TNO: onzeker of windenergie van zee in 2030 winstgevend zal zijn
DEN HAAG (ANP) - Het is het nog niet zeker of de energie die wordt opgewekt door windparken op zee in 2030 winstgevend zal zijn. Onderzoeksbureau TNO stelt dat met het huidige kabinetsbeleid ten aanzien van verduurzaming en klimaat er een energieoverschot ontstaat als de industrie onvoldoende elektrificeert.
Door elektrificatie bespaart de industrie energie en wordt CO2-uitstoot beperkt. De energie die de industrie nog wel gebruikt, is afkomstig uit duurzame bronnen, zoals windmolens. TNO heeft twee scenario’s voor het Nederlandse elektriciteitssysteem in kaart gebracht. In een van de scenario’s ging het het onderzoeksbureau uit van een lage elektrificatie van de industrie, gebaseerd op onder meer het Klimaatakkoord en de uitwerking daarvan.
Omdat vooralsnog onduidelijk is in welke mate de industrie moet elektrificeren, maar het kabinet er wel naar streeft om windparken op zee in 2030 21,5 gigawatt aan energie te laten opwekken, verwacht TNO een overschot aan energie. Zelfs wanneer deze energie geëxporteerd wordt, denkt TNO dat niet alle windenergie volledig zal worden benut. En dat gaat ten koste van de winstgevendheid. TNO doet daarom de aanbeveling aan de offshore-windsector om op te trekken met de industrie. Bijvoorbeeld door directe afspraken te maken over de inkoop van stroom.
Doelstellingen elektrificatie
In het andere scenario is TNO uitgegaan van voorgenomen beleid waarmee de Europese Commissie de vergroening van de EU wil versnellen. Vanuit dit scenario zijn de doelstellingen voor de elektrificatie van de industrie wel duidelijk. Als de sector in voldoende mate de omslag maakt naar duurzame elektriciteit, wordt de volledige opwekcapaciteit van windparken wel benut. Daarmee blijkt windenergie niet alleen winstgevend, maar ook commercieel interessant, aldus TNO.
De ambities ten aanzien van windenergie zijn hoog in Nederland. Momenteel wordt voor ruim 2 gigawatt aan windenergie opgewekt op zee. Na het doel dat staat voor 2030 wil het kabinet in 2040 voor 50 gigawatt opwekken uit windparken op zee, tien jaar daarna moet dat vermogen op 70 gigawatt liggen.
Onlangs nog sleepte het Duitse energieconcern RWE een gunning binnen voor het bouwen van een windpark in de Noordzee. Dat park komt ruim 50 kilometer van de Nederlandse westkust en zal zonder subsidie worden aangelegd. Met het park kan volgens minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) een hoeveelheid energie worden opgewekt die gelijkstaat aan 6 procent van het huidige elektriciteitsverbruik in Nederland.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
3 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.
7 uur geleden