Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

ARNHEM (ANP) - Bij de verdeling van de topsportgelden is nadrukkelijk rekening gehouden met de kansen op succes bij de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. Dat zei directeur topsport André Cats in een toelichting op de toekenning van de gelden door NOC*NSF aan de sportbonden. De sportkoepel ziet veel potentieel bij de in Parijs zo succesvolle roeiers, zeilers en atleten, maar moest ook bonden teleurstellen.

Vanuit het ministerie van VWS blijft de bijdrage voor 2025 gelijk. De gevraagde extra 20 miljoen euro blijft uit. "Het bedrag dat we kunnen toekennen betekent een kwetsbare start richting LA", aldus Cats.

Met name atletiek (2,3 miljoen euro) en roeien (2,544 miljoen) krijgen een aanzienlijk hogere bijdrage vergeleken met afgelopen jaar. Zeilen blijft ongeveer gelijk: 2,275 miljoen euro. Judo levert met een toekenning van 1,615 miljoen euro 11 procent in, maar lijkt daarmee niet volledig afgerekend op een voor het eerst sinds 1984 individueel medailleloze Spelen.

Zestien topsportprogramma's minder

"We kijken niet naar het verleden, maar naar het potentieel voor 2028 en 2032. Naar de kwaliteit van de plannen die werden ingediend. Natuurlijk was er een overvraag vanuit de bonden. Je stelt bij de verdeling meer mensen teleur", vertelde Cats, die voor de vertegenwoordigers van onder meer badminton en triatlon slecht nieuws had. Zij behoren net als zes andere sporten niet meer tot de door NOC*NSF met een topsportprogramma ondersteunde bonden. Cats: "Bij badminton zagen we onvoldoende perspectief. Kansrijkheid in Los Angeles is doorslaggevend. Bij triatlon zien we alleen kansen op de teamrelay. Dat wordt nog wel gefinancierd."

Er zijn zestien topsportprogramma's minder dan aan het begin van de cyclus richting Parijs. Daarbij geldt wel dat zeven sporttakken (onder meer vrouwenvoetbal, tennis en dressuur) met een lager toegezegd bedrag zijn overgeheveld naar de nieuwe rubriek commerciële sporten. Cats: "Sporten die hun eigen broek kunnen ophouden, maar wel bij Team NL horen."

26,5 miljoen

Voor alle olympische topsport- en opleidingsprogramma's (zomer en winter) is voor 2025 een bedrag van 26,5 miljoen euro beschikbaar. Dat is exclusief de ruim 7 miljoen euro voor gebruik van TeamNL Centra.

3x3 basketbal was al een topsportprogramma, maar wordt nu een topsport- en opleidingsprogramma. Handbal mannen was alleen opleiding en wordt nu topsport en opleiding. Cats: "Als bij bijvoorbeeld badminton een topspeler zich aandient, dan kunnen we dat via een campagne op naam alsnog ondersteunen." Dat geldt nu al voor sporten als schoonspringen, synchroonzwemmen en triatlon.

Meer uit Sport

'Homerunkoning Hendrik': politiek en sport niet met elkaar mengen

MIAMI (ANP) - Veel sporten kunnen een voorbeeld nemen aan de World Baseball Classic (WBC), waar sport en politiek zoveel mogelijk gescheiden worden. Dat zegt honkbalinternational Hendrik Clementina (28) in aanloop naar het eerste duel van het Nederlandse Koninkrijksteam op het officieuze WK van vrijdag tegen Venezuela. De tegenstander van Oranje is gewoon welkom in Miami, ondanks de gespannen relatie met de VS en de arrestatie van president Nicolás Maduro begin januari door Amerikaanse elitetroepen.

33 minuten geleden
Honkballers winnen laatste oefenduel voor World Baseball Classic

PORT CHARLOTTE (ANP) - De Nederlandse honkballers hebben twee dagen voor de start van de World Baseball Classic (WBC) het laatste oefenduel met Tampa Bay Rays gewonnen. Het Koninkrijksteam was in Port Charlotte, in Florida, met 11-8 te sterk voor het team uit de Amerikaanse Major League.

7 uur geleden
Tennisser Griekspoor heeft Dubai verlaten

DUBAI (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor heeft Dubai verlaten, nadat hij daar vast was komen te zitten door de oorlog in het Midden-Oosten. De beste tennisser van Nederland is samen met zijn broer Scott geland in Milaan, meldt zijn coach Marc Dijkhuizen, die zelf nog probeert naar zijn woning in Bahrein te komen.

20 uur geleden
Trump: maakt me helemaal niets uit of Iran meedoet aan WK

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het maakt de Amerikaanse president Donald Trump "helemaal niets uit" of Iran meedoet aan het WK voetbal van komende zomer. "Het is een verslagen land, ze lopen op hun laatste benen", zei Trump tegen nieuwssite Politico.

21 uur geleden
Voetbalsters beginnen WK-kwalificatie met gelijkspel in Polen

GDANSK (ANP) - De Nederlandse voetbalsters zijn de kwalificatie voor het WK voetbal van 2027 begonnen met een gelijkspel tegen Polen. In Gdansk gaf de ploeg van bondscoach Arjan Veurink een voorsprong uit handen en eindigde het duel in 2-2.

1 dag geleden
Profar na bericht over doping uit basis Nederlands honkbalteam

SARASOTA (ANP) - Honkbalinternational Jurickson Profar (33) is uit de opstelling van het Nederlands team gehaald vanwege berichten over een positieve dopingtest. De outfielder van Atlanta Braves stond al in de basis bij een oefenduel dat het Koninkrijksteam op dinsdag speelt tegen Baltimore Orioles.

1 dag geleden
Honkbalinternational Profar in aanloop naar WBC positief getest

ATLANTA (ANP) - Honkbalinternational Jurickson Profar (33) is opnieuw positief getest op prestatieverhogende middelen. Dat melden verschillende Amerikaanse media op basis van een bericht van ESPN. De outfielder van Atlanta Braves en het Koninkrijksteam hangt een schorsing van 162 wedstrijden boven het hoofd. Profar is met Nederland in voorbereiding op de World Baseball Classic.

1 dag geleden