Timmermans: zonder overeenkomst op klimaattop verliezen we allema
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Als de landen op de VN-klimaattop geen overeenkomst kunnen bereiken, "dan verliezen we allemaal", stelt Eurocommissaris Frans Timmermans donderdag op de COP27 in het Egyptische Sharm-el-Sheikh. "We hebben absoluut geen tijd te verliezen." Timmermans benadrukt dat de Europese Unie haar best doet om een consensus te bereiken.
De voorzitter van de top, de Egyptische minister Sameh Shoukry, verspreidde in de ochtend een aanzet voor een slottekst van de klimaattop. Die is voor de EU nog onvoldoende, maakte Timmermans eerder al duidelijk. Tijdens een persconferentie zegt Timmermans dat hij niet inziet hoe dat document tot een overeenkomst kan leiden, omdat de standpunten nog erg ver uit elkaar liggen. Volgens de Eurocommissaris is het belangrijk dat Egypte als voorzitter een tekst op tafel legt die de partijen dichter bij elkaar laat komen.
Dit jaar is financiering voor kwetsbare landen die schade oplopen door klimaatverandering voor het eerst officieel op de agenda gezet. De landen, die bijvoorbeeld last hebben van overstromingen, droogte of extreem weer, vragen om een vergoeding van rijke landen, de grootste uitstoters van fossiele brandstoffen. "De Europese Unie neemt dat onderwerp heel serieus", verzekert Bas Eickhout, die als delegatieleider voor het Europees Parlement naast Timmermans zit bij de persconferentie. "Dit onderwerp blijft de komende jaren spelen."
Vergoeding kwetsbare landen
Volgens Timmermans is het wel belangrijk dat kwetsbare landen zo snel mogelijk vergoeding krijgen. "Die landen hebben het geld hard nodig." De EU ziet het liefst dat dit via bestaande fondsen gebeurt, terwijl ontwikkelingslanden pleiten voor een speciaal schadefonds.
Voor het slotakkoord moet dus nog veel gebeuren. Volgens Eickhout is het noodzakelijk dat "deze klimaattop Sharm-el-Sheikh verder gaat dan de laatste top in Glasgow". Het gaat volgens hem ook veel te weinig over manieren om de opwarming van de aarde te beperken tot onder de 1,5 graden Celsius. "Terwijl dat juist enorm belangrijk is om klimaatschade in kwetsbare landen in te dammen."
Reactie Greenpeace
Greenpeace is ook niet te spreken over het voorstel dat gedeeld is. "Er komt geen klimaatrechtvaardigheid als dit is waar de lat ligt voor de uitkomst", vindt de milieuorganisatie. Greenpeace wijst er onder meer op dat geen harde afspraken zijn gemaakt over het vergoeden van klimaatschade van de meest kwetsbare mensen. Ook bevat de tekst geen hardere uitspraken over het uitfaseren van alle fossiele brandstoffen, zoals de organisatie graag zou zien.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
10 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
13 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
13 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
13 uur geleden