Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TNO: qua gas zijn we voorzien, maar betaalbaarheid is probleem

TNO: qua gas zijn we voorzien, maar betaalbaarheid is probleem

DEN HAAG (ANP) - Dat de Nederlandse gasopslagen met gemiddeld 80 procent zijn gevuld is "goed nieuws" en samen met andere bronnen "zijn we wel voorzien qua leveringszekerheid", zegt René Peters, directeur gastechnologie bij TNO. Tegelijkertijd wijst hij wel op het probleem van de betaalbaarheid van dat gas omdat mensen "hun rekening zien verdubbelen of meer".

Eerder woensdag maakte het ministerie van Economische Zaken de vulgraad bekend, waarmee Nederland voldoet aan een door de Europese Unie gesteld doel.

Hoewel onbekend is hoe streng de winter wordt, verwacht Peters dat Nederland aan genoeg gas kan komen om aan de vraag te voldoen. "Naast de bergingen hebben we ook nog andere bronnen", zegt hij. Hij wijst op de import van vloeibaar gemaakt gas via Rotterdam en de Eemshaven en gaswinning uit kleine velden in de Noordzee en op land.

Prijzen

De zorgen zitten hem meer in de prijs, zegt de gasexpert. "De vraag wordt straks: kunnen we ons het nog permitteren, kunnen we het nog betalen. Sommige fabrikanten stoppen al met produceren omdat de energierekening te hoog is, zoals aluminiumfabriek Aldel."

En ook huishoudens kunnen volgens Peters hard geraakt worden. "Ouderen of mensen in de bijstand die een mager inkomen hebben en in slecht geïsoleerde huizen wonen, die kunnen in de problemen komen. Die kunnen het straks niet meer betalen."

Uitkeringen

Eenmalige uitkeringen die de overheid al heeft gedaan om mensen te helpen bieden te weinig soelaas, vreest Peters. "Mensen zien hun rekening verdubbelen of meer. Ik sta niet in de schoenen van de regering, maar de nood is hoog."

Een goede maatregel zou volgens hem zijn dat er maximum-prijzen gaan gelden voor energie en dat er mogelijk belastingverlichting komt. "Waarbij de prijzen ook weer niet zo laag zijn dat leveranciers Azië verkiezen boven Europa voor levering. En ook niet zo laag dat de aanmoediging om gas te besparen aangetast wordt", zegt hij.

Meer uit Financieel

VS: eerste olie uit noodreserves komt volgende week op de markt

WASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.

27 minuten geleden
Reuters: groot banenverlies bij Facebook-moeder Meta door AI

MENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.

1 uur geleden
VS versoepelen sancties tegen Venezuela na gekrompen aanbod olie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.

11 uur geleden
Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

12 uur geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

13 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

14 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

15 uur geleden