Toekomstig succes leidend bij verdeling topsportgeld door NOC*NSF
ARNHEM (ANP) - Bij de verdeling van de topsportgelden is nadrukkelijk rekening gehouden met de kansen op succes bij de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. Dat zei directeur topsport André Cats in een toelichting op de toekenning van de gelden door NOC*NSF aan de sportbonden. De sportkoepel ziet veel potentieel bij de in Parijs zo succesvolle roeiers, zeilers en atleten, maar moest ook bonden teleurstellen.
Vanuit het ministerie van VWS blijft de bijdrage voor 2025 gelijk. De gevraagde extra 20 miljoen euro blijft uit. "Het bedrag dat we kunnen toekennen betekent een kwetsbare start richting LA", aldus Cats.
Met name atletiek (2,3 miljoen euro) en roeien (2,544 miljoen) krijgen een aanzienlijk hogere bijdrage vergeleken met afgelopen jaar. Zeilen blijft ongeveer gelijk: 2,275 miljoen euro. Judo levert met een toekenning van 1,615 miljoen euro 11 procent in, maar lijkt daarmee niet volledig afgerekend op een voor het eerst sinds 1984 individueel medailleloze Spelen.
Zestien topsportprogramma's minder
"We kijken niet naar het verleden, maar naar het potentieel voor 2028 en 2032. Naar de kwaliteit van de plannen die werden ingediend. Natuurlijk was er een overvraag vanuit de bonden. Je stelt bij de verdeling meer mensen teleur", vertelde Cats, die voor de vertegenwoordigers van onder meer badminton en triatlon slecht nieuws had. Zij behoren net als zes andere sporten niet meer tot de door NOC*NSF met een topsportprogramma ondersteunde bonden. Cats: "Bij badminton zagen we onvoldoende perspectief. Kansrijkheid in Los Angeles is doorslaggevend. Bij triatlon zien we alleen kansen op de teamrelay. Dat wordt nog wel gefinancierd."
Er zijn zestien topsportprogramma's minder dan aan het begin van de cyclus richting Parijs. Daarbij geldt wel dat zeven sporttakken (onder meer vrouwenvoetbal, tennis en dressuur) met een lager toegezegd bedrag zijn overgeheveld naar de nieuwe rubriek commerciële sporten. Cats: "Sporten die hun eigen broek kunnen ophouden, maar wel bij Team NL horen."
26,5 miljoen
Voor alle olympische topsport- en opleidingsprogramma's (zomer en winter) is voor 2025 een bedrag van 26,5 miljoen euro beschikbaar. Dat is exclusief de ruim 7 miljoen euro voor gebruik van TeamNL Centra.
3x3 basketbal was al een topsportprogramma, maar wordt nu een topsport- en opleidingsprogramma. Handbal mannen was alleen opleiding en wordt nu topsport en opleiding. Cats: "Als bij bijvoorbeeld badminton een topspeler zich aandient, dan kunnen we dat via een campagne op naam alsnog ondersteunen." Dat geldt nu al voor sporten als schoonspringen, synchroonzwemmen en triatlon.
Meer uit Sport
HEERENVEEN (ANP) - Suzanne Schulting heeft na twee overwinningen op zaterdag ook de eerste afstand van zondag gewonnen op het NK sprint. Op de tweede 500 meter van het toernooi was ze in een onderling duel een duizendste van een seconde sneller dan Marrit Fledderus, die ook in het totaalklassement tweede staat. Beide vrouwen reden een tijd van 36,67. Pien Smit werd met 37,98 derde op de 500 meter en staat in het klassement ook derde.
18 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatser Marcel Bosker (29) heeft bij het NK allround de titel veroverd en mag daardoor deelnemen aan het WK, komend weekend in Heerenveen. Op de afsluitende 10 kilometer won hij in een direct duel van de nummer 2 in het eindklassement, Remco Stam. In een tijd van 13.04,44 werd Bosker derde op de slotafstand. De winst op de 10 kilometer ging in 12.52,76 naar Jorrit Bergsma, winnaar van olympisch brons op die afstand.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Gioya Lancee (27) is in Heerenveen Nederlands kampioen allround geworden. Op de afsluitende 5000 meter werd ze derde in een tijd van 7.12,79. Langeafstandsspecialist Sanne in 't Hof won de 5000 meter met ruime voorsprong in 6.51,17 en steeg daardoor in het eindklassement naar de tweede plek. De laatste podiumplek op het NK was voor Melissa Wijfje, die op de slotafstand vijfde werd. Jade Groenewoud, die na drie afstanden nog tweede stond, viel net buiten het podium.
2 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatser Louis Hollaar heeft de 1500 meter op het Nederlands kampioenschap allround gewonnen. Met een tijd van 1.46,65 was hij 0,18 seconde sneller dan klassementsleider Marcel Bosker. Remco Stam werd derde op ruim een seconde van Hollaar.
3 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Gioya Lancee heeft haar leidende positie op het NK allround verstevigd door de 1500 meter te winnen. Ze was in een persoonlijk record van 1.55,83 de snelste. Jade Groenewoud werd tweede in 1.57,60, voor Meike Veen (1.57,88).
4 uur geledenBURIRAM (ANP/AFP) - Motorcoureur Marco Bezzecchi heeft zondag de Grote Prijs van Thailand gewonnen. De race op het circuit van Buriram was de eerste van het seizoen in de MotoGP. De 27-jarige Italiaan startte op pole en gaf de leiding niet uit handen. Bezzecchi eindigde vorig seizoen als derde in de eindstand van het wereldkampioenschap.
5 uur geledenTOKIO (ANP) - De Ethiopische atleet Tadese Takele heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn titel op de stadsmarathon van Tokio geprolongeerd. Hij klopte twee Keniaanse atleten op de streep en eindigde in een tijd van 2 uur, 3 minuten en 37 seconden. Daarmee was hij 14 seconden langzamer dan een jaar geleden. De overwinningen in Tokio waren de eerste twee grote marathonzeges in zijn carrière.
6 uur geleden