Toenemende kritiek op handelen Franse politie bij protesten
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk wordt steeds meer kritiek geuit op het optreden van de politie bij de aanhoudende pensioenprotesten in het land. Mensenrechtenorganisaties zeggen zich zorgen te maken over wat zij willekeurige of preventieve arrestaties en buitensporig gebruik van geweld noemen.
Het geweld wordt veroordeeld door onder meer de Raad van Europa. Mensenrechtencommissaris Dunja Mijatovic wijst erop dat ook agenten het slachtoffer zijn geworden. "Maar het sporadische geweld van sommige betogers en anderen kan het buitensporige politiegeweld niet rechtvaardigen. Deze daden zijn ook niet voldoende om vreedzame demonstranten hun recht op vrijheid van samenscholing te ontnemen."
De Franse organisatie Ligue des droits de l’Homme stelt dat "het recht om te demonstreren wordt ondermijnd door onevenredig en gevaarlijk gebruik te maken van geweld". Human Rights Watch zegt zich eveneens zorgen te maken over de politiepraktijken. Er zijn onder meer berichten dat scholieren en voorbijgangers zijn vastgehouden en traangas is afgevuurd op afgesloten plaatsen.
Pensioenhervormingen
Ook vanuit de journalistiek klinkt kritiek. Verslaggevers kregen volgens Reporters Without Borders te maken met "willekeurige arrestaties, aanvallen en intimidatie door de politie". Deze organisatie wil dat de binnenlandminister de veiligheidsdiensten tot de orde roept.
Veiligheidsfunctionarissen verdedigen het handelen van de politie. Zij stellen dat er wordt gereageerd op gewelddadige relschoppers en anarchistische groepen die regelmatig demonstraties infiltreren om botsingen uit te lokken. President Emmanuel Macron veroordeelde het geweld vrijdag en zei dat de veiligheidsdiensten "op een voorbeeldige manier" hadden gewerkt.
In Frankrijk wordt sinds januari gedemonstreerd tegen pensioenhervormingen, waaronder de verhoging van de pensioenleeftijd. Sinds de regering de hervormingen vorige week doordrukte, ontstaan bij veel betogingen ongeregeldheden. Donderdag was de gewelddadigste dag sinds het begin van de protestgolf. De politie arresteerde meer dan 450 mensen. Er raakten volgens de autoriteiten meer dan vierhonderd agenten gewond
Meer uit Buitenland
MELBOURNE (ANP) - In het oosten van de Australische stad Melbourne is in de nacht van woensdag op donderdag een auto met op het dak een bord met de tekst "Gelukkig Chanoeka" in brand gestoken. De auto werd rond 02.50 uur volledig uitgebrand op de oprit van een huis aangetroffen door de uitgerukte hulpdiensten. Dat melden Australische media, waaronder Sky News Australia. Er zat niemand in de auto. Er zijn geen gewonden gevallen.
14 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft de recente wens van Zuid-Korea om samen met de Verenigde Staten nucleair aangedreven onderzeeërs te ontwikkelen bekritiseerd. Hij deed dat tijdens een bezoek aan een Noord-Koreaanse productielocatie voor kernonderzeeërs. Hij overzag daar een testlancering van een "nieuw type" luchtafweerraketten, meldt staatspersbureau KCNA.
17 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.
2 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.
7 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
8 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
9 uur geleden