
TNO verwacht forse groei energiegebruik van airco's in 2030
DEN HAAG (ANP) - Het aantal huishoudens met een vaste airconditioner is de laatste jaren snel toegenomen. Bijna 90 procent van de vaste airco's in Nederland is in de afgelopen vijf jaar geïnstalleerd, meldt TNO. In 2021 had bijna 20 procent van de huishoudens een airco en het onderzoeksinstituut schat dat in 2030 ruim 40 procent van de huishoudens over minstens een airco beschikt. Het totale aantal airco's komt daarmee uit op zo'n 6,3 miljoen.
In de energietransitie is volgens TNO veel aandacht voor duurzame verwarming van woningen, maar nog niet voor koeling van woningen. Door de stijging van het aantal airco's neemt echter ook het energiegebruik voor koeling toe. Dit was aanleiding voor TNO om onderzoek te doen naar de energievraag van airco's.
Naar schatting werd in 2022 1,6 petajoule (PJ) aan elektriciteit gebruikt door airco's in woningen. In 2030 loopt het elektriciteitsverbruik naar inschatting van TNO op naar 4 PJ. Een petajoule staat gelijk aan bijna 278 miljoen kilowattuur (kWh). In 2022 is dit 2 procent van het elektriciteitsverbruik van woningen en 5 procent in 2030.
Rendement
Volgens TNO-onderzoeker Renee Kooger wordt het rendement van airco's naar verwachting wel beter, maar staat de geschatte toename in het energiegebruik door het groeiend aantal airco's haaks op de ambitie van de energietransitie om meer energie te besparen. Ook is het de vraag in hoeverre deze energievraag kan zorgen voor piekbelasting van het net. Zonnepanelen zouden overdag in de elektriciteit van airconditioners kunnen voorzien, maar niet direct als mensen 's nachts de slaapkamer willen koelen.
TNO deed eerder een aantal aanbevelingen om tot energiebesparing te komen, zoals het zoveel mogelijk voorkomen van opwarming van de woning. Goede buitenzonwering en nachtventilatie zijn daarbij effectieve maatregelen om opwarming van de woning te voorkomen en het elektriciteitsverbruik van een airco te beperken. Een groene omgeving en een goed ontwerp van de woning kunnen hieraan ook bijdragen. Daarnaast zou in plaats van airco's kunnen worden gedacht aan koeling met bodemkoude, wat een hoger rendement heeft.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een tv-interview met de zender Fox News gezegd dat hij een koper voor TikTok heeft gevonden, Het zou om een "groep zeer rijke mensen" gaan, wier identiteit hij over ongeveer twee weken bekendmaakt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Franse minister van Financiën Eric Lombard vindt dat er uitstel moet komen van de deadline van 9 juli bij de handelsgesprekken tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Volgens hem zal extra tijd nodig zijn om tot een goede handelsdeal te komen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat na die deadline hoge importheffingen op Europese goederen kunnen komen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische export van aardgas naar Egypte is weer volledig hervat nadat die eerder voor een groot deel stil kwam te liggen door de luchtoorlog tussen Israël en Iran. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Doordat er een wapenstilstand is gesloten is die gasexport weer terug op het oude niveau van ongeveer 1 miljard kubieke meter per dag.
8 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - De Vietnamese producent van elektrische auto's (EV's) VinFast is zondag begonnen met de productie in een nieuwe fabriek in eigen land. Het is de tweede productiefaciliteit van VinFast in Vietnam die moet bijdragen aan de groeiplannen van het bedrijf.
9 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft naar eigen zeggen de afgelopen dagen in een nieuwe overlegronde constructieve handelsgesprekken gevoerd met de Verenigde Staten over de importheffingen van president Donald Trump. Die gesprekken vonden plaats in Washington, aldus een verklaring van de Taiwanese overheid op zondag.
11 uur geledenHETHEL (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Lotus heeft geen plannen om zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen. Daarmee reageert de onderneming op mediaberichten van onder meer de BBC dat het bedrijf zou overwegen zijn Britse productie te staken om een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten.
1 dag geledenMIDDENMEER (ANP) - Bij tomatenbedrijf Agro Care in het Noord-Hollandse Middenmeer is vrijdagmiddag een grote kas ingestort. Op beelden van een beveiligingscamera, die verschillende media tonen, is te zien hoe de enorme kas van 9 hectare om 16.38 uur van het ene op het andere moment tegen de vlakte gaat. Volgens de onderneming zelf waren er rond dat tijdstip geen mensen meer in de kas aanwezig. De schade lijkt in de miljoenen euro's te lopen.
1 dag geleden