Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TNO: ASML grootste R&D-investeerder, Nederland verliest terrein

TNO: ASML grootste R&D-investeerder, Nederland verliest terrein

DEN HAAG (ANP) - Chipmachinemaker ASML is verreweg de grootste investeerder in onderzoek en ontwikkeling (R&D) in Nederland. Maar een groot deel van de uitgaven hieraan in ons land komt slechts van een handvol bedrijven, meldt onderzoeksinstituut TNO.

TNO, Technisch Weekblad en werkgeversorganisatie VNO-NCW hebben een lijst van de vijftig grootste R&D-investeerders van Nederland gepresenteerd. De lijst laat volgens TNO-directeur Tjark Tjin-A-Tsoi zien dat Nederland structureel terrein verliest door "onvoldoende" investeringen in innovatie. "Bovendien zijn onze R&D-uitgaven te sterk geconcentreerd bij een handvol bedrijven, met ASML ver op kop."

Uit de ranglijst komt naar voren dat ASML op de eerste plek staat. De chipmachinemaker gaf in 2024 iets meer dan 3 miljard euro uit aan R&D. Daarmee heeft het bedrijf meer geïnvesteerd dan de nummers 2 tot en met 10 bij elkaar en laat het de grootste groei zien.

Kabinet

Zorgtechnologieconcern Philips staat op de tweede plaats met 650 miljoen euro, gevolgd door hotelboekingssite Booking.com (554 miljoen euro), navigatiedienstverlener TomTom (335 miljoen euro) en olie- en gasconcern Shell (325 miljoen euro). De top 3 doet bijna een kwart van alle R&D-investeringen door private partijen.

Algemeen directeur Focco Vijselaar van VNO-NCW zegt dat Nederland "trots" mag zijn op de bedrijven die hieraan veel geld besteden. "Maar we zien óók dat de R&D-investeringen in de breedte stagneren, met name door het verslechterende investeringsklimaat." Een nieuw kabinet moet wat hem betreft "stevig inzetten" op betere voorwaarden om investeringen te stimuleren. Hij vindt dat een nieuw kabinet meer moet investeren in faciliteiten, bijvoorbeeld met subsidies.

Deeptech-scaleups

Nederland blijft op het gebied van ontwikkeling ver achter op andere industrielanden als Duitsland, vindt hoofdeconoom Marcel de Heide bij TNO. "Nederland heeft voldoende ideeën en kennis gegenereerd ver weg van de markt, maar we geven te weinig uit aan onderzoeken richting de markt brengen", zegt hij in een toelichting aan de pers.

De overheid moet ontwikkeling volgens hem meer financieel steunen. "Bedrijven anticiperen op het niet kunnen toepassen van R&D."

De opmars van deeptech-scaleups valt volgens de organisaties ook op. De organisaties noemen Nearfield Instruments, dat meet- en inspectieapparatuur voor de halfgeleiderindustrie maakt, en batterijproducent LeydenJar als voorbeelden. Dit soort bedrijven investeren bijna al hun R&D-budget in Nederland, al zijn het relatief kleine bedragen.

Meer uit Financieel

Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

6 minuten geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

2 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

3 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

4 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

6 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

6 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

6 uur geleden