Tinubu ontvangt meeste stemmen in presidentsverkiezingen Nigeria
LAGOS (ANP) - Bola Tinubu, de kandidaat van regeringspartij All Progressives Congress (APC), heeft de zaterdag gehouden eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Nigeria gewonnen. Tinubu kreeg 8,8 miljoen stemmen, Atiku Abubakar van de People's Democratic Party (PDP) 6,9 miljoen en Peter Obi van de Labour Party 6,1 miljoen.
Toch is de 70-jarige Tinubu nog niet uitgeroepen tot president. De nationale kiescommissie moet namelijk nog bevestigen of hij 25 procent van de stemmen heeft gekregen in ten minste twee derde van de 36 deelstaten plus het territorium van de federale hoofdstad Abuja. Als Tinubu niet aan die voorwaarden voldoet, volgt over drie weken een tweede ronde.
Dinsdag gaven de twee grootste Nigeriaanse oppositiepartijen al aan dat de presidentsverkiezing van afgelopen weekend volgens hen niet eerlijk is verlopen. Ruim voordat de definitieve uitslag binnen was, zei de oppositie al dat ze het vertrouwen in het proces had verloren. Labour en de PDP stelden dat de uitslag gemanipuleerd was en eisten dat "deze schijnverkiezing" onmiddellijk zou worden afgelast.
In Nigeria worden stembiljetten met de hand geteld. Vervolgens worden foto's van de resultaatpapieren naar de centrale kiesautoriteit gestuurd. Sommige van die foto's zijn onleesbaar en daarom ongeldig. Waarnemers uit onder meer de Europese Unie zeggen dat het systeem logistieke problemen oplevert en niet transparant is.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
7 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
10 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
11 uur geleden