gegaan om per 2040 90 procent minder uit te stoten. 85 procent daarvan gebeurt binnen de EU, 5 procent kan worden gecompenseerd met de aankoop van CO2-kredieten buiten Europa.
6 uur geleden