Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

ARNHEM (ANP) - Bij de verdeling van de topsportgelden is nadrukkelijk rekening gehouden met de kansen op succes bij de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. Dat zei directeur topsport André Cats in een toelichting op de toekenning van de gelden door NOC*NSF aan de sportbonden. De sportkoepel ziet veel potentieel bij de in Parijs zo succesvolle roeiers, zeilers en atleten, maar moest ook bonden teleurstellen.

Vanuit het ministerie van VWS blijft de bijdrage voor 2025 gelijk. De gevraagde extra 20 miljoen euro blijft uit. "Het bedrag dat we kunnen toekennen betekent een kwetsbare start richting LA", aldus Cats.

Met name atletiek (2,3 miljoen euro) en roeien (2,544 miljoen) krijgen een aanzienlijk hogere bijdrage vergeleken met afgelopen jaar. Zeilen blijft ongeveer gelijk: 2,275 miljoen euro. Judo levert met een toekenning van 1,615 miljoen euro 11 procent in, maar lijkt daarmee niet volledig afgerekend op een voor het eerst sinds 1984 individueel medailleloze Spelen.

Zestien topsportprogramma's minder

"We kijken niet naar het verleden, maar naar het potentieel voor 2028 en 2032. Naar de kwaliteit van de plannen die werden ingediend. Natuurlijk was er een overvraag vanuit de bonden. Je stelt bij de verdeling meer mensen teleur", vertelde Cats, die voor de vertegenwoordigers van onder meer badminton en triatlon slecht nieuws had. Zij behoren net als zes andere sporten niet meer tot de door NOC*NSF met een topsportprogramma ondersteunde bonden. Cats: "Bij badminton zagen we onvoldoende perspectief. Kansrijkheid in Los Angeles is doorslaggevend. Bij triatlon zien we alleen kansen op de teamrelay. Dat wordt nog wel gefinancierd."

Er zijn zestien topsportprogramma's minder dan aan het begin van de cyclus richting Parijs. Daarbij geldt wel dat zeven sporttakken (onder meer vrouwenvoetbal, tennis en dressuur) met een lager toegezegd bedrag zijn overgeheveld naar de nieuwe rubriek commerciële sporten. Cats: "Sporten die hun eigen broek kunnen ophouden, maar wel bij Team NL horen."

26,5 miljoen

Voor alle olympische topsport- en opleidingsprogramma's (zomer en winter) is voor 2025 een bedrag van 26,5 miljoen euro beschikbaar. Dat is exclusief de ruim 7 miljoen euro voor gebruik van TeamNL Centra.

3x3 basketbal was al een topsportprogramma, maar wordt nu een topsport- en opleidingsprogramma. Handbal mannen was alleen opleiding en wordt nu topsport en opleiding. Cats: "Als bij bijvoorbeeld badminton een topspeler zich aandient, dan kunnen we dat via een campagne op naam alsnog ondersteunen." Dat geldt nu al voor sporten als schoonspringen, synchroonzwemmen en triatlon.

Meer uit Sport

Franse ijshockeyers na uitschakeling vooral boos op eigen bond

MILAAN (ANP/RTR) - De Franse hockeyers waren na hun uitschakeling op de Winterspelen in Milaan en Cortina vooral boos op de eigen bond FFHG. Ze hadden geen begrip voor de schorsing die de bond had opgelegd aan verdediger Pierre Crinon voor vechten met een Canadese speler in de laatste groepswedstrijd.

25 minuten geleden
Schaatssters naar finale ploegenachtervolging na zege op Japan

MILAAN (ANP) - De Nederlandse schaatssters hebben op de Olympische Spelen in Milaan de finale op de ploegenachtervolging bereikt. De regerend wereldkampioen met Joy Beune, Antoinette Rijpma-de Jong en Marijke Groenewoud versloeg in de halve finale in het Milano Speed Skating Stadium Japan. Het trio treft later dinsdag om 16.47 uur Canada in de finale.

1 uur geleden
Nederlandse schaatsers missen finale op ploegenachtervolging

MILAAN (ANP) - De Nederlandse schaatsers moeten op de Olympische Spelen in Milaan genoegen nemen met de strijd om het brons op de ploegenachtervolging. Het team van bondscoach Rintje Ritsma met Stijn van de Bunt, Jorrit Bergsma en Chris Huizinga verloor in de halve finale in het Milano Speed Skating Stadium van het team van Italië.

1 uur geleden
Red Bull neemt na 20 jaar afscheid van hoofdontwerper Skinner

MILTON KEYNES (ANP) - Hoofdontwerper Craig Skinner heeft na een dienstverband van twintig jaar het Formule 1-team van Red Bull verlaten. Hij speelde een belangrijke rol bij de successen van het team. Max Verstappen won tussen 2021 en 2024 vier wereldtitels.

2 uur geleden
Wielrenner Evenepoel wint tijdrit en gaat aan kop in UAE Tour

HUDAYRIYAT ISLAND (ANP) - De Belgische wielrenner Remco Evenepoel heeft de tweede etappe van de UAE Tour in de Verenigde Arabische Emiraten gewonnen, een individuele tijdrit over 12 kilometer. Hij was zes seconden sneller dan de nummer 2 Joshua Tarling (INEOS Grenadiers) uit Groot-Brittannië.

2 uur geleden
Topatlete Bol meldt zich met blessure af voor 600 meter Liévin

ARNHEM (ANP) - Femke Bol loopt donderdag niet de 600 meter op de indoorwedstrijd uit de World Tour in het Franse Liévin. De Nederlandse topatlete meldt op Instagram dat ze kampt met een peesblessure in haar voet. "Helaas zal ik deze week niet lopen in Liévin. Het is geen makkelijk besluit, maar ik moet luisteren naar mijn lichaam", schrijft ze.

3 uur geleden
Olympische finale snowboard slopestyle afgelast door sneeuwval

LIVIGNO (ANP) - De strijd om de medailles op het onderdeel snowboarden slopestyle voor vrouwen is afgelast. Het sneeuwde te hard in Livigno, meldde de organisatie van de Winterspelen in Milaan en Cortina. De drie runs stonden gepland voor dinsdag tussen 13.00 en 14.00 uur. Het evenement zal op een andere dag worden gehouden.

4 uur geleden