Toekomst Strukton volgens rvc ongewis bij terugkeer Sanderink
AMSTERDAM (ANP) - De toekomst van het bouwbedrijf Strukton komt in gevaar als Gerard Sanderink terugkeert als topman. Dat betoogde de raad van commissarissen (rvc) van het bedrijf voor de Ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam, die moet beslissen of de zakenman langer geschorst blijft als hoogste baas van het bedrijf. Advocaten betoogden dat de gevolgen voor de 4000 werknemers en grote klanten van Strukton rampzalig zouden zijn als Sanderink zou terugkeren.
"Ondernemingen waarvan duizenden mensen afhankelijk zijn voor hun inkomsten en die werkzaamheden verrichten voor belangrijke publieke opdrachtgevers zijn geen speeltje van grootaandeelhouders", verklaarde de advocaat namens de rvc.
Sanderink komt veel in het nieuws omdat hij privéconflicten met zijn ex publiekelijk uitvecht, waarin hij zijn bedrijven meesleurt. Als Sanderink niet op afstand zou worden gezet, dreigden banken hun kredietverlening aan Strukton te stoppen. Dat zou bouwactiviteiten praktisch onmogelijk maken. Ook accountants dreigden zicht terug te trekken en Sanderink zette volgens de rvc de relatie met belangrijke opdrachtgevers onder druk.
Speciale contracten
Bij Strukton ontstond onder Sanderink ook een angstcultuur, verklaarden leden van de ondernemingsraad. "Iedereen denkt altijd dat de muren oren hebben", zei een van hen. "Een van de moeilijkste dingen voor ons was een veilige omgeving creëren", zei rvc-voorzitter Joseph Kuling. Speciale contracten moesten medewerkers beschermen tegen eventuele represailles door Sanderink.
Commissarissen zeiden zich ook zorgen te maken over de gezondheid van Sanderink. Het zou steeds moeilijker worden om redelijke gesprekken met hem te voeren. De 74-jarige ondernemer, die geen advocaat had, was bij de inhoudelijke behandeling al weggelopen uit woede over de afwijzing van zijn wrakingsverzoek.
Onderzoek
Naast een langere schorsing wil de raad van commissarissen van Strukton en Oranjewoud dat iemand anders het beheer over Sanderinks aandelen in die bedrijven overneemt, zodat hij zich daar ook als eigenaar niet meer mee kan bemoeien. Ook willen ze een onderzoek naar mogelijk wanbeleid.
Het liefst hadden Strukton en houdstermaatschappij Oranjewoud direct een uitspraak gehad, omdat begin juni een belangrijk gesprek met banken over een lening gepland staat. Maar de ondernemingskamer weigerde dat, omdat de rechters voldoende tijd wilden voor een goed besluit. Maar voorzitter Aernout Vink was het met eens met de rvc dat de kwestie bij Strukton "een drama is".
Meer uit Financieel
DOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
54 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben maandag een uitnodiging gestuurd naar Elon Musk om hem vragen te stellen over zijn socialemediaplatform X. De autoriteiten in Frankrijk doen al langer onderzoek naar X waarbij in februari nog een inval werd gedaan bij het Parijse kantoor van het bedrijf.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt minder bezoekers uit Azië, zoals uit China, Japan en India, over de vloer door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat hoort het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) vanuit de sector. Door de oorlog is het vliegverkeer tussen Azië en Europa ernstig verstoord. Dat leidt tot minder bezoek aan bij Aziaten populaire toeristische trekpleisters als het waterrijke dorp Giethoorn, de molens van Kinderdijk en het bloemenpark Keukenhof, aldus het NBTC.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse export van bloemen en planten is in het eerste kwartaal van 2026 licht gekrompen. De totale waarde van de uitvoer van bloemen en planten bedroeg bijna 2,1 miljard euro. Dat is 0,6 procent minder dan een jaar geleden, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geleden