TNO: qua gas zijn we voorzien, maar betaalbaarheid is probleem
DEN HAAG (ANP) - Dat de Nederlandse gasopslagen met gemiddeld 80 procent zijn gevuld is "goed nieuws" en samen met andere bronnen "zijn we wel voorzien qua leveringszekerheid", zegt René Peters, directeur gastechnologie bij TNO. Tegelijkertijd wijst hij wel op het probleem van de betaalbaarheid van dat gas omdat mensen "hun rekening zien verdubbelen of meer".
Eerder woensdag maakte het ministerie van Economische Zaken de vulgraad bekend, waarmee Nederland voldoet aan een door de Europese Unie gesteld doel.
Hoewel onbekend is hoe streng de winter wordt, verwacht Peters dat Nederland aan genoeg gas kan komen om aan de vraag te voldoen. "Naast de bergingen hebben we ook nog andere bronnen", zegt hij. Hij wijst op de import van vloeibaar gemaakt gas via Rotterdam en de Eemshaven en gaswinning uit kleine velden in de Noordzee en op land.
Prijzen
De zorgen zitten hem meer in de prijs, zegt de gasexpert. "De vraag wordt straks: kunnen we ons het nog permitteren, kunnen we het nog betalen. Sommige fabrikanten stoppen al met produceren omdat de energierekening te hoog is, zoals aluminiumfabriek Aldel."
En ook huishoudens kunnen volgens Peters hard geraakt worden. "Ouderen of mensen in de bijstand die een mager inkomen hebben en in slecht geïsoleerde huizen wonen, die kunnen in de problemen komen. Die kunnen het straks niet meer betalen."
Uitkeringen
Eenmalige uitkeringen die de overheid al heeft gedaan om mensen te helpen bieden te weinig soelaas, vreest Peters. "Mensen zien hun rekening verdubbelen of meer. Ik sta niet in de schoenen van de regering, maar de nood is hoog."
Een goede maatregel zou volgens hem zijn dat er maximum-prijzen gaan gelden voor energie en dat er mogelijk belastingverlichting komt. "Waarbij de prijzen ook weer niet zo laag zijn dat leveranciers Azië verkiezen boven Europa voor levering. En ook niet zo laag dat de aanmoediging om gas te besparen aangetast wordt", zegt hij.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
6 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
6 uur geleden