Toch meer geld voor COA als asielzoeker niet lijkt weg te blijven
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt meer geld uit voor het beoordelen en opvangen van asielzoekers in de toekomst als het strengere asielbeleid hen niet lijkt af te schrikken. De miljardenbezuiniging die het kabinet al heeft ingeboekt, wordt dan bijgesteld, verzekert asielminister Marjolein Faber.
De bezuinigingen vanaf 2027 op onder meer het Centraal Orgaan Opvang asielzoekers (COA) en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) kwamen Faber op felle kritiek te staan. Deskundigen van haar ministerie verwachtten tot dusver de komende jaren geen daling van het aantal asielzoekers. Wie dan toch de opvang wegbezuinigt schept zelf een asielcrisis, klaagden veel oppositiepartijen in het debat over Fabers begroting.
Maar de minister sust die zorgen. "Het kabinet muteert de budgetten als de prognoses daartoe aanleiding geven", schreef ze woensdag aan de Tweede Kamer. Als het kabinet daarover in het voorjaar een besluit neemt, betrekt het de jongste verwachtingen daarbij. Die gaan er nog vanuit dat een lichte groei waarschijnlijk is en de daling waarop het kabinet rekent uiterst onwaarschijnlijk.
Faber blijft echter denken dat de daling toch zal inzetten, door de afschrikwekkende werking van de aanscherpingen van het asielbeleid. "Hiermee geven we een duidelijk signaal af, en is Nederland niet langer aantrekkelijker dan andere lidstaten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
6 uur geleden