Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TNO verwacht forse groei energiegebruik van airco's in 2030

TNO verwacht forse groei energiegebruik van airco's in 2030

DEN HAAG (ANP) - Het aantal huishoudens met een vaste airconditioner is de laatste jaren snel toegenomen. Bijna 90 procent van de vaste airco's in Nederland is in de afgelopen vijf jaar geïnstalleerd, meldt TNO. In 2021 had bijna 20 procent van de huishoudens een airco en het onderzoeksinstituut schat dat in 2030 ruim 40 procent van de huishoudens over minstens een airco beschikt. Het totale aantal airco's komt daarmee uit op zo'n 6,3 miljoen.

In de energietransitie is volgens TNO veel aandacht voor duurzame verwarming van woningen, maar nog niet voor koeling van woningen. Door de stijging van het aantal airco's neemt echter ook het energiegebruik voor koeling toe. Dit was aanleiding voor TNO om onderzoek te doen naar de energievraag van airco's.

Naar schatting werd in 2022 1,6 petajoule (PJ) aan elektriciteit gebruikt door airco's in woningen. In 2030 loopt het elektriciteitsverbruik naar inschatting van TNO op naar 4 PJ. Een petajoule staat gelijk aan bijna 278 miljoen kilowattuur (kWh). In 2022 is dit 2 procent van het elektriciteitsverbruik van woningen en 5 procent in 2030.

Rendement

Volgens TNO-onderzoeker Renee Kooger wordt het rendement van airco's naar verwachting wel beter, maar staat de geschatte toename in het energiegebruik door het groeiend aantal airco's haaks op de ambitie van de energietransitie om meer energie te besparen. Ook is het de vraag in hoeverre deze energievraag kan zorgen voor piekbelasting van het net. Zonnepanelen zouden overdag in de elektriciteit van airconditioners kunnen voorzien, maar niet direct als mensen 's nachts de slaapkamer willen koelen.

TNO deed eerder een aantal aanbevelingen om tot energiebesparing te komen, zoals het zoveel mogelijk voorkomen van opwarming van de woning. Goede buitenzonwering en nachtventilatie zijn daarbij effectieve maatregelen om opwarming van de woning te voorkomen en het elektriciteitsverbruik van een airco te beperken. Een groene omgeving en een goed ontwerp van de woning kunnen hieraan ook bijdragen. Daarnaast zou in plaats van airco's kunnen worden gedacht aan koeling met bodemkoude, wat een hoger rendement heeft.

Meer uit Financieel

Inflatie neemt af tot 2,9 procent in november

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in november gemiddeld 2,9 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee lager dan in oktober. In die maand nam de inflatie af tot 3,1 procent, van 3,3 procent in september.

1 uur geleden
ING: meer Nederlanders hebben meer dan 3000 euro spaargeld

AMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.

7 uur geleden
ING: meer Nederlanders hebben meer dan 3000 euro spaargeld

AMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.

8 uur geleden
Amerikaanse beurzen starten december lager door val bitcoin

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten begonnen december met dalende koersen. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door een verdere scherpe daling van de bitcoin (min 6 procent) en andere cryptomunten. Ook namen beleggers weinig risico's voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell na het slot van de beurzen houdt.

10 uur geleden
Nederland stapt uit financiering omstreden gasproject Mozambique

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.

14 uur geleden
Europese beurzen sluiten lager na daling bitcoin, AEX wel hoger

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.

14 uur geleden
FNV hekelt langere beslistermijn UWV voor WIA-beoordelingen

DEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.

14 uur geleden