Toch rijkssubsidie voor Scapino Ballet
DEN HAAG (ANP) - Het Scapino Ballet in Rotterdam kan toch rekenen op rijkssubsidie. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat het gezelschap ook de komende vier jaar rechtstreeks geld krijgt van het Rijk. De Raad voor Cultuur had Scapino in zijn advies voor deze periode afgewezen.
Als cultuurminister Ingrid van Engelshoven dat advies zou volgen, zou het gezelschap het alleen met een kleinere bijdrage van de stad Rotterdam moeten zien te redden. Het CDA kwam echter mede namens coalitie- en oppositiepartijen met een motie om bijna 1,8 miljoen per jaar voor het gezelschap vrij te maken ten koste van het Aankoopfonds voor musea. Vooraf had de minster al gezegd dat ze een dergelijke opdracht van de Kamer zou uitvoeren.
Scapino is met bijna 75 jaar het oudste balletgezelschap van Nederland. De Raad voor Cultuur waardeert Scapino wel, zeker vanwege de toegankelijkheid van het aanbod, maar vindt het kort na de oorlog opgerichte gezelschap niet vernieuwend genoeg. Het adviesorgaan wilde een ander dansgezelschap de kans te geven binnen de bestannde financiële ruimte. Dat is Club Guy & Roni, dat een nieuw en jong publiek trekt. Daarbij zit Club Guy & Roni in Groningen, wat goed is voor de spreiding van de dans over het land.
Grote commotie
De afwijzing van Scapino veroorzaakte grote commotie in de internationale danswereld en daarbuiten. Het gezelschap verzamelde 60.000 handtekeningen voor behoud van de subsidie en kreeg ook steun van tal van collega-gezelschappen, ook uit andere landen.
Donderdag wordt er over de motie gestemd. Zakelijk directeur Erik Pals is blij, maar "wacht nog even met heel hard juichen". "Mijn moeder zei: 'je moet de goden niet verzoeken'. Maar het is voor 99 procent zeker." Hij ziet de vele steunbetuigingen die zijn gezelschap de laatste weken heeft gehad als een compliment aan Scapino.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
7 uur geleden