Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Timmermans: zonder overeenkomst op klimaattop verliezen we allema

Timmermans: zonder overeenkomst op klimaattop verliezen we allema

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Als de landen op de VN-klimaattop geen overeenkomst kunnen bereiken, "dan verliezen we allemaal", stelt Eurocommissaris Frans Timmermans donderdag op de COP27 in het Egyptische Sharm-el-Sheikh. "We hebben absoluut geen tijd te verliezen." Timmermans benadrukt dat de Europese Unie haar best doet om een consensus te bereiken.

De voorzitter van de top, de Egyptische minister Sameh Shoukry, verspreidde in de ochtend een aanzet voor een slottekst van de klimaattop. Die is voor de EU nog onvoldoende, maakte Timmermans eerder al duidelijk. Tijdens een persconferentie zegt Timmermans dat hij niet inziet hoe dat document tot een overeenkomst kan leiden, omdat de standpunten nog erg ver uit elkaar liggen. Volgens de Eurocommissaris is het belangrijk dat Egypte als voorzitter een tekst op tafel legt die de partijen dichter bij elkaar laat komen.

Dit jaar is financiering voor kwetsbare landen die schade oplopen door klimaatverandering voor het eerst officieel op de agenda gezet. De landen, die bijvoorbeeld last hebben van overstromingen, droogte of extreem weer, vragen om een vergoeding van rijke landen, de grootste uitstoters van fossiele brandstoffen. "De Europese Unie neemt dat onderwerp heel serieus", verzekert Bas Eickhout, die als delegatieleider voor het Europees Parlement naast Timmermans zit bij de persconferentie. "Dit onderwerp blijft de komende jaren spelen."

Vergoeding kwetsbare landen

Volgens Timmermans is het wel belangrijk dat kwetsbare landen zo snel mogelijk vergoeding krijgen. "Die landen hebben het geld hard nodig." De EU ziet het liefst dat dit via bestaande fondsen gebeurt, terwijl ontwikkelingslanden pleiten voor een speciaal schadefonds.

Voor het slotakkoord moet dus nog veel gebeuren. Volgens Eickhout is het noodzakelijk dat "deze klimaattop Sharm-el-Sheikh verder gaat dan de laatste top in Glasgow". Het gaat volgens hem ook veel te weinig over manieren om de opwarming van de aarde te beperken tot onder de 1,5 graden Celsius. "Terwijl dat juist enorm belangrijk is om klimaatschade in kwetsbare landen in te dammen."

Reactie Greenpeace

Greenpeace is ook niet te spreken over het voorstel dat gedeeld is. "Er komt geen klimaatrechtvaardigheid als dit is waar de lat ligt voor de uitkomst", vindt de milieuorganisatie. Greenpeace wijst er onder meer op dat geen harde afspraken zijn gemaakt over het vergoeden van klimaatschade van de meest kwetsbare mensen. Ook bevat de tekst geen hardere uitspraken over het uitfaseren van alle fossiele brandstoffen, zoals de organisatie graag zou zien.

Meer uit Buitenland

Russische gezant onderweg naar Miami voor Oekraïne-gesprekken

MIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.

31 minuten geleden
Politici VS kritisch na vrijgave deel Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.

57 minuten geleden
Meerdere doden bij Amerikaanse aanvallen op IS in Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven kwamen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.

1 uur geleden
Trump stelt nieuwe commandant strijdkrachten Latijns-Amerika aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.

2 uur geleden
Albanese na Bondi-herdenking: Joodse gemeenschap onbreekbaar

SYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar". Hij woonde vrijdagavond een herdenkingsdienst bij in een synagoge in Sydney voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee. Albanese zei in een toespraak dat de bijeenkomst in de synagoge "een avond van eenheid, veerkracht, trots, geloof en liefde" was.

2 uur geleden
Honderden nieuwe Epstein-stukken helemaal zwartgelakt

WASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.

3 uur geleden
Clinton vaak genoemd in nieuwe Epstein-stukken, Trump nauwelijks

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.

9 uur geleden