
TNO onderzoekt effect schaduw windturbines op zonneparken
DEN HAAG (ANP) - Onderzoeksinstituut TNO gaat onderzoeken hoeveel effect de schaduw van windmolens kan hebben op de prestaties van zonnepanelen. De studie, uitgevoerd in een consortium met onder meer zonne-energieproducenten Vattenfall en Solarfields, loopt tot en met met oktober 2022.
Omdat zonne- en windenergie tot op zekere hoogte complementair zijn, worden op steeds meer plaatsen zonne- en windparken gecombineerd. "Idealiter staan daarbij de windturbines aan de noordkant van het perceel en de zonnepanelen aan de zuidkant. Dit is echter niet altijd mogelijk, met als gevolg schaduw van de windturbines op de zonnepanelen", aldus TNO-onderzoeker Nico Dekker.
Daarbij treden twee soorten schaduw op: de langzaam verplaatsende schaduw van de mast van de windmolen en de dynamische, snel veranderende schaduw veroorzaakt door de bladen van de windmolen. Om de mate van het effect te meten gaat TNO gedetailleerde, hoogfrequente metingen uitvoeren in zonneparken. Volgens de onderzoekers staat al wel vast dat de juiste vermogenselektronica het effect kan verminderen.
Meer uit Binnenland
HEERLEN (ANP) - De grote natuurbrand op de Brunssummerheide bij Heerlen in Zuid-Limburg is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio. Het nablussen zal nog uren duren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - SAIL Amsterdam heeft van de gemeente een Jubileumpenning ontvangen voor zijn 50-jarig bestaan. Burgemeester Femke Halsema reikte de penning donderdag uit aan de directeur en voorzitter van de organisatie.
3 uur geledenHEERLEN (ANP) - Op de Brunssummerheide bij Heerlen in Zuid-Limburg is donderdagavond een grote brand uitgebroken, meldt de veiligheidsregio.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van SAIL is te spreken over het verloop van de tweede dag. Het nautische evenement is net als de eerste dag "drukbezocht" en de sfeer op en rond het water is "gemoedelijk en feestelijk".
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De tweede dag van SAIL is vooralsnog soepel verlopen, zegt een woordvoerder van Port of Amsterdam. Op het water zijn tot nu toe geen grote incidenten geweest en iedereen lijkt zich goed aan de verkeersregels op het water te houden. "We zijn heel tevreden over hoe het gaat."
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 17-jarige Lisa uit Abcoude die werd omgebracht in de nacht van dinsdag op woensdag sloeg zelf alarm bij 112 toen ze werd gevolgd, bevestigen bronnen rond het onderzoek donderdag berichtgeving door Het Parool. Ze fietste na een feestje in de Leidsebuurt alleen naar huis omdat ze haar elektrische fiets niet in het uitgaansgebied wilde achterlaten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Prinses Beatrix is op bezoek bij SAIL in Amsterdam. De prinses vaart donderdag op haar eigen zeilschip de Groene Draeck. Het schip wordt op het IJ omringd door politieboten en politie op jetski's.
12 uur geleden