Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

ARNHEM (ANP) - Bij de verdeling van de topsportgelden is nadrukkelijk rekening gehouden met de kansen op succes bij de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. Dat zei directeur topsport André Cats in een toelichting op de toekenning van de gelden door NOC*NSF aan de sportbonden. De sportkoepel ziet veel potentieel bij de in Parijs zo succesvolle roeiers, zeilers en atleten, maar moest ook bonden teleurstellen.

Vanuit het ministerie van VWS blijft de bijdrage voor 2025 gelijk. De gevraagde extra 20 miljoen euro blijft uit. "Het bedrag dat we kunnen toekennen betekent een kwetsbare start richting LA", aldus Cats.

Met name atletiek (2,3 miljoen euro) en roeien (2,544 miljoen) krijgen een aanzienlijk hogere bijdrage vergeleken met afgelopen jaar. Zeilen blijft ongeveer gelijk: 2,275 miljoen euro. Judo levert met een toekenning van 1,615 miljoen euro 11 procent in, maar lijkt daarmee niet volledig afgerekend op een voor het eerst sinds 1984 individueel medailleloze Spelen.

Zestien topsportprogramma's minder

"We kijken niet naar het verleden, maar naar het potentieel voor 2028 en 2032. Naar de kwaliteit van de plannen die werden ingediend. Natuurlijk was er een overvraag vanuit de bonden. Je stelt bij de verdeling meer mensen teleur", vertelde Cats, die voor de vertegenwoordigers van onder meer badminton en triatlon slecht nieuws had. Zij behoren net als zes andere sporten niet meer tot de door NOC*NSF met een topsportprogramma ondersteunde bonden. Cats: "Bij badminton zagen we onvoldoende perspectief. Kansrijkheid in Los Angeles is doorslaggevend. Bij triatlon zien we alleen kansen op de teamrelay. Dat wordt nog wel gefinancierd."

Er zijn zestien topsportprogramma's minder dan aan het begin van de cyclus richting Parijs. Daarbij geldt wel dat zeven sporttakken (onder meer vrouwenvoetbal, tennis en dressuur) met een lager toegezegd bedrag zijn overgeheveld naar de nieuwe rubriek commerciële sporten. Cats: "Sporten die hun eigen broek kunnen ophouden, maar wel bij Team NL horen."

26,5 miljoen

Voor alle olympische topsport- en opleidingsprogramma's (zomer en winter) is voor 2025 een bedrag van 26,5 miljoen euro beschikbaar. Dat is exclusief de ruim 7 miljoen euro voor gebruik van TeamNL Centra.

3x3 basketbal was al een topsportprogramma, maar wordt nu een topsport- en opleidingsprogramma. Handbal mannen was alleen opleiding en wordt nu topsport en opleiding. Cats: "Als bij bijvoorbeeld badminton een topspeler zich aandient, dan kunnen we dat via een campagne op naam alsnog ondersteunen." Dat geldt nu al voor sporten als schoonspringen, synchroonzwemmen en triatlon.

Meer uit Sport

Sinner wint finale Indian Wells van Medvedev

INDIAN WELLS (ANP/AFP) - Jannik Sinner heeft het tennistoernooi van Indian Wells gewonnen. De Italiaan, de nummer 2 van de wereld, versloeg in de finale de Rus Daniil Medvedev in twee sets: 7-6 (6) 7-6 (4). Het is voor Sinner de eerste keer dat hij het toernooi in Indian Wells wint.

1 uur geleden
Paralympische Spelen in Cortina beëindigd

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Paralympische Spelen van Milaan en Cortina zijn beëindigd met de sluitingsceremonie in Cortina d'Ampezzo. Jeroen Kampschreur en Lisa Bunschoten-Vos droegen de Nederlandse vlag het Cortina Curling Olympic Stadium binnen.

8 uur geleden
Djokovic meldt zich af voor mastertoernooi van Miami

MIAMI (ANP/AFP) - Tennisser Novak Djokovic heeft zich teruggetrokken van het masterstoernooi van Miami. De 38-jarige Serviër heeft last van een schouderblessure, meldden de organisatoren.

9 uur geleden
Xandra Velzeboer voor de vierde keer wereldkampioene op 500 meter

MONTREAL (ANP) - Shorttrackster Xandra Velzeboer is voor de vierde keer wereldkampioen op de 500 meter geworden. De 24-jarige olympisch kampioene was bij de WK in Montreal de beste in de finale. Selma Poutsma greep het zilver. Chiara Betti uit Italië pakte het brons.

9 uur geleden
Shorttracker Jens van 't Wout grijpt op WK zilver op 1000 meter

MONTREAL (ANP) - Jens van 't Wout heeft bij de WK shorttrack in Montreal zilver gegrepen op de 1000 meter. De olympisch kampioen eindigde als derde achter de Canadees William Dandjinou en Rim Jong-un uit Zuid-Korea. De Canadees werd echter gediskwalificeerd, waardoor Van 't Wout als tweede eindigde. Het brons ging naar de Brit Niall Treacy.

10 uur geleden
Xandra Velzeboer pakt op WK shorttrack zilver op 1500 meter

MONTREAL (ANP) - Xandra Velzeboer heeft op de 1500 meter bij de WK shorttrack haar tweede zilveren medaille gegrepen. De tweevoudig olympisch kampioene moest alleen Kim Gilli uit Zuid-Korea, de olympisch kampioene op deze afstand, voor zich dulden. Het brons ging naar de Amerikaanse Corinne Stoddard. Michelle Velzeboer eindigde als vijfde.

11 uur geleden
TeamNL op negende plaats in medaillespiegel Paralympische Spelen

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Nederlandse atleten hebben de Paralympische Spelen van Milaan en Cortina afgesloten met de negende plaats in de medaillespiegel. TeamNL won zeven medailles: drie keer goud, drie keer zilver en een keer brons en evenaarde daarmee het recordaantal van de Spelen van Pyeongchang in 2018.

12 uur geleden