TNO: lachgas minstens een uur lang aantoonbaar in bloed en adem
DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van lachgas is minstens een uur aantoonbaar in adem en bloed en het inhaleren van lachgas beïnvloedt zeker 45 minuten lang iemands rijvaardigheid. Dat zijn twee conclusies van de Universiteit Maastricht, TNO en het LUMC die dat in opdracht van de politie onderzochten.
De politie liet dit onderzoeken, omdat ze vermoedt dat lachgas bij een aanzienlijk aantal ongelukken met doden of zwaargewonden een rol speelt. Maar tot nu toe is lachgas niet aantoonbaar in het lichaam, waardoor het lastig is om iets aan het probleem te doen. De politie is dan ook blij met de resultaten van het onderzoek en ziet het als een beginpunt voor de ontwikkeling van een meetinstrument waarmee agenten het verbod op lachgasgebruik in het verkeer beter kunnen handhaven.
Het aantonen van lachgas in adem en bloed kan met detectieapparatuur op basis van infrarood, zo concluderen de onderzoekers. Wel stellen ze dat nog verder moet worden onderzocht hoe lang het lachgas precies meetbaar is na inhaleren, want nu is alleen duidelijk geworden dat dat tot minstens een uur na gebruik het geval is.
Vervolgonderzoek
Ook moet in vervolgonderzoek worden vastgesteld bij welke grenswaarde de invloed van lachgas op het rijgedrag te groot is. Volgens de onderzoekers is het tijdens de kortdurende roes van lachgas onmogelijk om een auto te besturen en houden de resteffecten minstens drie kwartier aan. Maar nog niet duidelijk is welke aspecten van de rijvaardigheid worden aangetast en in welke mate.
Nu kan de politie alleen ingrijpen bij lachgasgebruik in het verkeer als bijvoorbeeld lachgascilinders of ampullen in de auto worden gevonden.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Geplande hartingrepen kunnen worden uitgesteld doordat er tekort is aan een medisch hulpmiddel dat bij behandelingen wordt gebruikt. Daarvoor waarschuwen de Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) na berichtgeving van Nieuwsuur. De spoedzorg, zoals bij een hartinfarct, die in dertig ziekenhuizen wordt geleverd, kan wel doorgaan.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Patiënten weten nog altijd niet of hun gegevens zijn gestolen bij een inbraak in de digitale systemen van softwareleverancier ChipSoft. Meer dan een week na de eerste meldingen "tasten veel patiënten nog altijd volledig in het duister", stelt Patiëntenfederatie Nederland. Die zegt dat de onduidelijkheid te lang duurt.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Twee ziekenhuizen zijn op zoek naar MS-patiënten die in het buitenland stamceltherapie kregen. Volgens het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en het Amsterdam UMC reisden afgelopen jaren honderden mensen met MS naar het buitenland voor zo'n therapie.
2 dagen geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
1 week geleden