Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF

ARNHEM (ANP) - Bij de verdeling van de topsportgelden is nadrukkelijk rekening gehouden met de kansen op succes bij de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. Dat zei directeur topsport André Cats in een toelichting op de toekenning van de gelden door NOC*NSF aan de sportbonden. De sportkoepel ziet veel potentieel bij de in Parijs zo succesvolle roeiers, zeilers en atleten, maar moest ook bonden teleurstellen.

Vanuit het ministerie van VWS blijft de bijdrage voor 2025 gelijk. De gevraagde extra 20 miljoen euro blijft uit. "Het bedrag dat we kunnen toekennen betekent een kwetsbare start richting LA", aldus Cats.

Met name atletiek (2,3 miljoen euro) en roeien (2,544 miljoen) krijgen een aanzienlijk hogere bijdrage vergeleken met afgelopen jaar. Zeilen blijft ongeveer gelijk: 2,275 miljoen euro. Judo levert met een toekenning van 1,615 miljoen euro 11 procent in, maar lijkt daarmee niet volledig afgerekend op een voor het eerst sinds 1984 individueel medailleloze Spelen.

Zestien topsportprogramma's minder

"We kijken niet naar het verleden, maar naar het potentieel voor 2028 en 2032. Naar de kwaliteit van de plannen die werden ingediend. Natuurlijk was er een overvraag vanuit de bonden. Je stelt bij de verdeling meer mensen teleur", vertelde Cats, die voor de vertegenwoordigers van onder meer badminton en triatlon slecht nieuws had. Zij behoren net als zes andere sporten niet meer tot de door NOC*NSF met een topsportprogramma ondersteunde bonden. Cats: "Bij badminton zagen we onvoldoende perspectief. Kansrijkheid in Los Angeles is doorslaggevend. Bij triatlon zien we alleen kansen op de teamrelay. Dat wordt nog wel gefinancierd."

Er zijn zestien topsportprogramma's minder dan aan het begin van de cyclus richting Parijs. Daarbij geldt wel dat zeven sporttakken (onder meer vrouwenvoetbal, tennis en dressuur) met een lager toegezegd bedrag zijn overgeheveld naar de nieuwe rubriek commerciële sporten. Cats: "Sporten die hun eigen broek kunnen ophouden, maar wel bij Team NL horen."

26,5 miljoen

Voor alle olympische topsport- en opleidingsprogramma's (zomer en winter) is voor 2025 een bedrag van 26,5 miljoen euro beschikbaar. Dat is exclusief de ruim 7 miljoen euro voor gebruik van TeamNL Centra.

3x3 basketbal was al een topsportprogramma, maar wordt nu een topsport- en opleidingsprogramma. Handbal mannen was alleen opleiding en wordt nu topsport en opleiding. Cats: "Als bij bijvoorbeeld badminton een topspeler zich aandient, dan kunnen we dat via een campagne op naam alsnog ondersteunen." Dat geldt nu al voor sporten als schoonspringen, synchroonzwemmen en triatlon.

Meer uit Sport

Wielrenner Van Dijke met Red Bull voor het eerst in Giro d'Italia

BERLIJN (ANP) - Wielrenner Mick van Dijke debuteert vrijdag in de Giro d'Italia. De 26-jarige Nederlander, die vorig jaar al wel de Tour de France reed, is opgenomen in de selectie van zijn ploeg Red Bull-Bora-hansgrohe. Van Dijke moet assistentie verlenen aan kopmannen Jai Hindley en Giulio Pellizzari, die in het klassement de strijd willen aangaan met topfavoriet Jonas Vingegaard uit Denemarken.

25 minuten geleden
Picnic PostNL met vijf Nederlandse wielrenners naar Giro d'Italia

DEVENTER (ANP) - Wielerploeg Picnic PostNL start vrijdag met vijf Nederlanders aan de Giro d'Italia. Sprinter Casper van Uden gaat proberen zijn ritzege van vorig jaar een vervolg te geven. De niet fitte klassementsrenner Max Poole ontbreekt, waardoor de Nederlandse ploeg de strategie heeft moeten aanpassen naar "aanvallend koersen, dagelijks kansen zoeken en deze grijpen wanneer het moment zich aandient".

3 uur geleden
Chinees Wu (22) op een na jongste wereldkampioen snooker

SHEFFIELD (ANP/RTR) - De Chinees Wu Yize is de nieuwe wereldkampioen snooker. Met zijn 22 jaar is hij de op een na jongste ooit met de wereldtitel, na de 21-jarige Stephen Hendry in 1990. Wu klopte de Engelse oud-wereldkampioen Shaun Murphy in een spannende finale in Sheffield met 18-17.

3 uur geleden
Nederlandse waterpolosters verliezen van VS bij World Cup

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse waterpolosters hebben bij de World Cup in de tweede groepsronde verloren van de Verenigde Staten. De ploeg van bondscoach Evangelos Doudesis verloor in Zwemcentrum Rotterdam met 12-10. Bij rust stond het 6-4 voor de Amerikanen.

17 uur geleden
Wielrenster Bossuyt wint tweede etappe Vuelta Femenina

SAN CIBRAO DAS VIÑAS (ANP) - Wielrenster Shari Bossuyt heeft de tweede etappe van de Vuelta Femenina gewonnen. De Belgische van AG Insurance-Soudal was in de eindsprint van een uitgedund peloton de snelste en kwam als eerste over de finish in San Cibrao das Viñas.

20 uur geleden
Van Sliedregt stopt als bondscoach Nederlandse basketbalsters

AMSTERDAM (ANP) - Vincent van Sliedregt stopt als bondscoach van de Nederlandse basketbalsters. Dat meldt de Nederlandse basketbalbond op de website. Van Sliedregt bereikte recent met de Nederlandse vrouwen de tweede kwalificatieronde voor het EK van 2027. Die ronde begint in november.

23 uur geleden
Onderzoek: 1 op de 3 sporters ervaart grensoverschrijdend gedrag

ARNHEM (ANP) - In het seizoen 2024-2025 heeft ruim één op de drie sporters te maken gehad met grensoverschrijdend gedrag. Ruim de helft daarvan besloot het voorval niet te melden of te bespreken. Dat blijkt uit onderzoek onder sporters van 16 jaar en ouder die in het seizoen 2024-2025 actief waren bij verenigingen, uitgevoerd in opdracht van het Centrum Veilige Sport Nederland en NOC*NSF.

23 uur geleden