Toch rijkssubsidie voor Scapino Ballet
DEN HAAG (ANP) - Het Scapino Ballet in Rotterdam kan toch rekenen op rijkssubsidie. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat het gezelschap ook de komende vier jaar rechtstreeks geld krijgt van het Rijk. De Raad voor Cultuur had Scapino in zijn advies voor deze periode afgewezen.
Als cultuurminister Ingrid van Engelshoven dat advies zou volgen, zou het gezelschap het alleen met een kleinere bijdrage van de stad Rotterdam moeten zien te redden. Het CDA kwam echter mede namens coalitie- en oppositiepartijen met een motie om bijna 1,8 miljoen per jaar voor het gezelschap vrij te maken ten koste van het Aankoopfonds voor musea. Vooraf had de minster al gezegd dat ze een dergelijke opdracht van de Kamer zou uitvoeren.
Scapino is met bijna 75 jaar het oudste balletgezelschap van Nederland. De Raad voor Cultuur waardeert Scapino wel, zeker vanwege de toegankelijkheid van het aanbod, maar vindt het kort na de oorlog opgerichte gezelschap niet vernieuwend genoeg. Het adviesorgaan wilde een ander dansgezelschap de kans te geven binnen de bestannde financiƫle ruimte. Dat is Club Guy & Roni, dat een nieuw en jong publiek trekt. Daarbij zit Club Guy & Roni in Groningen, wat goed is voor de spreiding van de dans over het land.
Grote commotie
De afwijzing van Scapino veroorzaakte grote commotie in de internationale danswereld en daarbuiten. Het gezelschap verzamelde 60.000 handtekeningen voor behoud van de subsidie en kreeg ook steun van tal van collega-gezelschappen, ook uit andere landen.
Donderdag wordt er over de motie gestemd. Zakelijk directeur Erik Pals is blij, maar "wacht nog even met heel hard juichen". "Mijn moeder zei: 'je moet de goden niet verzoeken'. Maar het is voor 99 procent zeker." Hij ziet de vele steunbetuigingen die zijn gezelschap de laatste weken heeft gehad als een compliment aan Scapino.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - De eerste dag dat het nieuwe Europese asiel- en migratiesysteem in werking is getreden, is "onrustig" verlopen in Ter Apel. Dat zegt een woordvoerder van VluchtelingenWerk Nederland (VWN) ter plaatse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bekende Nederlandse schoenontwerper Jan Jansen is op woensdag op 85-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van kanker. Dat laat Niels Jens, uitvaartondernemer en vriend van de familie, vrijdag weten.
2 uur geledenWOERDEN (ANP) - Door de brand in een transformatorstation in Woerden zijn drie treinen op het spoor stil komen te staan. In totaal zaten daarin zo'n 1300 reizigers, laat een woordvoerder van de NS weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam komt grotendeels tegemoet aan de eisen van de nieuwe advocaten van Ridouan Taghi (48). Zij hadden het hof gevraagd om anderhalf jaar voorbereidingstijd, vanaf september. Daarmee zou de zaak tegen de hoofdverdachte in het Marengo-proces stil komen te liggen tot maart 2028. Als het hof niet akkoord zou gaan, kondigden de advocaten aan de verdediging neer te leggen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-voetballer Quincy Promes (34) heeft mogelijk "behoorlijke persoonlijkheidsproblematiek". Dat zei zijn advocaat vrijdag tijdens een voorbereidende zitting in het hoger beroep van de strafzaak tegen de voetballer. De raadsman vroeg om een onderzoek door een psycholoog of een psychiater. Dat zou bijvoorbeeld moeten gaan over de ervaringen van de voetballer in Dubai, waar hij zegt dagenlang met een kap over zijn hoofd te zijn verhoord voor hij werd uitgeleverd aan Nederland.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door een brand in Woerden rijden er geen treinen op de trajecten tussen Utrecht en Den Haag en Utrecht en Rotterdam. Dat laat de NS weten. Vooralsnog is de prognose dat de treinen weer om 20.15 uur gaan rijden, meldt ProRail.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft meerdere personen aangehouden wegens de explosie in Amsterdam die plaatsvond in de nacht van donderdag op vrijdag. "Inmiddels hebben we meerdere personen aangehouden en zijn er een aantal auto's in beslag genomen", meldt de politie in een update.
4 uur geleden