Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TNO verwacht forse groei energiegebruik van airco's in 2030

TNO verwacht forse groei energiegebruik van airco's in 2030

DEN HAAG (ANP) - Het aantal huishoudens met een vaste airconditioner is de laatste jaren snel toegenomen. Bijna 90 procent van de vaste airco's in Nederland is in de afgelopen vijf jaar geïnstalleerd, meldt TNO. In 2021 had bijna 20 procent van de huishoudens een airco en het onderzoeksinstituut schat dat in 2030 ruim 40 procent van de huishoudens over minstens een airco beschikt. Het totale aantal airco's komt daarmee uit op zo'n 6,3 miljoen.

In de energietransitie is volgens TNO veel aandacht voor duurzame verwarming van woningen, maar nog niet voor koeling van woningen. Door de stijging van het aantal airco's neemt echter ook het energiegebruik voor koeling toe. Dit was aanleiding voor TNO om onderzoek te doen naar de energievraag van airco's.

Naar schatting werd in 2022 1,6 petajoule (PJ) aan elektriciteit gebruikt door airco's in woningen. In 2030 loopt het elektriciteitsverbruik naar inschatting van TNO op naar 4 PJ. Een petajoule staat gelijk aan bijna 278 miljoen kilowattuur (kWh). In 2022 is dit 2 procent van het elektriciteitsverbruik van woningen en 5 procent in 2030.

Rendement

Volgens TNO-onderzoeker Renee Kooger wordt het rendement van airco's naar verwachting wel beter, maar staat de geschatte toename in het energiegebruik door het groeiend aantal airco's haaks op de ambitie van de energietransitie om meer energie te besparen. Ook is het de vraag in hoeverre deze energievraag kan zorgen voor piekbelasting van het net. Zonnepanelen zouden overdag in de elektriciteit van airconditioners kunnen voorzien, maar niet direct als mensen 's nachts de slaapkamer willen koelen.

TNO deed eerder een aantal aanbevelingen om tot energiebesparing te komen, zoals het zoveel mogelijk voorkomen van opwarming van de woning. Goede buitenzonwering en nachtventilatie zijn daarbij effectieve maatregelen om opwarming van de woning te voorkomen en het elektriciteitsverbruik van een airco te beperken. Een groene omgeving en een goed ontwerp van de woning kunnen hieraan ook bijdragen. Daarnaast zou in plaats van airco's kunnen worden gedacht aan koeling met bodemkoude, wat een hoger rendement heeft.

Meer uit Financieel

Verliezen op Wall Street na zorgen over waardering AI

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. De zorgen dat de beurzen en vooral de grote techbedrijven te hard in waarde zijn gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), laaiden weer op. Ook zijn beleggers bezorgd over de hoge uitgaven door bedrijven aan AI.

8 uur geleden
Unilever verwacht afsplitsing ijstak 6 december te voltooien

LONDEN (ANP) - Unilever verwacht de afsplitsing van zijn ijstak op 6 december af te ronden. Dat heeft het Britse was- en levensmiddelenconcern dinsdag bekendgemaakt. De tijdlijn voor de afsplitsing moest worden herzien door de sluiting van de Amerikaanse overheid.

9 uur geleden
Laadpalenmaker Alfen ziet omzet dalen

ALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft in het afgelopen kwartaal de omzet iets zien dalen. Het bedrijf bleef last houden van toenemende concurrentie in de markt voor laadstations voor het thuis opladen van elektrische voertuigen. Daarnaast werden er minder laadpalen geïnstalleerd in het publieke segment.

11 uur geleden
Bloomberg: Apple werkt aan goedkopere laptop

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zou voor het eerst de markt van goedkopere laptops willen betreden. Het Amerikaanse bedrijf ontwikkelt een budgetvriendelijke Mac die klanten weg moet lokken van Chromebooks en instapmodellen van Windows-laptops, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen.

11 uur geleden
Philips schittert op terughoudend Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist dinsdag in de laatste handelsuren het forse verlies van eerder op de dag grotendeels in te lopen. De sfeer bleef echter somber, onder meer door groeiende zorgen over de hoge waarderingen van de aandelen in de AI-sector.

13 uur geleden
Rechter wijst bezwaren beveiligers over gunning Schiphol af

AMSTERDAM (ANP) - Schiphol heeft niet onrechtmatig of onzorgvuldig gehandeld in de aanbestedingsprocedure voor de beveiliging op de luchthaven. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald, nadat twee beveiligingsbedrijven afzonderlijk van elkaar een kort geding waren gestart om de gunning door Schiphol terug te draaien.

14 uur geleden
Winst bitcoin van afgelopen zomer volledig tenietgedaan

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is alle winst van afgelopen zomer weer kwijtgeraakt, vooral door een gedaalde vraag en terughoudendheid bij cryptohandelaren. De koers van de grootste cryptomunt ter wereld daalde dinsdag met ruim 3 procent tot 103.539 dollar, het laagste niveau sinds 23 juni.

14 uur geleden