Timmermans 'ziet pijn' in partij over motie wapenembargo Israël
NIEUWEGEIN (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans blijft bij de oproep van zijn fractie om tijdelijk geen wapens te leveren aan Israël, ook niet als die bedoeld zijn ter verdediging van burgers tegen raketaanvallen. De redenering daarachter is "sluitend" hield hij de PvdA-leden voor aan het begin van hun partijcongres. "Maar ik heb gezien wat dit aan pijn en verdriet heeft veroorzaakt", zei hij ook.
Partijleden die betogen dat een wapenstop tot onschuldige burgerslachtoffers kan leiden, volgen een redenering die "ook sluitend" is, erkende Timmermans. Daarom is het volgens hem belangrijk dat dit soort meningsverschillen binnen de partij worden besproken. "We gaan het gesprek aan en we komen er samen uit."
Timmermans zei verder dat de partijleden het er wel over eens zijn dat "het moorden moet stoppen". Daarvoor is het volgens hem noodzakelijk dat Israël geen wapens meer krijgt zolang geen einde komt aan de "oorlogsmisdaden" die in Gaza worden gepleegd. "En ik laat mij door niemand aanpraten dat dat antisemitisme zou zijn."
Kritiek op motie Piri
Kamerlid Kati Piri kreeg afgelopen week in de Tweede Kamer veel kritiek op haar motie die oproept tot een algeheel wapenembargo tegen Israël. Ook in de PvdA broeit het. Een groep leden, onder wie de oud-partijleiders Lodewijk Asscher, Job Cohen en Ad Melkert, roept het partijbestuur in een motie op afstand te nemen van het voorstel.
Tijdens het PvdA-congres, dat tegelijk wordt gehouden met dat van zusterpartij GroenLinks in hetzelfde zalencomplex, kwam het gesprek waartoe Timmermans opriep er nog niet. Een voorstel om de ingediende motie later op de dag te bespreken tijdens het gezamenlijke deel van het congres, kreeg steun van een meerderheid van de leden
Fusie partijen
Oud-Kamervoorzitter Gerdi Verbeet deed nog een vergeefse oproep de motie alsnog "in eigen kring te bespreken en het niet met een kunstje weg te werken". De partijen mogen dan besloten hebben vanaf volgend jaar samen verder te gaan als één partij, "wij zijn nog Partij van de Arbeid", betoogde zij. Maar haar verzoek werd weggewuifd.
Een van de leden bleef vanuit de zaal luidkeels bezwaar maken tegen de gang van zaken. "We hebben vanmorgen met elkaar afgesproken lief te zijn voor elkaar", wees de dagvoorzitter haar terecht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer debatteert donderdag 13 november over de uitslag van de landelijke verkiezingen, zo heeft Kamervoorzitter Martin Bosma aangekondigd. De Kamer is de dag ervoor dan net in de nieuwe samenstelling geïnstalleerd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders erkent dat D66 de meeste stemmen heeft gehaald bij de verkiezingen, en heeft D66-leider Rob Jetten dinsdagochtend gefeliciteerd met de verkiezingsoverwinning. Beide partijen lijken weliswaar 26 zetels te halen, maar D66 staat volgens de voorlopige uitslagen nu ruim 28.000 stemmen voor op de PVV.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-minister Wouter Koolmees (D66) wordt verkenner in het formatieproces. Hij is door D66 voorgedragen om met fractieleiders in gesprek te gaan over een nieuwe coalitie. Dat maakte Kamervoorzitter Martin Bosma dinsdagmiddag bekend in een persconferentie. De gesprekken beginnen woensdag.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten ziet een coalitie met een "brede meerderheid in de Kamer" als meest voor de hand liggende optie voor een nieuwe regering. "Nederland heeft behoefte aan een kabinet dat er snel staat", zegt de D66-leider voorafgaand aan de eerste gesprekken met fractieleiders over een nieuw te vormen regering.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens CDA-leider Henri Bontenbal is een kabinet dat stoelt op 75 zetels in de Tweede Kamer óók een meerderheidscoalitie. Voor een meerderheid in de Kamer zijn 76 van de 150 zetels nodig, maar Bontenbal rekent al op steun van kleinere partijen. Een coalitie bestaande uit D66, VVD, CDA en JA21 zou 75 zetels halen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz sluit nog steeds GroenLinks-PvdA uit als coalitiepartner, ondanks dat Frans Timmermans is opgevolgd door Jesse Klaver. "Het ging niet om de heer Timmermans, maar om de inhoud."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat reizigersvereniging Rover betreft, mag NS-topman Wouter Koolmees niet langer dan twee weken verkenner zijn. "Als hij dit twee weken doet, is het net alsof hij op vakantie is. Dan draait een bedrijf ook door", zegt Freek Bos, directeur van Rover. Duurt zijn taak langer, "dan zeg je: ik ben overbodig".
22 uur geleden