Timmermans 'ziet pijn' in partij over motie wapenembargo Israël
NIEUWEGEIN (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans blijft bij de oproep van zijn fractie om tijdelijk geen wapens te leveren aan Israël, ook niet als die bedoeld zijn ter verdediging van burgers tegen raketaanvallen. De redenering daarachter is "sluitend" hield hij de PvdA-leden voor aan het begin van hun partijcongres. "Maar ik heb gezien wat dit aan pijn en verdriet heeft veroorzaakt", zei hij ook.
Partijleden die betogen dat een wapenstop tot onschuldige burgerslachtoffers kan leiden, volgen een redenering die "ook sluitend" is, erkende Timmermans. Daarom is het volgens hem belangrijk dat dit soort meningsverschillen binnen de partij worden besproken. "We gaan het gesprek aan en we komen er samen uit."
Timmermans zei verder dat de partijleden het er wel over eens zijn dat "het moorden moet stoppen". Daarvoor is het volgens hem noodzakelijk dat Israël geen wapens meer krijgt zolang geen einde komt aan de "oorlogsmisdaden" die in Gaza worden gepleegd. "En ik laat mij door niemand aanpraten dat dat antisemitisme zou zijn."
Kritiek op motie Piri
Kamerlid Kati Piri kreeg afgelopen week in de Tweede Kamer veel kritiek op haar motie die oproept tot een algeheel wapenembargo tegen Israël. Ook in de PvdA broeit het. Een groep leden, onder wie de oud-partijleiders Lodewijk Asscher, Job Cohen en Ad Melkert, roept het partijbestuur in een motie op afstand te nemen van het voorstel.
Tijdens het PvdA-congres, dat tegelijk wordt gehouden met dat van zusterpartij GroenLinks in hetzelfde zalencomplex, kwam het gesprek waartoe Timmermans opriep er nog niet. Een voorstel om de ingediende motie later op de dag te bespreken tijdens het gezamenlijke deel van het congres, kreeg steun van een meerderheid van de leden
Fusie partijen
Oud-Kamervoorzitter Gerdi Verbeet deed nog een vergeefse oproep de motie alsnog "in eigen kring te bespreken en het niet met een kunstje weg te werken". De partijen mogen dan besloten hebben vanaf volgend jaar samen verder te gaan als één partij, "wij zijn nog Partij van de Arbeid", betoogde zij. Maar haar verzoek werd weggewuifd.
Een van de leden bleef vanuit de zaal luidkeels bezwaar maken tegen de gang van zaken. "We hebben vanmorgen met elkaar afgesproken lief te zijn voor elkaar", wees de dagvoorzitter haar terecht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
1 dag geleden