Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TNO: qua gas zijn we voorzien, maar betaalbaarheid is probleem

TNO: qua gas zijn we voorzien, maar betaalbaarheid is probleem

DEN HAAG (ANP) - Dat de Nederlandse gasopslagen met gemiddeld 80 procent zijn gevuld is "goed nieuws" en samen met andere bronnen "zijn we wel voorzien qua leveringszekerheid", zegt René Peters, directeur gastechnologie bij TNO. Tegelijkertijd wijst hij wel op het probleem van de betaalbaarheid van dat gas omdat mensen "hun rekening zien verdubbelen of meer".

Eerder woensdag maakte het ministerie van Economische Zaken de vulgraad bekend, waarmee Nederland voldoet aan een door de Europese Unie gesteld doel.

Hoewel onbekend is hoe streng de winter wordt, verwacht Peters dat Nederland aan genoeg gas kan komen om aan de vraag te voldoen. "Naast de bergingen hebben we ook nog andere bronnen", zegt hij. Hij wijst op de import van vloeibaar gemaakt gas via Rotterdam en de Eemshaven en gaswinning uit kleine velden in de Noordzee en op land.

Prijzen

De zorgen zitten hem meer in de prijs, zegt de gasexpert. "De vraag wordt straks: kunnen we ons het nog permitteren, kunnen we het nog betalen. Sommige fabrikanten stoppen al met produceren omdat de energierekening te hoog is, zoals aluminiumfabriek Aldel."

En ook huishoudens kunnen volgens Peters hard geraakt worden. "Ouderen of mensen in de bijstand die een mager inkomen hebben en in slecht geïsoleerde huizen wonen, die kunnen in de problemen komen. Die kunnen het straks niet meer betalen."

Uitkeringen

Eenmalige uitkeringen die de overheid al heeft gedaan om mensen te helpen bieden te weinig soelaas, vreest Peters. "Mensen zien hun rekening verdubbelen of meer. Ik sta niet in de schoenen van de regering, maar de nood is hoog."

Een goede maatregel zou volgens hem zijn dat er maximum-prijzen gaan gelden voor energie en dat er mogelijk belastingverlichting komt. "Waarbij de prijzen ook weer niet zo laag zijn dat leveranciers Azië verkiezen boven Europa voor levering. En ook niet zo laag dat de aanmoediging om gas te besparen aangetast wordt", zegt hij.

Meer uit Financieel

TikTok rondt joint venture in VS af om verbod te voorkomen

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.

42 minuten geleden
EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector heeft de komende vijf jaar 94.000 nieuwe mensen nodig, anders wordt het een "serieus probleem" om alle opdrachten te realiseren en dreigen vertragingen. Dit heeft directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd in gesprek met het ANP. De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken.

46 minuten geleden
Achmea ziet toename conflicten bij koop en verkoop van woningen

ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.

5 uur geleden
Reuters: Amazon kondigt volgende week weer grote ontslagronde aan

SEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

7 uur geleden
Wall Street enthousiast over Robotaxi-mijlpaal van Tesla

NEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.

8 uur geleden
Rechter vindt rechtszaak schuldeisers Hunkemöller te prematuur

AMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.

8 uur geleden
Plasticklompenmaker Crocs wil verkoop aanjagen met LEGO-schoenen

BROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.

9 uur geleden